Prezydent i premier Finlandii zapowiedzieli, że popierają ubieganie się o członkostwo w NATO, torując drogę do rozszerzenia sojuszu podczas wojny Rosji na Ukrainie.
główne punkty:
- Prezydent i premier powiedzieli, że przystąpienie do NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii
- Oczekuje się, że Szwecja podejmie w najbliższych dniach decyzję o przystąpieniu do sojuszu wojskowego
- Wielka Brytania zobowiązała się pomóc Szwecji i Finlandii, jeśli zostaną zaatakowane
Zapowiedź prezydenta Sauli Niinisto i premier Sanny Marin oznacza, że prawie na pewno Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo w NATO, choć do rozpoczęcia procesu aplikacyjnego pozostało jeszcze kilka kroków.
Oczekuje się, że sąsiednia Szwecja podejmie w najbliższych dniach decyzję o przystąpieniu do NATO.
Finlandia dzieli z Rosją granicę lądową o długości 1340 km.
Kreml ostrzegł przed „reperkusjami wojskowymi i politycznymi”, jeśli Szwecja i Finlandia zdecydują się przystąpić do NATO.
Jeśli złożą wniosek, będzie obowiązywał okres przejściowy od daty złożenia wniosku do jego ratyfikacji przez wszystkie 30 parlamentów członkowskich NATO.
„Teraz, gdy zbliża się moment podejmowania decyzji, deklarujemy nasze równe poglądy, a także pozyskujemy informacje dla grup i partii parlamentarnych” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu Niinisto i Marin.
Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii.
„Jako członek NATO Finlandia będzie działać na rzecz wzmocnienia całego sojuszu obronnego.
Brytyjska obietnica obrony dla Szwecji i Finlandii
Czwartkowe oświadczenie pojawiło się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji w celu podpisania umowy o współpracy wojskowej.
W środę Wielka Brytania obiecała pomoc dla Szwecji i Finlandii, jeśli te dwa kraje skandynawskie zostaną zaatakowane.
W 2017 r. Szwecja i Finlandia dołączyły do kierowanych przez Brytyjczyków Połączonych Sił Ekspedycyjnych, które mają być bardziej elastyczne i szybciej reagować niż większy sojusz NATO.
Wykorzystuje standardy i doktrynę NATO, dzięki czemu może współpracować z NATO, ONZ lub innymi wielonarodowymi sojuszami.
Siły działają w pełni od 2018 roku i przeprowadziły szereg ćwiczeń samodzielnie i we współpracy z NATO.
Od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego Finlandia i Szwecja zastanawiają się, czy porzucić swoją kilkudziesięcioletnią neutralność historyczną i przyłączyć się do 30-członkowego NATO.
Jeżeli Finlandia zostanie członkiem NATO, oznaczałoby to największą zmianę w polityce obronnej i bezpieczeństwa tego skandynawskiego kraju od czasów II wojny światowej, kiedy toczył on dwie przegrane wojny ze Związkiem Radzieckim.
Podczas zimnej wojny Finlandia odsunęła się od NATO, aby uniknąć prowokowania Związku Radzieckiego, zamiast tego zdecydowała się pozostać neutralnym buforem między Wschodem a Zachodem, utrzymując jednocześnie dobre stosunki z Moskwą, a także ze Stanami Zjednoczonymi.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz wojskowy przywita Finlandię i Szwecję – obie z silnym, nowoczesnym wojskiem – z otwartymi ramionami i oczekuje, że proces akcesyjny będzie szybki i płynny.
AP
opublikowany I zaktualizowany
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych