Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Porywacze! Obawy Poloxitu rosną, gdy polski premier atakuje UE: „Demokracja jest testowana” | Świat | Aktualności

Obóz został ponownie zaatakowany, komentując, że „bardzo poważne kwestie dotyczące priorytetu prawa UE” są zagrożone, a rozmowa o Polsce nasiliła się za przykładem Wielkiej Brytanii pod nazwą Polexit. Od objęcia urzędu w 2015 r. polski nacjonalistyczny rząd kłóci się z Komisją Europejską w Brukseli w sprawie reform sądownictwa, wolności mediów i praw osób LGBT.

Jednak niedawne orzeczenie sądu, że niektóre fragmenty prawa UE są niezgodne z polską konstytucją, postawiło sprawę w stan krytyczny.

Pan Moravic, poseł Prawa i Sprawiedliwości, powiedział w polskim parlamencie: „Jesteśmy w krytycznym momencie w historii Unii Europejskiej.

„Demokracja jest testowana – jak daleko wycofają się unijne firmy przed tym porwaniem”.

W wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego stwierdza się, że został upolityczniony w ramach reform podważających niezawisłość sądownictwa, jako krytycy twierdzenia rządu, który kwestionuje kluczową zasadę integracji europejskiej.

Polska twierdzi, że UE naruszyła swój mandat, próbując blokować rządowe reformy sądownictwa, a Trybunał Konstytucyjny podkreśla priorytet polskiej konstytucji w sposób nieodróżnialny od sądów innych krajów europejskich.

Zapytany o wypowiedzi pana Morawieckiego w czwartek, rzecznik komisji Christian Wigand powiedział, że unijna władza wykonawcza „zagwarantuje, że prawa Europejczyków będą nadal chronione w ramach prac i umów, które zabezpieczają prawidłowe funkcjonowanie porządku prawnego UE…”.

Właśnie: Chris Witty wydaje ostrzeżenie Horror Winter Govt, gdy liczba spraw rośnie

Jako wyraźny sygnał rosnącego zaniepokojenia w Brukseli, Wiekand powiedział, że trwa dogłębna analiza orzeczenia polskiego sądu, wskazując, że wstępna ocena była „bardzo poważną kwestią dotyczącą priorytetu prawa UE”.

Wyrok sądu naraża Polskę na 23 mld euro wiarygodnych dotacji unijnych i 34 mld na tanie pożyczki w ramach unijnego funduszu naprawczego po epidemii Covit-19.

Chociaż Warszawa upierała się, że nie ma zamiaru wychodzić za Wielką Brytanię z UE, wywołało to również rozmowy o „bolończyku”.

READ  Kelechi Ihianacho przegrywa mecz Leicester w Polsce z powodu problemów z dokumentacją

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mller powiedział, że Moravicki weźmie udział w sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu we wtorek.

Nie przegap
Donald Trump ogłosi wyzwanie 2024 dla Bidena „natychmiast” [REVEALED]
Lego usunie dyskryminację ze względu na płeć ze swoich zabawek po wynikach ankiety [INSIGHT]
Wyjście z Unii Europejskiej sprowokuje masowe protesty w Polsce [PICTURES]

Kwestia pogarszających się stosunków Polski z UE była w ostatnich miesiącach tematem rozmów w całej UE27.

Przemawiając na początku tego tygodnia, były główny negocjator UE ds. Brexitu Michael Barnier rzucił wyzwanie francuskiemu prezydentowi Emmanuelowi Macronowi w przyszłorocznych wyborach.

Powiedział nadawcy BFM TV: „W Polsce to nie jest kwestia prawa, to kwestia polityki. To bardzo poważna sprawa.

„Polacy, obecny rząd, próbują oszukać wymiar sprawiedliwości. To poważna sprawa.

Dlatego mówią, że umowy europejskie są niekonstytucyjne. To bardzo poważna sprawa. “

Dodał: “Sprawa musi być załatwiona politycznie, a Rada Europejska, głowy państw i Rada Państwa muszą zapytać Polaków, czy powinni pozostać w UE, czy nie”.

Odnosząc się do przestrzegania przez jego kraj prawa UE, Barnier powiedział: „Podjęliśmy zobowiązanie. Musimy przestrzegać umów.

“To właśnie robimy, co robię.”

„Tak, prawo europejskie ma pierwszeństwo przed prawem francuskim, ale nie przed naszą konstytucją”.

Powiedział: „Myślę, że trzeba zapytać Polskę, czy chcą być w UE.

Poważnie, w 2004 roku weszli do Unii Europejskiej. Wiedzą, co robią.

„Zaakceptowali umowy. Teraz to bardzo poważna sprawa”.