Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski premier nazywa UE „rozdrożem”

Polski premier Mathews Moravicki oskarżył unijne firmy o łamanie praw państw członkowskich, aw przyszłym tygodniu ma przedstawić stanowisko kraju w sprawie praworządności w Parlamencie Europejskim.

Polski rząd nacjonalistyczny jest w konflikcie z Komisją Europejską w Brukseli w sprawie reform sądownictwa, wolności mediów i praw osób LGBT od objęcia urzędu w 2015 r., ale niedawne orzeczenie sądu, że niektóre części europejskiego prawa Trybunału są niezgodne z polską konstytucją, spowodowało problemy do głowy.

„Jesteśmy w krytycznym momencie, można powiedzieć, na rozdrożu w historii UE” – powiedział Moraviki w polskim parlamencie.

„Demokracja jest testowana – jak daleko zajdą firmy z UE przed tym porwaniem?”

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, instytucji, którą twierdzą krytycy rządu, twierdzi, że został upolityczniony w ramach reform podważających niezawisłość sądownictwa, co kwestionuje kluczową zasadę integracji europejskiej.

Polska twierdzi, że UE naruszyła swój mandat, próbując blokować rządowe reformy sądownictwa, a Trybunał Konstytucyjny podkreśla priorytet polskiej konstytucji w sposób nieodróżnialny od wyroków sądów innych krajów europejskich.

Zapytany o wypowiedzi Moraviki w czwartek, rzecznik komisji Christian Wigand powiedział, że misją UE jest „zapewnienie prawidłowego funkcjonowania prawa i porządku Unii… oraz zapewnienie, że prawa Europejczyków będą nadal chronione na mocy traktatów”.

Powiedział, że trwa dogłębna analiza orzeczenia polskiego sądu, wskazując, że wstępna ocena była „bardzo poważną kwestią dotyczącą priorytetu prawa UE”.

Orzeczenie sądu mogłoby zagrozić 23 mld euro (36 mld dolarów) dotacji unijnych i 34 mld euro taniego długu, w przeciwnym razie Polska mogłaby liczyć na UE w ramach funduszu naprawczego po epidemii Covit-19.

Wywołało to również rozmowy o „bolończyku”, chociaż urzędnicy w Warszawie powiedzieli, że nie mają zamiaru ścigać Wielkiej Brytanii z UE.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mல்லller powiedział, że Moraviki weźmie udział w sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu we wtorek.