Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Posiniaczony rosyjski program kosmiczny chce powrócić wraz z startami na Księżyc

Posiniaczony rosyjski program kosmiczny chce powrócić wraz z startami na Księżyc

Prezydent Władimir Putin chce zintensyfikować współpracę kosmiczną z Chinami i ograniczyć partnerstwa z Zachodem.

Rosja w piątek rozpoczyna swoją pierwszą misję na Księżyc od prawie 50 lat, mając nadzieję na odzyskanie pozycji w kosmosie pomimo niepowodzeń wojskowych i dyplomatycznych w kraju w związku z konfliktem na Ukrainie.

Wystrzelenie Łuny-25 jest pierwszą misją księżycową Moskwy od 1976 roku, kiedy Związek Radziecki szczycił się pionierskim programem kosmicznym, który stracił swój blask z powodu problemów z finansowaniem i korupcją.

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała, że ​​start z kosmodromu Wostocznyj na Dalekim Wschodzie zaplanowano na 2:11 czasu moskiewskiego w piątek (23:11 GMT w czwartek).

Czworonożny lądownik waży około 800 kilogramów (1750 funtów) i ma osiągnąć orbitę księżycową za pięć dni.

Źródło w Roscosmos powiedział AFP, że szacuje się, że wyląduje w pobliżu bieguna południowego księżyca około 21 sierpnia.

Roscosmos powiedział, że jednostka będzie działać przez rok i „pobierać próbki gleby, analizować je i prowadzić długoterminowe badania naukowe” na powierzchni i atmosferze Księżyca.

Niezależny analityk kosmiczny Witalij Jegorow powiedział, że misja Łuna-25 była ważnym testem dla rosyjskiego programu kosmicznego.

„Więc największym pytaniem byłoby: czy może wylądować?”

Prezydent Władimir Putin chce zintensyfikować współpracę kosmiczną z Chinami i ograniczyć partnerstwa z Zachodem, odzwierciedlając geopolityczne priorytety Rosji.

Moskwa zapowiedziała, że ​​zakończy współpracę ze Stanami Zjednoczonymi nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) do 2028 roku i chciałaby wziąć udział w konkurencyjnym projekcie kierowanym przez Pekin.

– „Ambicja naszych przodków” –

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) powiedziała, że ​​nie będzie współpracować z Moskwą przy wystrzeliwaniu Łuny-25 – jak również przyszłych misji 26 i 27 – po tym, jak Putin rozmieścił wojska na Ukrainie w zeszłym roku.

Moskwa zobowiązała się do kontynuowania misji i wymiany sprzętu ESA na rosyjski.

Przemawiając w zeszłym roku na kosmodromie Wostocznyj, Putin powiedział, że Związek Radziecki wysłał pierwszego człowieka w kosmos w 1961 r., pomimo „kompleksowego” systemu sankcji.

Powiedział, że Rosja będzie rozwijać swój program księżycowy pomimo zachodnich sankcji gospodarczych, które osiągnęły bezprecedensowy poziom z powodu konfliktu na Ukrainie.

„Kierujemy się dążeniem naszych poprzedników do pójścia naprzód pomimo wszelkich trudności i pomimo zewnętrznych prób uniemożliwienia nam tego kroku” – powiedział Putin.

W czerwcu szef Roskosmosu Jurij Borysow nazwał start niezwykle ryzykownym.

„Ta misja obejmuje lądowanie na biegunie południowym. Nikt wcześniej na świecie nie robił takich rzeczy” – powiedział podczas spotkania z Putinem.

Większość lądowań na Księżycu miała miejsce w pobliżu równika księżycowego.

Powiedział rosyjskiemu przywódcy, że „tego typu misje są zawsze obarczone niebezpieczeństwem”, twierdząc, że szanse powodzenia szacuje się na około 70 proc.

Lokalne władze poinformowały, że dopalacze rakietowe mają wylądować w pobliżu wsi Szachtinskij w dalekowschodnim regionie Chabarowska, więc mieszkańcy osady zostaną ewakuowani w piątek rano.

Ostatnia sowiecka misja na Księżyc w 1976 roku, Łuna 24, przyniosła próbki księżycowej gleby na Ziemię.

Sowieci wystrzelili pierwszego satelitę, Sputnika, i wysłali na orbitę pierwsze zwierzę, psa o imieniu Łajka; pierwszy człowiek, Jurij Gagarin; i pierwsza kobieta, Valentina Tereshkova.

Rosyjski program, wciąż oparty na sowieckiej technologii, miał trudności z wprowadzaniem innowacji, a Kreml zamiast tego nadał priorytet wydatkom wojskowym.

Był również nękany skandalami korupcyjnymi i nieudanymi premierami, a także musiał stawić czoła konkurencji ze strony Stanów Zjednoczonych i rosnącym ambicjom Chin.

READ  Związek między niekorzystnymi skutkami szczepionki Pfizer Covid-19 a cukrzycą: prospektywne, wieloośrodkowe badanie