Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent Chin Xi Jinping wybrał trzecią kadencję

Pan Xi został również jednogłośnie mianowany dowódcą dwumilionowej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, siły, która wyraźnie przyjmuje rozkazy od partii, a nie od państwa.

W innym głosowaniu trzeci urzędnik partii, Zhao Lijie, został mianowany przewodniczącym Ogólnochińskiego Kongresu Ludowego. Zdecydowanej większości prac legislacyjnych organu przewodniczy jego stała komisja, która spotyka się przez cały rok.

Pełnił funkcję przewodniczącego Stałego Komitetu Biura Politycznego Partii, szczytu władzy politycznej w Chinach, któremu przewodniczy pan Qi, pan Zhao, lat 67, zdobył zaufanie swojego przywódcy jako szef antykorupcyjnego nadzoru partii, Centralnej Komisji do Inspekcji Dyscyplinarnej, aby kontynuować kampanię przeciwko korupcjom, która zamroziła wszelką możliwą opozycję wobec przywódcy.

Han Zheng, były przewodniczący Partii Szanghajskiej i inny członek Stałego Komitetu Biura Politycznego, zostaje mianowany na w dużej mierze ceremonialne stanowisko wiceprezydenta stanu.

Następnie Xi, Zhao i Han złożyli przysięgę jedną ręką na egzemplarzu chińskiej konstytucji. Na sesji zaprzysiężono także 14 wiceprezydentów Kongresu.

Nowa kadencja Xi i mianowanie lojalistów na wyższe stanowiska potwierdza jego niemal monopol na chińską władzę polityczną, eliminując wszelki potencjalny sprzeciw wobec jego hiper-nacjonalistycznego planu przekształcenia Chin w większego politycznego, wojskowego i gospodarczego rywala Stanów Zjednoczonych i Stanów Zjednoczonych . Główne autorytarne wyzwanie dla demokratycznego porządku świata kierowane przez Waszyngton.

Podczas gdy sześciu innych pracuje z nim w Stałym Komitecie Biura Politycznego, wszyscy od dawna są związani z panem Xi i można na nich liczyć, że znają jego wolę w kwestiach od dyscypliny partyjnej po zarządzanie gospodarcze.

W Stałym Komitecie są tylko mężczyźni, a 24-osobowe Biuro Polityczne, w którym od lat 90. były tylko cztery kobiety, również nie ma kobiet po odejściu wicepremiera Sun Chunlana.

Li Qiang jest nowym zastępcą prezydenta Xi Jinpinga. Awansowany do drugiego stopnia jako członek Stałego Komitetu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin. AP

Powszechnie oczekuje się, że zajmujący drugie miejsce Li Qiang obejmie stanowisko premiera, nominalnie kierującego gabinetem i pełniącego obowiązki dozorcy spraw gospodarczych. Pan Li zasłynął z bezwzględnego wprowadzenia brutalnej blokady związanej z koronawirusem w Szanghaju zeszłej wiosny jako szef partii chińskiego centrum finansowego, udowadniając swoją lojalność wobec pana Xi w obliczu skarg mieszkańców na brak dostępu do żywności i opieki medycznej. i podstawowe usługi.

Były szef potęgi produkcyjnej prowincji Guangdong, zajmujący siódme miejsce w rankingu Li Shi, został już mianowany w miejsce pana Zhao na stanowisku przewodniczącego Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny.

Otwierając doroczną sesję kongresową w niedzielę, ustępujący premier Li Keqiang ogłosił plany ożywienia gospodarki kierowanej przez konsumentów, ustalając cel wzrostu na ten rok na poziomie „około 5 procent”. W zeszłym roku wzrost w drugiej co do wielkości gospodarce świata spadł do 3 proc., drugiego najsłabszego poziomu od co najmniej lat 70.

Osobno Ministerstwo Finansów ogłosiło 7,2-procentowy wzrost budżetu obronnego do 1,55 biliona juanów (370 miliardów dolarów), co oznacza niewielki wzrost od 2022 roku. Chińskie wydatki wojskowe są drugimi co do wielkości na świecie po Stanach Zjednoczonych.

Od tego czasu pan Xi i jego nowy minister spraw zagranicznych Chen Gang nadali bardzo wojowniczy ton stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi, w obliczu napięć związanych z handlem, technologią, Tajwanem, prawami człowieka i odmową krytykowania przez Pekin rosyjskiej inwazji na Ukraina.

We wtorek Chen ostrzegł w niezwykle dosadny sposób, że tarcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami mogą doprowadzić do czegoś poważniejszego.

„Jeśli Stany Zjednoczone nie uderzą w hamulce, ale będą nadal przyspieszać na niewłaściwym pasie, żadna ilość barierek nie zapobiegnie wykolejeniu, a z pewnością dojdzie do konfliktu i konfrontacji” – powiedział Chen na swojej pierwszej konferencji prasowej od objęcia urzędu. ostatni rok.

Xi kontynuował w środę, wzywając do „szybszego podniesienia sił zbrojnych do poziomu światowej klasy”.

Chiny powinny zmaksymalizować swoje „narodowe zdolności strategiczne”, starając się „systematycznie ulepszać wszechstronną siłę kraju, aby radzić sobie z ryzykiem strategicznym, chronić interesy strategiczne i osiągać cele strategiczne” – cytuje Xi oficjalna agencja informacyjna Xinhua, cytując Xi delegatów przez oficjalną agencję prasową Xinhua. Agencja prasowa.

AP

READ  Stany Zjednoczone twierdzą, że dwie z trzech rosyjskich rakiet zawodzą, a Ukraina oskarża Moskwę o porwania