Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski pisarz oskarża związanego z Trumpa prezydenta o nazwanie go „kretynem”

Jacob Zulkik zarzucił Andrzejowi Dudie obrazę Bidena i jego wypowiedzi na temat wyników wyborów w USA.

Polskiemu pisarzowi grozi kara więzienia za nazwanie prezydenta Andrzeja Dudy „Maranem” w związku z jego późniejszymi komentarzami na temat zwycięstwa prezydenta USA Joe Bidena.

Jacob Zulkik, scenarzysta popularnego serialu Blinds of the Lights and Belfer, powiedział, że prokuratorzy oskarżyli go na podstawie artykułu w Kodeksie karnym za obrażanie głowy państwa w poście na Facebooku.

„Wątpię, czy jestem pierwszym pisarzem w tym kraju, który został osądzony za to, co napisał od bardzo dawna” – powiedział na Facebooku.

W swoim poście z 7 listopada ubiegłego roku autor skomentował ciekawy tweet, w którym Pita pogratulował mu „udanej kampanii prezydenckiej”, ale powiedział, że czeka na „powołanie Kolegium Elektorów”.

Duda, wspierany przez populistyczną prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość (Biz), był bliskim sojusznikiem poprzednika Bidena, Donalda Trumpa, który przegrał wybory.

Rzeczniczka Prokuratorów Okręgowych w Warszawie Aleksandra Schrginiers powiedziała w poniedziałek polskiej agencji prasowej BAP, że postawiono mu zarzuty, nazywając go „Zakub Z”.

„Oskarżony został publicznie oskarżony o znieważenie Prezydenta RP 7 listopada ubiegłego roku na portalu społecznościowym, używając słowa powszechnie uznawanego za obraźliwe” – powiedział rzecznik.

Dodał, że akt oskarżenia został wniesiony na początku tego miesiąca, a podejrzany był przesłuchiwany, ale „nie przyznał się do winy i nie udzielił wyjaśnień”.

„Wskazał, że ten raport stworzył ważną ocenę działań prezydenta” – powiedział.

W swoim poście, opublikowanym dzień po wyborach 3 listopada, Zulsik powiedział, że nie ma czegoś takiego jak „nominacja do kolegium wyborczego”, a zatwierdzenie Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych jest „jedynie formalne”.

„Andrzej Duda to zły facet” – głosi post.

Polska była wielokrotnie krytykowana za różne obraźliwe przepisy, jedno za obrażanie uczuć religijnych, a drugie za obrażanie flag Polski lub innych krajów.

READ  Wściekli polscy rolnicy protestują przeciwko przepisom UE, importowi produktów rolnych z Ukrainy | Zdjęcia są w wiadomościach