Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss zwalnia ministra finansów po sprzeciwie wobec obniżek podatków

Uwięziony Premier brytyjski Liz Truss zwolniła w piątek szefową skarbu i zmieniła kurs w sprawie znacznych obniżek podatków, próbując utrzymać pracę po tygodniach zawirowań na rynkach finansowych.

Na pospiesznie zorganizowanej konferencji prasowej Truss powiedziała, że ​​pracuje nad „uspokojeniem rynków o naszej dyscyplinie fiskalnej”, utrzymując planowaną podwyżkę podatku od osób prawnych, o której wcześniej mówiła, że ​​obniży.

Truss zwolnił również Kwasiego Quartinga ze stanowiska sekretarza skarbu, zastępując go byłym sekretarzem gabinetu Jeremym Huntem.

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss wzięła udział w konferencji prasowej w sali odpraw na Downing Street po tym, jak kanclerz został zwolniony w odpowiedzi na budżet, który spowodował chaos na rynkach. (Daniel Leal/Obraz z puli przez AP)

Truss próbuje przywrócić porządek po trzech tygodniach zamieszania wywołanego przez rządowe „minibudżetowe” cięcia podatkowe.

Oświadczenie z 23 września sprowadziło funta szterlinga do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara i skłoniło Bank Anglii do interwencji mającej na celu zapobieżenie szerszemu kryzysowi gospodarczemu.

Ale to może nie być takie proste. Truss wzruszyła ramionami na pytanie, czy powinna zrezygnować, mówiąc: „Jestem absolutnie zdeterminowana, aby spełnić to, co obiecałam”.

Jednak jej krótka, pesymistyczna konferencja prasowa raczej nie utwierdziła jej partii, że ma nad nią kontrolę.

Funt spadł o około jeden procent po oświadczeniu Truss do 1119 USD (1,80 USD).

Hunt jest doświadczonym urzędnikiem państwowym, który pełnił funkcję byłego sekretarza stanu i ministra zdrowia. Bezskutecznie prowadził Partię Konserwatywną w 2019 roku, ale jest powszechnie szanowany i może zapewnić stabilność Truss, ponieważ chce wzmocnić swoją bazę.

Truss znalazł się pod silną presją, aby cofnąć 43 miliardy funtów (77,4 miliarda dolarów) niesfinansowanych cięć podatkowych, które wstrząsnęły rynkami finansowymi i skłoniły Bank Anglii do interwencji w celu zapobieżenia szerszemu kryzysowi gospodarczemu.

Brytyjski kanclerz skarbu Kwasi Quarting (po lewej) i premier Liz Truss wchodzą w interakcję podczas hołdu dla zmarłej królowej Elżbiety II na początku dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej w Birmingham w Anglii, w październiku.  2, 2022.
Premier Liz Truss zwolniła brytyjskiego kanclerza skarbu Kwasi Karting z powodu zmian w pakiecie gospodarczym, który wywołał zamieszanie na rynku (Stefan Russo/PA przez AP)

Wyżsi członkowie Partii Konserwatywnej publicznie doradzali rządowi podjęcie działań. Funt wzrósł w czwartek o 1,7 procent w stosunku do dolara, a rynki obligacji oparły się na oczekiwaniach, że Truss zrewiduje swój plan wzrostu gospodarczego.

Truss, wolnorynkowy liberał, doszedł do władzy w zeszłym miesiącu, przysięgając, że obniży podatki, aby pobudzić wzrost. Ale jego zdolność do wypełnienia tego obowiązku jest teraz wątpliwa.

Rezygnacja z obietnicy powstrzymania swojego poprzednika planu podniesienia podatku od osób prawnych z 19 do 25 procent stanowiło poważne odejście dla Gears – potwierdzenie, że rynki muszą uspokoić dyscyplinę fiskalną. Zmiana obniżyła rachunek programowy o prawie 18 miliardów funtów (32,4 miliarda dolarów).

Około 25 miliardów funtów (45 miliardów dolarów) obniżek podatków pozostaje nie sfinansowanych.

James Athey, dyrektor ds. inwestycji w Aberdeen, opisał plan rządu jako „zmianę decyzji o nieobchodzeniu wygórowanych obniżek podatków. Pogłoski o tym zdarzeniu uspokoiły rynki” – powiedział.

Jeremy Hunt
Kwasi Quarting został zastąpiony przez byłego ministra Jeremy’ego Hunta. (AAP)

„Obecnie niebezpieczeństwo polega na tym, że inwestorzy zapomnieli, że jest o wiele więcej problemów niż tylko nierozważne luzowanie fiskalne i kiepski czas na radzenie sobie z nimi” – powiedział.

„Inflacja jest na najwyższym poziomie od kilkudziesięciu lat, pożyczki rządowe są ogromne, podobnie jak deficyt na rachunku bieżącym. Rynek mieszkaniowy prawdopodobnie ucierpi z powodu wysokich oprocentowań kredytów hipotecznych, a wojna na Ukrainie będzie trwać nadal” – powiedział.

„Być może mieliśmy nasze najgorsze wzloty i upadki, ale obawiam się, że Wielka Brytania nie znajduje się w pobliżu lasów”.

Konserwatywni ustawodawcy obawiają się, czy w tym roku spróbują obalić swojego drugiego lidera. Truss został wybrany w zeszłym miesiącu, aby zastąpić Borisa Johnsona, który został zmuszony do ustąpienia w lipcu.

Niektóre doniesienia sugerują, że czołowi konserwatyści planują zastąpić Truss wspólnym biletem dla Rishi Sunaka i Benny’ego Mordaunta, jej najbliższego rywala w letnim konkursie przywódców partii, chociaż nie jest jasne, jak to osiągnąć.

READ  Wesoła kobieta zszokowana pajęczymi sąsiadami dzwoni na policję