Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pozytywna decyzja w zasadzie dla polskiego planu SMR

Pozytywna decyzja w zasadzie dla polskiego planu SMR

Polskie przedsiębiorstwo hutnicze KGHM Polska MiedźKGHM otrzymało merytoryczną decyzję Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie planów budowy elektrowni małego reaktora (SMR). Stanowi to formalną zgodę państwa na planowaną inwestycję i jest pierwszym krokiem w systemie uzyskiwania kolejnych pozwoleń na budowę i budowę.

„Naszym celem jest zapewnienie bezpiecznej, przyjaznej dla środowiska i stabilnej cenowo energii, co pozwoli nam utrzymać przewagę biznesową KGHM w skali globalnej” – powiedział Tomas Zdzikut, prezes KGHM. „Mamy silne wsparcie ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych, a teraz mamy zgodę Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ wprowadzenie technologii jądrowej opartej na małych reaktorach modułowych wspiera również transformację energetyczną w Polsce” gospodarka. KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii. Do 2030 roku 50% energii elektrycznej będzie pochodzić z własnych źródeł, w tym energii jądrowej i OZE.

W 2022 roku KGHM podpisał ostateczną umowę z amerykańską firmą NuScale Power na rozpoczęcie prac nad uruchomieniem elektrowni NuScale VOYGR SMR w Polsce do 2029 roku. Również w 2022 roku KGHM wystąpił do Polskiej Agencji Energii Atomowej (PAEA) o ocenę technologii NuScale SMR i uzyskanie gotowy do studiowania witryny. NuScale będzie nadal wspierać wniosek KGHM dla Krajowego Zarządu Energii Elektrycznej i Wodnej poprzez różne działania, w tym przygotowywanie dodatkowych wstępnych raportów z analizy bezpieczeństwa i koordynację z PAEA. To przygotowuje grunt pod kolejne zadania we wczesnej umowie biznesowej, którą NuScale zaproponował KGHM. Decyzja w zasadzie jest ogólną opinią na temat wybranych warunków umożliwiających budowę 462-MW VOYGR SMR, składającego się z sześciu bloków 77-MW.

W 2020 roku technologia NuScale jako pierwszy projekt SMR uzyskała aprobatę Amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowych.NuScale oferuje elektrownie VOYGR w konfiguracjach cztero-, sześcio- i 12-jednostkowych. Aplikacja KGHM do Ministerstwa została przygotowana częściowo w oparciu o dokumenty projektowe, które uzyskały już ostateczną certyfikację w Stanach Zjednoczonych. W styczniu tego roku NuScale wystąpiło do NRC o certyfikację dla swojej 77-megawatowej jednostki, którą ma otrzymać w 2024 roku.

READ  Handelsblatt: Polityka byłaby większą katastrofą niż Brexit | Polskie Echa

NuScale złożyło również pierwsze zamówienie na produkcję elementów zbiorników ciśnieniowych, a w maju południowokoreańska firma Doosan Energy rozpoczęła produkcję odkuwek dla pierwszej elektrowni VOYGR-6TM o mocy 462 MW, która ma zostać zbudowana w amerykańskim stanie Idaho dla Utah Associated Municipal Power Systems ( UAMP).

Wniosek KGHM wpłynął do Ministerstwa 14 kwietnia, tego samego dnia, w którym Polskie Elektrownie Jadroe (PEJ) złożyły wniosek o wydanie wstępnej decyzji na budowę pierwszego w Polsce wielkogabarytowego obiektu. PEJ otrzymał pozytywną decyzję dzień przed KGHM. Później w kwietniu Orlen Synthos Green Energy złożył wniosek o wydanie decyzji co do zasady na budowę SMR na bazie BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy w sześciu lokalizacjach.