Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski PiS prowadzi w wyborach samorządowych, ale nie ma kontroli politycznej – POLITICO

Polski PiS prowadzi w wyborach samorządowych, ale nie ma kontroli politycznej – POLITICO

Telewizja TVN szacuje, że Platforma Obywatelska zwyciężyła w 10 regionach, w porównaniu z siedmioma w 2018 r., a PiS prowadzi w sześciu. Jednak pozostałe partie tworzące obecną koalicję rządzącą prawdopodobnie zdobędą wystarczającą liczbę mandatów w regionach, aby kontrolować kilka rad regionalnych, kluczowych organów zarządzających dziesiątkami miliardów funduszy unijnych. Oficjalne wyniki regionalne zostaną opublikowane we wtorek.

Tusk nazwał wynik październikowych wyborów, które odsunęły PiS od władzy, ale później dodał: „Widzimy dziś, że ta droga nie będzie łatwa, także w przyszłości”.

Tusk zwrócił uwagę na sukces Rafała Traskowskiego, który wygrał pierwszą turę z 59,8 proc. głosów w staraniach o reelekcję na prezydenta Warszawy. Trzaskowski był kandydatem Sojuszu Obywatelskiego na prezydenta w 2020 roku i jest postrzegany jako potencjalny kandydat tej partii do ponownego kandydowania w przyszłym roku.

Gorzej PiS radzi sobie w dużych miastach kraju, które są z reguły bardziej liberalne. W Warszawie drugie miejsce zajął jej kandydat Tobiasz Bocheński z 18,5 proc. Słabo PiS radził sobie także w innych dużych miastach, takich jak Kraków, Wrocław i Gdańsk.

Niedzielne głosowanie jest drugimi wyborami w ciągu sześciu miesięcy. Polacy przygotowują się obecnie do czerwcowych wyborów europejskich i wyborów prezydenckich w 2025 roku.

READ  Propier objął stanowisko trenera Polski