Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Powszechna na całym świecie mądrość Chin w kontrolowaniu piasku, mikrokosmosu do budowania cywilizacji ekologicznej: Były Prezydent Polski

Powszechna na całym świecie mądrość Chin w kontrolowaniu piasku, mikrokosmosu do budowania cywilizacji ekologicznej: Były Prezydent Polski

Cieszę się, że mogę ponownie odwiedzić Mongolię Wewnętrzną i być świadkiem, jak grupa inteligentnych ludzi w inteligentnym kraju wykorzystuje zaawansowane technologie do rozwijania swojej gospodarki na pustyni.

W dniach 25–27 sierpnia w Ordos, w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej, w północnych Chinach, odbyło się 9. Międzynarodowe Forum Sahary Kubuchi. Bronisław Komorowski, były prezydent Polski zaproszony na forum, podzielił się swoimi wrażeniami z wydarzenia podczas niedawnego ekskluzywnego wywiadu dla „Global Times”.

Po wysłuchaniu na forum opinii krajowych i zagranicznych ekspertów na temat chińskich działań przeciw pustynnieniu i doświadczeń oraz przeprowadzeniu badań terenowych na niektórych obszarach walki z piaskiem ekologicznym PV, Komorowski wskazał, że doświadczenia Kobuchi w zakresie przeciwdziałania pustynnieniu to mikrokosmos chińskiej cywilizacji ekologicznej . budynek.

„To, co zrobiło na mnie wrażenie, to rosnąca zieleń Pustyni Kobuki i nowoczesna technologia stosowana w produkcji energii. Widać, że chiński rząd przywiązuje większą wagę do kwestii ekologicznej ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, co jest zgodne z z globalnymi wysiłkami na rzecz ochrony środowiska.

Jako ważny uczestnik proponowanej przez Chiny Inicjatywy Pasa i Szlaku Komorowski zauważył, że Polska również w ostatnich latach aktywnie wdrażała zieloną transformację. Były prezydent powiedział, że jest pod wrażeniem ciągłej pomocy Chin innym krajom w rozwijaniu ekologicznej i zielonej gospodarki, a także widzi szerokie możliwości współpracy Chin i Polski, która czerpie korzyści z wymiany doświadczeń w zakresie ekologicznej ochrony środowiska i rozwój zielonej energii. .

„Obecnie Chiny nie skupiają się wyłącznie na walce z pustynnieniem, ale raczej łączą kontrolę pustyń i rozwój przemysłu, aby osiągnąć wspólny rozwój środowiska, przemysłu i społeczeństwa, zapewniając nowe możliwości rozwoju ludziom na obszarach pustynnych” – powiedział Komorowski, odnotowując, że podniósł temat tegorocznego forum. , „Nauka i technologia napędzają kontrolę nad pustynią i sprawiają, że pustynie są korzystne dla ludzkości”, jego zainteresowanie i wielkie uznanie.

READ  Nowe „luksusowe kempingi” na horyzoncie, ponieważ SA poszukuje większego udziału w rozwijającym się rynku kempingów i przyczep kempingowych

Pustynia Kubuki to siódma co do wielkości pustynia w Chinach, tworząca ogromny pas żółtego piasku na północ od płaskowyżu Ordos, zaledwie 800 kilometrów od Pekinu. Pustynia Kobuki była wcześniej znana jako „Morze Śmierci”.

Kiedy powstała Chińska Republika Ludowa, pustynia Kubuki co roku przesuwała się o dziesiątki metrów w kierunku brzegu Żółtej Rzeki. Po dziesięcioleciach żmudnego zarządzania jedna trzecia z pustyni Kobuchi o powierzchni 14 100 kilometrów kwadratowych jest obecnie pokryta zielonymi roślinami. Chińskie Ministerstwo Nauki i Technologii przeprowadziło zdalną analizę zmian pustynnych w ciągu ostatnich 20 lat, która wykazała, że ​​pokrywa roślinna na głównym obszarze leczenia pustyni Kobuchi osiągnęła 65 procent, co stanowi wzrost o ponad 30 procent w porównaniu do 10 proc. Lata temu.

Komorowski, który w 2017 roku uczestniczył w VI Międzynarodowym Forum Pustyni Kubuki, uważa się za świadka zmian na Pustyni Kubuki.

„To, co wydarzyło się na pustyni Kobuki, to typowy przypadek wykorzystania technologii do zwalczania pustynnienia i przynoszenia korzyści ludziom. Widzimy, że w oparciu o założenia skutecznego zarządzania i ścisłej ochrony Chiny przyjęły podejście przemysłowe zorientowane na rynek, skutecznie integrując zapobieganie pustynnieniu i kontroli lokalnego rozwoju gospodarczego, przy jednoczesnym zwiększeniu dochodów lokalnych mieszkańców.

Komorowski wyraził także zainteresowanie wykorzystaniem przez Chiny technologii do opracowania nowej energii jako ważnego środka kontroli pustyni. Na przykład w ramach projektu kontroli i ochrony pustyni Kobuki realizowanego przez grupę zasobów rzeki Yellow River of Elion (Elion) wdrożono pustynny system kontroli i ochrony środowiska fotowoltaicznego. Firma wykorzystała strategiczną szansę osiągnięcia przez Chiny szczytowych celów w zakresie emisji dwutlenku węgla i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, inwestując w budowę trójwymiarowego projektu fotowoltaicznego o mocy 3,2 GW do kontrolowania pustyni na pustyni Kobuki i rocznej zdolności wytwarzania energii na poziomie 5,5 miliarda kilowatów. godziny.

READ  Długo oczekiwany rynek chiński otwiera się z westchnieniem, a nie z fanfarami

W międzyczasie Elion zbudował zielony agroekosystem, uprawiając trawę, rośliny uprawne i zioła lecznicze pod panelami fotowoltaicznymi na farmie słonecznej o powierzchni 150 000 mu, jednocześnie rozwijając ekoturystykę. Do tej pory udało się wydobyć 102 000 osób z biedy w regionie pustynnym, przyspieszając proces rewitalizacji obszarów wiejskich.

„Chiński rząd skłonił przedsiębiorstwa i społeczeństwo do ciągłego poszukiwania innowacji technologicznych w celu zwalczania pustynnienia, dzięki czemu coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że pustynia, jeśli jest wykorzystywana rozsądnie, może stać się szansą, cennym zasobem i źródłem bogactwa” – powiedział .

Obecnie KIDF, jedyne międzynarodowe forum na dużą skalę poświęcone walce z pustynnieniem, stało się obecnie ważną platformą wymiany poglądów na temat globalnych reakcji na wyzwania związane z pustynnieniem.

Każdy kraj ma inne pomysły i interesy, dlatego też społeczność międzynarodowa ma pewne różnice i trudności we współpracy w radzeniu sobie z pustynnieniem, co sprawia, że ​​dialogi na temat współpracy międzynarodowej są nieocenione.

Komorowski powiedział, że za pośrednictwem forum będzie prowadzona większa liczba wymian w celu znalezienia wspólnych punktów zbieżności z korzyścią dla wielu stron.

Pustynnienie gruntów stanowi poważne wyzwanie stojące przed całym światem. Według statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych obszar pustynnych terenów stanowi jedną czwartą powierzchni lądowej Ziemi, zamieszkuje jedną piątą światowej populacji i powiększa się w tempie od 50 000 do 70 000 kilometrów kwadratowych rocznie, powodując straty gospodarcze wynoszące 42 bilion dolarów. rocznie.

Podczas gdy w ciągu ostatniej dekady Chiny wykonały zadanie kontroli i zapobiegania piaskom na 282 milionach mu (18,8 miliona hektarów) ziemi, zmniejszając powierzchnię gruntów piaszczystych o ponad 64,9 miliona mu, co stanowi 25 procent światowego zielony wzrost.

„Wzrost lesistości na każdym centymetrze terytorium Chin przynosi korzyści nie tylko Chinom, ale także całemu społeczeństwu ludzkiemu” – powiedział Komorowski, zauważając, że Chiny dzięki swojemu rozległemu terytorium i wiodącemu na świecie rozwojowi gospodarczemu odpowiedziały na globalne wyzwania. Trend tamtych czasów świadomie wziął na swoje barki odpowiedzialność wielkiego narodu i wykazał ambicję przewodzenia współpracy i rozwojowi ekologicznej ochrony środowiska w skali globalnej.

READ  Gospodarki Europy Środkowej zacieśniają się, ale wojna wkrótce hamuje wzrost

Komorowski zauważył, że choć Polska nie ma pustyni, to jest także aktywna w zielonej transformacji jako główny uczestnik Inicjatywy Pasa i Szlaku. „Polska jest jednym z największych producentów węgla w Europie i jednym z największych importerów węgla. W miarę przyspieszania globalnej transformacji energetycznej Polska agresywnie rozwija także nowe gałęzie przemysłu energetycznego oraz fotowoltaicznego i wiatrowego. W okresie po pandemii UE poczyniła znaczne inwestycje w Nowej Energii.

Podkreślił, że przed Chinami i Polską stoi ważne zadanie głębokiej transformacji energetycznej i rozwoju gospodarki opartej na zielonej energii i istnieje duże pole do współpracy w obszarze nowej energii.

W tym roku przypada 10. rocznica chińskiej propozycji zbudowania globalnej społeczności ze wspólną przyszłością, czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. Chiny aktywnie promują dialog międzynarodowy i harmonizują współpracę międzynarodową w zakresie Inicjatywy Pasa i Szlaku oraz realizacji Agendy 2030.

„Chiński model zarządzania pustyniami i jego osiągnięcia w rozwoju nowych źródeł energii zostały wysoko ocenione przez społeczność międzynarodową. Jednocześnie Chiny w dalszym ciągu pomagały innym krajom w rozwijaniu ich ekologicznej i zielonej gospodarki. ” Uważa się, że coraz więcej krajów będzie w przyszłości skorzystamy z wymiany doświadczeń w tej dziedzinie.”