Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska „zamyka granicę z Białorusią” w przypadku incydentu z Wagnerem; Wojska ukraińskie nacierają na południe – tak się złożyło | Ukraina

Polska „zamyka granicę z Białorusią” w przypadku incydentu z Wagnerem; Wojska ukraińskie nacierają na południe – tak się złożyło | Ukraina

Minister mówi, że Polska i kraje bałtyckie zamkną granice z Białorusią w przypadku „istotnego incydentu”

Polska Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział w poniedziałek, że państwa bałtyckie całkowicie zamkną swoje granice z Białorusią w przypadku „istotnego incydentu” z udziałem najemników Wagnera.

Członkowie UE, Łotwa, Litwa i Polska, które graniczą z Białorusią, są coraz bardziej zaniepokojeni bezpieczeństwem granic, odkąd na Białoruś na zaproszenie prezydenta przybyły setki najemników Wagnera. Aleksander Łukaszenka.

W ostatnich miesiącach w Polsce wzrosła liczba migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki, próbujących przekroczyć granicę, oskarżających Białoruś o pomoc.

Kamiński powiedział:


Żądamy od władz w Mińsku, aby grupa Wagnera natychmiast opuściła terytorium Białorusi, a nielegalni imigranci natychmiast opuścili teren przygraniczny i zostali wysłani do krajów pochodzenia.

Jeśli zdarzy się ważne wydarzenie, czy to na granicy Polski, czy Litwy, zareagujemy natychmiast. Wszystkie dotychczas otwarte przejścia graniczne zostaną zamknięte.

Główne wydarzenia

Podsumowanie zamknięcia

Ten blog jest już zamknięty. Poniżej znajduje się podsumowanie dzisiejszych historii:

 • Polska i kraje bałtyckie całkowicie zamkną swoje granice z Białorusią Minister spraw wewnętrznych Polski Mariusz Kamiński powiedział w poniedziałek, że nastąpi „znaczący incydent” z udziałem najemników Wagnera.

 • W nocnym ataku rakietowym przeprowadzonym przez Rosję trzy osoby zginęły Ukraińscy urzędnicy podali, że na Ukrainie czwarta osoba zginęła w poniedziałek rano w wyniku ostrzału.

 • Finlandia planuje wydać 2,3 procent swojego produktu krajowego brutto (PKB) na obronność Następny rok.

 • Władimir Putin nie przyjedzie do Indii na szczyt G20 Zamiast tego w przyszłym miesiącu kraj będzie reprezentował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

 • Według doniesień urodzony w Rosji obywatel Szwecji został oskarżony o zbieranie informacji Dla GRU, rosyjskiego wywiadu wojskowego, od prawie dziesięciu lat.

 • Rosyjskie Siły Obrony Powietrznej zestrzeliły dwa ukraińskie drony O zaanektowanym przez Rosję Krymie napisał w poniedziałek w telegramie Siergiej Aksyonow, szef wyznaczonego przez Rosję regionu.

 • Moskwa poinformowała w poniedziałek, że zatrzymała obywatela Rosji i byłego pracownika ambasady USA we Władywostoku Za przekazywanie informacji o wojnie na Ukrainie amerykańskim dyplomatom.

 • Ukraina poinformowała w poniedziałek, że jej wojska wyzwoliły południowo-wschodnią osadę Robotyn. Próbowali posunąć się na południe w kontrataku na siły rosyjskie. Reutera raporty.

 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiPowiedział, że zwróci się z zapytaniem w parlamencie w przyszłym tygodniu Należy zaostrzyć kary dla tych, którzy dopuścili się korupcji w czasie wojny.

READ  Nowe wytyczne ESG wzmocnią polski rynek kapitałowy

Olga StefanishinaWicepremier Ukrainy ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej przeprowadził „produktywną wymianę zdań” z rumuńskim ministrem spraw zagranicznych. LuminiOtopescu W poniedziałek obaj omawiali europejsko-ukraiński „kalendarz integracji”.

Odbyłem owocną wymianę zdań z ministrem spraw zagranicznych @Odobes1Luminita 🇺🇦🇪🇺 Kalendarz integracji i bieżące reformy.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za Wasze zdecydowane poparcie dla członkostwa w UE.
🇺🇦 Z radością witamy inicjatywę uruchomienia specjalnego programu szkoleniowego dla pracowników rządowych.

— Olga Stefanishyna (@StefanishynaO) 28 sierpnia 2023 r

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Na Twitterze, znanym obecnie jako X, odbył spotkanie z urzędnikami rządowymi i wojskowymi, które obejmowało wdrożenie planu „ochrony infrastruktury krytycznej i energetycznej”, przygotowania do zimy oraz „stworzenie planu przejściowego dla przyszłych typów samolotów”.

Spotkanie personelu.

Dziś największą uwagę przywiązuje się do operacji ofensywnych i zaopatrzenia w broń oraz wszystko, co niezbędne, z wyprzedzeniem. Raporty naczelnego wodza Załusznego, dowódców Chirskiego i Tarnowskiego.

Realizacja projektu krytycznego i energooszczędnego…

— Wołodymyr Zełenski (@ZelenskyyUa) 28 sierpnia 2023 r

Putin nie przyjedzie do Indii w przyszłym miesiącu na szczyt G20

Reuters ujawnił więcej szczegółów poniedziałkowej rozmowy telefonicznej pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a premierem Indii Narendrą Modim.

Putina nie będzie w Indiach podczas przyszłomiesięcznego szczytu G20, w którym weźmie udział minister spraw zagranicznych kraju Siergiej Ławrow.

W oświadczeniu indyjski rząd stwierdził: „Wyrażając zrozumienie dla decyzji Rosji, premier podziękował Putinowi za konsekwentne wsparcie Rosji dla wszystkich wysiłków pod przewodnictwem Indii w G20”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy w poniedziałek ostro skrytykował sąsiadów za plany ograniczenia importu zboża z jego kraju, obiecując „ściśle bronić naszych praw” po wygaśnięciu zakazu UE, jak podaje AFP.

Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry i Bułgaria – które nie są bezpośrednimi sąsiadami Ukrainy – stwierdziły w zeszłym tygodniu, że UE powinna przedłużyć do końca roku zakaz, który wygasa 15 września.

Zagrozili podjęciem indywidualnych działań na szczeblu krajowym, jeśli UE nie podejmie działań.

„Jesteśmy temu całkowicie przeciwni, ponieważ rozwiązanie to narusza zasady wspólnego rynku” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych. Dmytro KulebaPowiedział podczas wizyty w Pradze.

„Postanowienie to naruszyłoby umowę Ukraina-UE, ale co ważniejsze, byłoby to sprzeczne z zasadą solidarności, na której opiera się UE” – powiedział dziennikarzom.

Kuleba powiedział, że jego kraj jest gotowy współpracować z pięcioma członkami UE w celu znalezienia rozwiązania.

Wezwał także Polskę, aby „nie traktowała kwestii eksportu zbóż jako zakładnika w swoich wewnętrznych procesach politycznych”, zwłaszcza w okresie przygotowań do wyborów powszechnych.

„Jeśli będą się tak zachowywać, nie pozostawią innego wyjścia, jak tylko energicznie bronić naszych praw i praw ukraińskich rolników” – dodał Kuleba.

Głównym celem strategicznym Ukrainy było przecięcie mostu lądowego na Krym poprzez posuwanie się na południe od Robotynia do Melitopola i na wschód od Wielkiej Nowosiłki w kierunku Berdiańska. Rosja buduje się w regionie od miesięcy i jeśli nie nastąpi przełom, nie oczekuje się, że Ukraina osiągnie swój cel w tym roku.

Część ekspertów uważa, że ​​rosyjskie pola minowe i fortyfikacje mogą być w niektórych obszarach zbyt gęste, a dwumiesięczna ofensywa Ukrainy, szczególnie na tyłach, osłabiła logistykę i rezerwy obrońców.

Emil Gustehelmi, badacz open source w Blackbird Group, powiedział: Opublikuj na XWcześniej na Twitterze badanie wykonane zdjęciami lotniczymi wykazało, że „nie są mocne we wszystkich obszarach pierwszej głównej linii obronnej” i że wydają się słabe w okolicach Werbo, pięć mil na wschód od Robotine.

Pełny raport mojego kolegi Dana Sabaka można przeczytać tutaj:

Reuters ma więcej informacji na temat twierdzeń Ukrainy o wyzwoleniu południowo-wschodniej wsi Robotyn (patrz post z 21 lipca).

W oświadczeniu Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że odparło ataki sił kijowskich w pobliżu wojsk Moskwy. Robotyna I Werbow.

Wiceminister obrony Hanna Maliar powiedziała ukraińskiej telewizji, że wojska kijowskie, które rozpoczęły kontrofensywę na początku czerwca, przemieszczają się obecnie na południowy wschód od Robotine i na południe od pobliskiej Małej Dokmachki.

Kreml wydał oświadczenie po rozmowie telefonicznej prezydenta Rosji. Władimir Putini Premier Indii, Narendrę Modiego. (Patrz post o 14.41).

W oświadczeniu napisano:

Tematykę stopniowo rozwijających się stosunków rosyjsko-indyjskich poruszono (w zaproszeniu), zwłaszcza w duchu uprzywilejowanego partnerstwa strategicznego.

Potwierdzona została dodatnia dynamika współpracy handlowej i gospodarczej.

Prezydent Turcji Recepa Tayyipa ErdoganaReuters zacytował rzecznika rządzącej partii AK Erdogana, który powiedział, że wkrótce odwiedzi rosyjski kurort Soczi nad Morzem Czarnym i mogą nastąpić postępy w sprawie umowy zezwalającej na eksport ukraińskiego zboża drogą morską.

Umowa zbożowa wynegocjowana przez ONZ i Turcję zakończyła się w zeszłym miesiącu po wycofaniu się Moskwy. Ankara próbuje wymusić na Rosji powrót do porozumienia, na mocy którego w czasie rosyjskiej inwazji trzy porty Odessy przetransportowały dziesiątki tysięcy ton zboża.

Omara SeligaRzecznik partii nie powiedział, czy Erdogan spotka się z prezydentem Rosji. Władimir PutinJednak w piątek Kreml poinformował, że panuje porozumienie, że wkrótce spotkają się osobiście.

Kreml twierdzi, że Putin rozmawiał telefonicznie z premierem Indii

Prezydent Rosji Władimir PutinRozmowa telefoniczna z premierem Indii, Narendrę ModiegoRozmawiali o stosunkach dwustronnych, w tym o współpracy kosmicznej, rozszerzeniu grupy BRICS i zbliżającym się szczycie G20 – podał Reuters, powołując się na Kreml.

Obaj przywódcy uczestniczyli w zeszłym tygodniu w szczycie grupy gospodarek wschodzących BRICS w Republice Południowej Afryki.