Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier Anthony Albanese odwiedza Paryż, aby „zresetować” stosunki Australii z Francją

Premier Anthony Albanese potwierdził, że w przyszłym tygodniu odwiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Paryżu, aby formalnie „zresetować” stosunki dyplomatyczne, które zostały przeniesione do zamrażarki po tym, jak rząd Morrisona odrzucił ogromną umowę na budowę 12 okrętów podwodnych.

W wywiadzie dla ABC 7.30 Albanese powiedział, że został zaproszony do Francji przez pana Macrona i oczekuje, że zostanie ciepło przyjęty.

– Musimy zresetować sytuację. Mieliśmy już bardzo konstruktywne dyskusje – dodał premier.

Na początku tego miesiąca nowy rząd Partii Pracy ogłosił, że zgodził się zapłacić francuskiemu stoczniowiec Naval Group 835 milionów dolarów odszkodowania za anulowaną umowę.

W sumie na program wydano 3,4 miliarda dolarów, co Albanese określił jako „nadzwyczajne marnotrawstwo” pieniędzy podatników.

„Francja ma oczywiście kluczowe znaczenie dla władzy w Europie, ale jest także główną potęgą na Pacyfiku, także w naszym regionie” – powiedział Albanese Leigh Sales.

„To, co możemy zaoferować, to relacja między naszymi przywódcami, która nie zostanie ujawniona, aby zrobić oportunistyczny nagłówek w gazecie, pełen szacunku i uczciwości w sposobie, w jaki traktujemy się nawzajem”.

Macron Morrison
Anthony Albanese mówi, że stosunki między Australią a Francją muszą zostać zresetowane po upadku umowy o łodzi podwodnej.(Na wyposażeniu: Kancelaria Premiera Adama Taylora)

Umowa o łodzi podwodnej z Francją pojawiła się w czasie, gdy Macron mówił o przyszłości tego kraju jako „mocarstwa indyjsko-pacyficznego” w pełni zaangażowanego w region.

Podczas wizyty w Sydney w 2018 r. prezydent powiedział, że okręty podwodne to dopiero „początek” bliższych relacji z Australią, które będą rozwijane przez „następne 50 lat”.

Francja jest kluczowym partnerem w wysiłkach na rzecz ograniczenia ekspansji wpływów i wpływów Chin na Pacyfiku.

Albańczycy mają wziąć udział w szczycie NATO, a także mają odwiedzić Ukrainę

Pan Albanese będzie w przyszłym tygodniu w Europie na większym niż zwykle szczycie NATO, gdzie rosyjska inwazja na Ukrainę będzie głównym punktem programu.

Ambasador Ukrainy w Canberze Wasyl Miroszczenko ma nadzieję, że premier wykorzysta tę podróż do udzielenia większej pomocy wojskowej swojemu rozdartemu wojną krajowi.

„Potrzebujemy więcej ciężkiej broni”, powiedział Myroshnychenko, dodając, że ma nadzieję, że Australia wyśle ​​więcej Bushmasterów, lotniskowiec klasy Bendigo.

Ukraińskie flagi Bushmaster stoją przed samolotem Globemaster na płycie lotniska
Ambasador Ukrainy w Canberze ma nadzieję, że Ukraina może otrzymać więcej pomocy wojskowej.(MOD: LACW Emma Schwenke)

„Mamy 40 mistrzów buszu”, powiedział. „Byłoby wspaniale mieć jeszcze 20″.

„Myślę, że nadejdzie, gdy zdobędziemy faceta [Ukrainian] Chłopiec nazywa się Bushmaster.

„Myślę, że nadchodzi, ponieważ Bushmaster jest obecnie prawdopodobnie najpopularniejszą marką Australii na Ukrainie, ponieważ jeśli wspomnisz o Australii, następną rzeczą, którą usłyszysz, jest „Bushmasters.

Pan Albanese został również zaproszony do odwiedzenia ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie. Jednak, jak to zwykle bywa w przypadku lotów w rejony konfliktu, odmówił potwierdzenia, czy przyjmie ofertę.

Mężczyzna w koszuli khaki rozmawia z żołnierzami.
Albanese mówi, że otrzymuje porady dotyczące bezpieczeństwa narodowego w sprawie spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.(Reuters: ukraińska prezydencka służba prasowa)

„Otrzymujemy w tej sprawie porady dotyczące bezpieczeństwa narodowego” – powiedział Albanese.

„Nie chcemy stwarzać sytuacji, w której poprzez taką wizytę istnieje zagrożenie dla Australijczyków.

Chociaż większość dyskusji w NATO będzie dotyczyła rosyjskiej inwazji, niektórzy eksperci ds. obrony i wywiadu wzywają premiera do wykorzystania swojej podróży do przypomnienia sojusznikom rosnących celów Chin dla naszego regionu.

Albańczyk trzyma kciuki na pasie startowym przed samolotem
Premier Anthony Albanese udaje się w przyszłym tygodniu do Europy na szczyt NATO.(AAP: Lucas Koch)

„Próbują popchnąć i zmusić nas do wejścia w obszar bezpośredniego zainteresowania strategicznego”, powiedział Paul Deeb, szanowany analityk.

Pan Depp ma rozległą pracę w australijskim wywiadzie i obronie i był głównym autorem Białej Księgi Obronnej z 1987 roku.

„Nasz premier, nasz sekretarz stanu i nasz sekretarz obrony muszą pozostać w centrum swoich umysłów, głęboko zanurzeni, a ich priorytetem numer jeden jest obrona tego kraju i upewnienie się, że nasz najbliższy region nie jest kontrolowany przez agresywne sił ekspansjonistycznych” – powiedział.

„To powinno być ich najwyższym priorytetem i nie powinno go osłabiać entuzjazm, jeśli mogę, dotyczący Europy i NATO”.

Rząd ogranicza wydatki „hamulców” w październikowym budżecie

Stojąc w obliczu wielu międzynarodowych i krajowych wyzwań, nowy rząd odziedziczył również budżet, który jest na dobrej drodze, aby w ciągu kilku lat zadłużenie przekraczało 1 bilion dolarów.

Wraz z rosnącą inflacją i stopami procentowymi premier powiedział, że niektóre z rzeczy, które chciałby zrobić w pierwszym rządowym budżecie w październiku, będą musiały poczekać.

„Będziemy musieli zatrzymać część wydatków, które tam są”, powiedział Albanese.

„Powiedziałem bardzo jasno, że jest wiele rzeczy, które chcielibyśmy zrobić, a których nie bylibyśmy w stanie zrobić w naszym pierwszym budżecie.

Będziemy też przejeżdżać linijka po linijce w poszukiwaniu śmieci. „

Jim Chalmers i Katie Gallagher przechadzają się po dziedzińcu budynku Parlamentu
Jim Chalmers i Katie Gallagher powiedzieli, że będą ustalać budżet linia po linii, aby wyłapać śmieci i wyeliminować.(ABC News: Ian Catmore)

Wielu ekonomistów oczekuje, że rząd rozpocznie trudną rozmowę o tym, jak naród płaci za usługi, których oczekują Australijczycy.

„Spodziewałam się, że październikowy budżet będzie dotyczył spełnienia obietnic, które złożyli w wyborach”, powiedziała Danielle Wood z Grattan Institute.

„Myślę, że do następnego maja te wyzwania finansowe już się pojawią”.

Wyborcze zobowiązanie Partii Pracy nie polegało na podnoszeniu podatków ani wprowadzaniu nowych podatków – z wyjątkiem korporacji międzynarodowych – chociaż w dłuższej perspektywie może być potrzebna szersza reforma.

„Myślę, że podatki powinny być na porządku dziennym” – powiedziała pani Wood.

„To może być tylko powód zmian, jakie rząd może wprowadzić w nadchodzących wyborach”.

Obejrzyj wywiad dziś wieczorem o 7.30 w ABC TV i ABC iview.

opublikowany A zaktualizowany

READ  Scott Morrison mówi, że rekord emisji Australii jest lepszy niż w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Kanadzie, Japonii i wielu krajach europejskich. Czy to jest poprawne?