Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Porady dotyczące ogrodu przydomowego: jak oszukać zimę

W środku zimy ogrody nie zawsze dają najlepsze rezultaty. Drzewa są nagie, liście martwe, a deszczowa pogoda może pozostawić je bezludne na tygodnie.

Ale projektant ogrodów Brenton Roberts widzi to inaczej i mówi, że istnieją sposoby, aby oranżeria wyglądała tak pięknie jak wiosenny ogród. Użyj odpowiednich elementów, a ogród zimowy może stworzyć oszałamiający efekt poprzez sylwetkę, strukturę i kolor.

Jego ogród w Adelaide Hills jest doskonałym przykładem.

kamera_medialnaSiedząc w oranżerii, czekając na słońce. Zdjęcie: Nick Clayton.

Nagie gałęzie są elegancko rozrzucone na ścianach i wzdłuż drutów kraty, gnijące liście w kolorze słomy pozwalają wyłonić się postaciom, a szereg poziomów i zielonych warstw zapewnia teksturę tekstur.

Ogrodnik z pasją, którego praca nie jest pełnoetatowa, Rozwijaj zdrowe obserwacje na Instagramie, a także, jak wielu zauważa podróż jego ogrodu przez pory roku.

Założona tak, jak jest, trudno sobie wyobrazić, że nic z tego nie było tutaj 10 lat temu, kiedy jego pięcioosobowa rodzina przeprowadziła się do swojej pięcioakrowej posiadłości Aldgate w Adelajdzie, gdy park był niczym więcej niż stromym zboczem.

Oszałamiające sylwetki

Teraz liściaste graniastosłupowe grusze rosną wzdłuż chodnika Brenton Hill, a zimą rośliny ozdobne tych szerokich drzew tworzą elegancką ścieżkę do sezonowego piękna. Formalizują ogród z powtarzającą się wysokością i skalą, aby służyć jako tło dla innych części.

Przełęcz Brenton Roberts Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnaPrzełęcz Brenton Roberts Zdjęcie: Nick Clayton.
Przetrwaj i rozwijaj się w chłodniejszych miesiącach.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnaPrzetrwaj i rozwijaj się w chłodniejszych miesiącach. Zdjęcie: Nick Clayton.
Piękny dom kolonialny.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnaPiękny dom kolonialny. Zdjęcie: Nick Clayton.

„Utrzymanie struktury w ogrodzie jest naprawdę ważne w miesiącach zimowych, szczególnie w tych ogrodach, które mają tendencję do występowania drzew liściastych i bylin” – mówi.

Grusze są ustawione w idealnych, poziomych liniach wzdłuż kamiennych ścian jego domu, a żywopłot figowy, trzymany nisko po drodze, to rośliny, które Brenton regularnie utrzymuje w porządku. Cięte gałęzie wyglądają dobrze, klucz i angielskie kule do pudełek są mocno konserwowane, ale mówi, że szybkie cięcie utrzymuje je w ryzach.

„Strukturę i korzyści można również osiągnąć dzięki zastosowaniu technik, takich jak wachlowanie i mulczowanie (usuwanie górnych gałęzi w celu utworzenia gęstej głowy) drzew” – mówi.

„Chociaż te techniki mogą wydawać się onieśmielające, czasochłonne i potencjalnie nużące, rośliny są wyrozumiałe, a wyniki mogą z czasem być niesamowite i satysfakcjonujące”.

Rozkładające się rośliny

Brenton mówi, że ogrodnicy nigdy nie powinni tracić z oczu rozkładających się roślin, a zamiast ich wyrywania, ufarbowane słomą liście, jak wysokie karczochy i rozchodniki, dodają wizualnego kontrastu w środku zimy.

Rośliny takie jak Sedum “Autumn Joy” zmienią kolor z ciemnozielonego na żółty, a następnie na jasnobrązową gałązkę, zachowując główkę kwiatu na pokaz. To naprawdę piękna roślina całoroczna”.

Zimowa radość.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnaZimowa radość. Zdjęcie: Nick Clayton.
zmienność.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnazmienność. Zdjęcie: Nick Clayton.
Zima też może być mile widziana.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnaZima też może być mile widziana. Zdjęcie: Nick Clayton.

„Podobnie trawy, takie jak Miscanthus sinensis czy Calamagrostis x acutiflora (pierzaste trawy pierzaste) również wysychają zimą i nabierają pięknego słomkowego koloru, który dobrze kontrastuje z innymi szarościami i zieleniami w ogrodzie”.

podejście strukturalne

Majestatyczny dąb na szczycie Brenton Drive ukazuje niezaprzeczalne piękno dobrze ugruntowanych drzew.

Ale nawet z gęstym baldachimem liściastych liści, to wielopoziomowe ogrody, które powstały w Brenton przed jego domkiem z lat 60. XIX wieku, czynią tę oranżerię wyjątkową. Górny poziom, na bujnym trawniku przylegającym do domu, jest praktycznym miejscem, w którym dzieci mogą grać w piłkę nożną, a pies Thorby może się tarzać, podczas gdy Brenton wykorzystuje go jako platformę do gry w golfa.

W przeciwieństwie do tego patio z pokruszonego kwarcu, otoczone platanami londyńskimi, dominuje na niższym tarasie, a palenisko wita Cię w tym zimowym otoczeniu z poczuciem towarzyskiej okazji. Możesz sobie wyobrazić długie popołudniowe imprezy i lunche, które będą odbywać się w tej malowniczej okolicy w nadchodzących latach.

Brenton mówi, że ogrodnicy nigdy nie powinni tracić z oczu rozkładających się roślin.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnaBrenton mówi, że ogrodnicy nigdy nie powinni tracić z oczu gnijących roślin. Zdjęcie: Nick Clayton.
towary zimowe.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnatowary zimowe. Zdjęcie: Nick Clayton.
w dół paleniska.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnaw dół paleniska. Zdjęcie: Nick Clayton.

Most między poziomami jest obecnie w toku Brenton, ale z drugiej strony młode prywatne zielone żywopłoty zaczynają wystartować i pewnego dnia otoczą ten pokój w ogrodzie, jednocześnie pomagając złagodzić wiatry kanionowe przetaczające się przez ten obszar.

Gdy tarasy organizują ogród, rośliny szkieletowe, takie jak kule wycięte z roślin eukaliptusowych, sosny i gigantyczne kaktusy, stają się bardziej widoczne zimą niż o każdej innej porze roku i mogą prześwitywać.

„Korzystanie z wiecznie zielonych roślin, takich jak Cupressus sempervirens Glauca (sosny), pomaga zapewnić wzrost i zainteresowanie oraz dobrze kontrastuje z blaknącymi bylinami”.

kolorowa historia

Warstwy zieleni, od niebiesko-szarej do ciemniejszych liści, zapewniają głębię i kolor. Częstym elementem są starannie pokrojone sukulenty, a wśród nich jaskrawe, żółto-zielone wino Euphorbia wulfenni i szałwia z fioletowymi końcówkami i rozmaryn.

Podróż przez pory roku.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnaPodróż przez pory roku. Zdjęcie: Nick Clayton.

Wskazówki ogrodnicze dotyczące tworzenia idealnego ogrodu zimowego

„Podczas gdy ogrodnicy mają do wyboru mniej roślin kwitnących w miesiącach zimowych, są to świetne opcje, które pomogą uzyskać kolor i zainteresowanie o tej porze roku” – mówi Brenton.

● Nie ignoruj ​​elementów litych, które dają efekt dotykowy i zmysłowy, takich jak ścieżki żwirowe, które zapewniają poczucie bezpieczeństwa pod stopami.

● Brenton zebrał starożytne żelazne bramy (wypróbuj Gumtree), aby dodać charakteru i poczucia historii.

● Pnącza zimozielone, takie jak chiński jaśmin lub figowiec pnący, świetnie nadają się do ukrywania zmęczonych ścian lub ogrodzeń i są alternatywą dla wesołych pnączy liściastych, takich jak bluszcz bostoński czy pnącze wirginijskie.

zimozielony.  Zdjęcie: Nick Clayton.
kamera_medialnazimozielony. Zdjęcie: Nick Clayton.

● Techniki takie jak wachlowanie i napinanie (usuwanie górnych gałęzi w celu utworzenia gęstej głowy) drzew tworzą uporządkowane linie i określone kształty.

● Kulki wycięte z kasztanowca angielskiego lub japońskiego, wistingii lub lawendy pomagają zachować kolor i strukturę zimą.

● Aby zwalczać chwasty zimowe, sadzenie roślin okrywowych jest łatwym i doskonałym sposobem rozwiązania tego problemu. Ulubione Brenton to rozmaryn, jałowiec sabina i irga dammeri, z których wszystkie tworzą gruby dywan liści.

Odwiedź nas, aby poznać wszystkie pomysły na ogrodnictwo, inspiracje i porady w domu.

Pierwotnie opublikowany jako Oszukiwanie na podwórku zimą

READ  Urządzenie odchudzające wykorzystuje magnesy do zamykania szczęki, ograniczając użytkowników do diety wyłącznie płynnej. Naukowcy twierdzą, że to „atrakcyjna alternatywa dla zabiegów chirurgicznych”.