Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rocznica Auschwitz to czas, w którym pokój po raz kolejny został zburzony przez wojnę

Rocznica Auschwitz to czas, w którym pokój po raz kolejny został zburzony przez wojnę

Ocaleni z Auschwitz-Birkenau zebrali się w piątek, aby uczcić 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w ostatnich miesiącach II wojny światowej, pośród okropności wojny, która ponownie nawiedziła Europę.

Były obóz koncentracyjny i zagłady znajduje się w mieście Oświęcim w południowej Polsce, które było okupowane przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej i stało się miejscem celowej zagłady Żydów, Polaków, sowieckich jeńców wojennych, Romów i innych. Zniesiony przez Adolfa Hitlera i jego popleczników.

styczeń Około 1,1 miliona ludzi zginęło w rozległym kompleksie przed wyzwoleniem przez wojska radzieckie 27, 1945.

Dziś miejsce to, z ruinami obozów, drutem kolczastym i komorami gazowymi, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie symboli zła i miejscem pielgrzymek milionów ludzi jako nawoływanie do „nigdy więcej”.

Jednak to tylko 300 kilometrów (185 mil) od Ukrainy, gdzie rosyjska okupacja powoduje niewyobrażalną śmierć i zniszczenia – konflikt w umysłach wielu z tych, którzy oddali hołd ofiarom osiemdziesiąt lat temu.

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w uroczystościach upamiętniających 60. rocznicę wyzwolenia obozu w 2005 roku. Ale od lat nie jest mile widziany.

W tym roku Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau poinformowało, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę nie zaproszono żadnych rosyjskich urzędników.

Bogdan Bartnikowski, Bogdan Bartnikowski, miał 12 lat, kiedy został wywieziony do Auschwitz, aw lutym ubiegłego roku pierwsze obrazy, które zobaczył w telewizji, przedstawiające uchodźców uciekających po pełnej okupacji Ukrainy przez Rosję, przywołały traumatyczne wspomnienia.

Był oszołomiony, widząc małą dziewczynkę trzymającą matkę jedną ręką, a drugą pluszowego misia w dużym tłumie uchodźców.

„Naprawdę uderzyło mnie to w głowę, bo prawie 80 lat później nagle zobaczyłem to, co zobaczyłem w wagonie towarowym, kiedy wieziono mnie do Auschwitz. Obok mnie siedziała mała dziewczynka, tuląc do piersi lalkę” 90-letni Bartnikowski.

READ  3 firmy FinTech z BNPL w Polsce

Partnikowski jest jednym z kilku ocalałych z Auschwitz, którzy przed piątkowymi obchodami opowiedzieli dziennikarzom o swoich przeżyciach.

Jedna z pozostałych, Stefania Wernicke, urodziła się w Auschwitz w listopadzie 1944 r., niecałe trzy miesiące po jego wyzwoleniu, i mówiła o Auschwitz jako o „piekle na ziemi”.

Ponieważ była tak mała, kiedy się urodziła, naziści wytatuowali jej numer – 89136 – na jej udzie. Umyto ją w zimnej wodzie, zawinięto w płótno i poddano badaniom lekarskim.

Jednak jej matka miała dużo mleka i oboje przeżyli. Po wojnie jej matka wróciła do domu, spotkała się z mężem i „cała wieś nas zobaczyła i powiedziała, że ​​to cud”.

Zaapelował do następnego pokolenia, aby było świadome podstępnych ideologii.

„Nigdy więcej faszyzmu, to śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzeź i utrata ludzkiej godności” – powiedział.

Doug Emhoff, mąż wiceprezydenta USA Kamali Harris, jest wśród osób, które mają wziąć udział w piątkowych nabożeństwach żałobnych.

Niemcy utworzyli Auschwitz w 1940 roku dla polskich jeńców; Później rozbudowali kompleks, tworząc komory śmierci i krematoria, do których koleją przywożono Żydów z całej Europy na śmierć.

Wydarzenia zaplanowano w innym miejscu na piątek z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, corocznego upamiętnienia ustanowionego rezolucją ONZ z 2005 roku.

Około 6 milionów europejskich Żydów zginęło w Holokauście, a kolejne miliony w wojnie światowej, która trwała od 1939 do 1945 roku.