Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski rząd wyemituje spot ostrzegawczy przed pokazem „Zielonej granicy” – The Hollywood Reporter

Polski rząd wyemituje spot ostrzegawczy przed pokazem „Zielonej granicy” – The Hollywood Reporter

Prawicowy rząd Polski nasilił ataki na nią Zielona tablicar, nowego filmu uznanej, nominowanej do Oscara polskiej reżyserki Agnieszki Holland, kina w Polsce muszą przed projekcją wyświetlić zatwierdzony przez rząd ostrzegawczy film.

To posunięcie bezprecedensowe w demokratycznej Polsce Zielona granicaKrajowa premiera odbędzie się w piątek i będzie pokazywana na 250 ekranach w całym kraju za pośrednictwem dystrybutora Kino Sweet.

Zielona granica Zdobył uznanie krytyków na Festiwalu Filmowym w Wenecji na początku tego miesiąca, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury. Krytycy chwalili film m.in Reporter z Hollywood W recenzji nazwano to „katastrofalnym sukcesem dramatycznym”. Zielona granica Jeden z 15 najlepszych filmów jesiennego sezonu festiwalowego.

Film dramatyzuje trudną sytuację uchodźców, którzy utknęli na naturalnej granicy między Polską a Białorusią. Większość migrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do granicy przyciągnęła kampania białoruskiego reżimu, który obiecywał ułatwienie przedostania się do UE. Zamiast tego stali się pionkami w geopolitycznej grze, gdy polski rząd zamknął granicę, osamotniony i głodny w bagnistych, zdradliwych lasach pomiędzy obydwoma krajami. W czarno-białym dramacie splatają się perspektywy osieroconych uchodźców, polskiej straży granicznej i działaczy pomagających migrantom w dżungli.

Przed premierą w Wenecji Zielona granica Wywołało to wściekłą reakcję polskiego rządu, a polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro porównał film do „nazistowskiej propagandy” ze względu na negatywny wizerunek polskiej policji i straży granicznej. W wystąpieniu telewizyjnym prezydent Polski Andrzej Duda również dokonał porównań do nazistów, wzywając do bojkotu filmu, mówiąc, że „w kinach siedzą tylko świnie” – to hasło używane przez polski ruch oporu podczas okupacji niemieckiej, która była wyłącznie nazistowska propaganda. Filmy wyświetlano w polskich kinach.

„Właściwie to bardzo zabawne, że Minister Niesprawiedliwości oskarżył mnie o bycie nazistą, a następnie na niedawnej konferencji prasowej porównał mój wizerunek do stalinowskiej propagandy, więc najwyraźniej jestem zarówno Hitlerem, jak i Stalinem” – powiedział Hollande. do zrobienia Reporter z Hollywood. Wskazując na niektóre ze swoich najpopularniejszych filmów, w tym nominowane do Oscara, reżyser nazywa te zarzuty absurdalnymi. Europo, Europo (1990) i w ciemności (2011), dwie historie cierpień Żydów podczas Holokaustu i 2019 Pan. Jonesa, opowiadający o stalinowskim głodzie na Ukrainie w latach trzydziestych XX wieku, zwanym lokalnie Głodem. Wytoczył Ziobro proces o zniesławienie.

READ  Polski dział turystyki pomaga ukraińskim uchodźcom

Jednak polski rząd, który 15 października ma się ubiegać o reelekcję, podwaja tę kwestię. Zielona granica ataki. W czwartek minister spraw wewnętrznych Bobozzi w towarzystwie rzecznika Krajowej Straży Granicznej nazwał film Hollanda „obrzydliwym paszkwilem”, a przedstawienie wydarzeń na Zielonej Granicy jako „rażąco niesprawiedliwe, nieuprawnione i szkodliwe dla funkcjonariuszy straży granicznej i żołnierzy”. [and] Wszystkich, którzy ryzykują swoje zdrowie i życie w obronie polskiej granicy.

Minister spraw wewnętrznych stworzył przestrzeń ostrzegawczą, która będzie wyświetlana przed wszystkimi seansami Zielona granica W Polsce. Popozzi powiedział, że wideo przeciwstawi się temu, co nazwał „nieprawdami i wypaczeniami” filmu Hollanda.

Hollande nazwał reakcję polskiego rządu „ogólnie orwellowską, przekręcają znaczenie słów. Atakują, twierdząc, że są atakowani. Są sprawcami, choć podają się za ofiary. Niestety, nie jest to zaskakujące”.

Holland twierdzi, że oprócz tego, co nazywa „falą nienawiści” wobec swojego filmu, nadeszła „fala solidarności” ze strony wielu przedstawicieli polskiego i międzynarodowego środowiska filmowego, którzy wyrazili poparcie dla niego i sprzeciwili się atakom rządu . Organizacje, w tym Europejska Akademia Filmowa, Europejscy Reżyserzy Filmowi i Polskie Stowarzyszenie Filmu Kobiecego, napisały publiczne listy, w których wspierają 74-letnią reżyserkę.

Oczy wszystkich będą zwrócone w poniedziałek na konferencję prasową w Warszawie, kiedy Polska oficjalnie zaprezentuje film, który wysuwa jako najlepszy międzynarodowy pretendent do Oscarów 2024. W typowym roku Zielona granica – film cieszący się międzynarodowym uznaniem uznanego, dwukrotnie nominowanego do Oscara polskiego reżysera – można uznać za pionierski. Polska Komisja Oscarów jest oficjalnie niezależna od rządu. Zielona granica Produkcja powstała w koprodukcji międzynarodowej bez wsparcia polskiego grantu publicznego. Film sprzedawał się szeroko, ale nie miał jeszcze umowy dystrybucyjnej w Ameryce Północnej ani na innych terytoriach anglojęzycznych.