Wyrównany sezonowo PKB wykazał spadek aktywności gospodarczej o 3,7% kw/kw, po wzroście o 3,8% kw/kw w poprzednim kwartale. Szczegółowe dane o strukturze PKB za II kwartał 23’23 poznamy 31 sierpnia, ale szacujemy, że spadek konsumpcji gospodarstw domowych znacznie się pogorszył w II kwartale 23’23 i wyniósł blisko -3% w ujęciu rocznym. Spodziewamy się dalszego wzrostu inwestycji, napędzanego m.in. przez sektor publiczny i duże korporacje. Dane dotyczące bilansu płatniczego wskazują, że w II kwartale 2013 r. handel zagraniczny miał dodatni wkład w roczny PKB i powinien z nawiązką zrekompensować negatywny wpływ zmian zapasów.
Otoczenie globalne (słabość chińskiej gospodarki i słabe wyniki niemieckiego przemysłu) sugeruje, że ożywienie będzie powolne w dalszej części roku i wyraźnie lepszej koniunktury nie zobaczymy przed IV kw. 2020. W kontekście dzisiejszych danych widzimy miejsce na rewizja w dół naszych prognoz wzrostu PKB Razem na 2023 r. z obecnych 1%. Ostateczny szacunek podamy po analizie składu PKB w II kwartale 2013 roku.
Słaba gospodarka i inflacja zbliżająca się do jednocyfrowych poziomów będą argumentami dla RPP za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp po lecie. Odczyt PKB za II kw. 23 okazał się gorszy niż oczekiwano w lipcowej prognozie NBP (-0,1% r/r), a prognoza za 2 kw. 23 również obarczona jest większym ryzykiem spadkowym. Oczekujemy, że RPP obniży stopy procentowe o 25 pb we wrześniu.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu