Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Posłowie popierają działania przeciwko Komisji Europejskiej w Polsce i na Węgrzech | Unia Europejska

Posłowie do Parlamentu Europejskiego poparli działania prawne Parlamentu Europejskiego przeciwko Komisji Europejskiej w związku z nienałożeniem na Polskę i Węgry sankcji finansowych w celu podważenia praworządności.

Oczekuje się, że Służba Prawna Parlamentu jeszcze w tym roku przygotuje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w której dwie instytucje UE staną przeciwko sobie w najwyższym sądzie UE, przy czym obecnie główne komisje izby mają jedynie formalną zgodę na tę sprawę. . chciał.

Rezolucję proponowaną przez Zielonych przyjęło w czwartek 506 posłów, przy 150 przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

W swojej rezolucji posłowie zgodzili się, że nowy unijny mechanizm rządów prawa, łączący finansowanie z budżetu bloku z ochroną podstawowych zasad demokratycznych, powinien był już zostać uruchomiony przeciwko Polsce i Węgrom.

W lutym Komisja wszczęła proces sądowy w związku z niewykonaniem przez Węgry orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którym przepisy ograniczające finansowanie zagraniczne dla organizacji pozarządowych są sprzeczne z przepisami UE.

W zeszłym miesiącu rzecznik prawny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości poinformował sędziów, że reforma polskiego systemu prawnego zrezygnowała z „minimalnych zabezpieczeń niezbędnych do zapewnienia niezbędnego rozdziału władzy między władzą wykonawczą i sądowniczą”.

Posłowie stwierdzili, że mechanizm odliczania płatności budżetowych, który wszedł w życie 1 stycznia po żmudnych negocjacjach wewnętrznych, należy uznać za skuteczny.

Komisja stwierdziła, że ​​nie można go uruchomić, dopóki nie zostaną opublikowane szczegółowe wytyczne. Liderzy głównych grup politycznych w Parlamencie twierdzili, że to tylko pretekst do bezczynności.

W zeszłym roku rządy Budapesztu i Warszawy zagroziły zawetowaniem budżetu bloku o wartości 1,8 biliona euro (1,6 biliona funtów) i planu naprawy koronawirusa w związku z próbami powiązania finansowania z poszanowaniem norm demokratycznych.

Bez porozumienia między 27 państwami członkowskimi projekty finansowane z siedmioletniego budżetu bloku nie zostałyby sfinansowane, a wart 750 miliardów euro plan odbudowy zniszczonej europejskiej gospodarki nie zostałby zrealizowany.

READ  ICTSI z siedzibą w Polsce po 2023 r.

Posłowie obawiają się, że oba kraje uzyskały wsparcie budżetowe tylko dzięki zakulisowym obietnicom, że nie będzie wcześniejszego nałożenia sankcji finansowych. .

W wyniku bezczynności Komisji posłowie głosowali w marcu za wyznaczeniem Komisji 1 czerwca terminu na przyjęcie wytycznych, które uznali za konieczne. Ale władza wykonawcza Unii Europejskiej jeszcze tego nie zrobiła. Przyjęta w czwartek rezolucja zwraca uwagę na „porażkę” Komisji na mocy art. 265 traktatów UE.

„UE potrzebuje mocnych fundamentów, na których wszyscy możemy się oprzeć, tak jak mówią traktaty: demokracji, praworządności i praw podstawowych. Ale to jest atakowane i jest demontowane, gdy mówimy” – powiedział eurodeputowany Terry Rentke.

Zamiast bronić wartości europejskich, Komisja monitoruje, pisze raporty i siedzi na rękach. Praworządność musi działać już teraz. Niestety z wczorajszej debaty w Parlamencie jasno wynika, że ​​komisja nie wydaje się odczuwać tego samego poczucia pilności działania”.