Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polskie partie opozycyjne krytykują zmiany w ordynacji wyborczej

Warszawa, Polska — Lider polskiej opozycji skrytykował nowy pakiet reform wyborczych wprowadzony w piątek przez koalicję rządzącą i powiedział, że jego partia planuje ściśle monitorować cały proces głosowania. Wybórjest ustawiony na jesień.

Donald Tusk z Platformy Obywatelskiej powiedział, że prawicowy rząd próbuje rozszerzyć swoją władzę, ponieważ sondaże sugerują, że może stracić kontrolę nad parlamentem w głosowaniu spodziewanym w październiku lub listopadzie.

Tusk, były urzędnik UE, powiedział na kilka miesięcy przed głosowaniem, że wszelkie zmiany przepisów „naruszałyby podstawowe zasady demokracji”.

Potężna izba niższa Polski zatwierdziła poprawki do ordynacji wyborczej w późny czwartek głosami posłów rządzącej koalicji.

Reformy wymagają jeszcze zgody Senatu – którego decyzje może jednak uchylić izba niższa – oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Mają one ułatwić dostęp do głosowania w małych miejscowościach i na wsi, gdzie koalicja rządząca cieszy się większym poparciem. Władze lokalne są zobowiązane do nieodpłatnego świadczenia Transport Jeśli nie ma transportu publicznego, możesz udać się do lokali wyborczych.

Zmniejszyli liczbę uprawnionych wyborców w okręgu wyborczym z 500 do 200 i przerysowali mapę wyborczą, aby zwiększyć liczbę okręgów wyborczych.

Tusk zarzucił, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość i jej młodsi koalicjanci mogą próbować wpłynąć na wynik wyborów.

„Ta partia szuka różnych sposobów – jak to pokazały w ostatnich dniach wczorajsze uchwalenie nowego ordynacji wyborczej – żeby zniekształcić wynik wyborów, być może dlatego, że boi się utraty głosów” – powiedział Tusk w piątek.

Powiedział, że jego partia przygotowuje proces wyborczy na większą skalę niż zwykłe monitorowanie. Polskie prawo wyborcze dopuszcza obserwację obrad w poszczególnych lokalach wyborczych w obecności ochotników.

READ  Polska zamknie najbardziej zanieczyszczoną elektrownię w Europie do 2036 r. | Węgiel