Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

USA i Chiny mają zostać wykluczone ze spotkania Forum Wysp Pacyfiku, aby uniknąć „rozproszenia”

Szczyt organu dyplomatycznego Pacyfiku wydaje się wykluczać Stany Zjednoczone, Chiny i kilka innych głównych narodów ze spotkania ważnych przywódców na Fidżi w przyszłym miesiącu, co może pomóc chronić to zgromadzenie przed intensywną geostrategiczną konkurencją nękającą region.

Spotkanie liderów Forum Wysp Pacyfiku ma się odbyć w połowie lipca w Suva, stolicy Fidżi.

Australia jest pełnoprawnym członkiem Forum, a premier Anthony Albanese już zapowiedział, że weźmie w nim udział.

W ostatnich dziesięcioleciach Fundusz Inwestycji Publicznych zorganizował również osobne, osobiste spotkanie z partnerami dialogu podczas Tygodnia Liderów.

Forum ma 21 partnerów, w tym Stany Zjednoczone, Chiny, Unię Europejską, Japonię, Koreę Południową, Kanadę, Indie, Singapur i Wielką Brytanię.

Ale ABC powiedziano, że tegoroczne osobiste spotkanie partnerów dialogu nie odbędzie się podczas spotkania liderów Forum w Suvie.

Prawdopodobnie odbędzie się ono osobno jeszcze w tym roku, chociaż PIF prawdopodobnie zaproponuje również wirtualne spotkanie partnerów dialogu w tym tygodniu.

W obu przypadkach urzędnicy i politycy z krajów spoza regionu zostaną skutecznie wykluczeni z osobistego spotkania w Suva, gdzie przywódcy wysp Pacyfiku mają zająć się szeregiem złożonych i najeżonych kwestii strategicznych.

Pacyfik przywódcy wstrzymają pakt
Oczekuje się, że przywódcy wysp Pacyfiku zgodzą się na delikatne porozumienie, aby zapobiec oddzieleniu się Mikronezji od forum.(Wprowadzenie: Rząd Sfederowanych Stanów Mikronezji)

Jedno ze źródeł z wysp Pacyfiku powiedziało, że urzędnicy – ​​oprócz obecnego szefa Funduszu Inwestycji Publicznych, premiera Fidżi Franka Bainiramamy – chcą zapewnić przywódcom Pacyfiku „przestrzeń” do rozwiązywania problemów i decydowania o swoich głównych priorytetach bez konieczności jednoczesnego kierowania spotkaniami z wpływowymi ludźmi. Gracze z zewnątrz walczą o wpływy.

Drugie źródło z Pacyfiku potwierdziło, że „partnerzy dialogu” nie zostaną zaproszeni do Suva, ale stwierdziło, że decyzja nie miała na celu zmniejszenia napięć geopolitycznych wokół spotkania.

Zamiast tego, powiedzieli, pan Bainiramama chce ułatwić przywódcom wysp Pacyfiku skupienie się na kluczowych kwestiach krajowych, w tym na wysiłkach na rzecz uzdrowienia bolesnych rozłamów dotyczących przywództwa Sekretariatu Forum Wysp Pacyfiku.

READ  Władze USA dokonały nalotu na mieszkanie Rudy'ego Giulianiego, byłego prawnika Donalda Trumpa i skonfiskowały ładunki wybuchowe