Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Amerykańscy republikanie hamują rozmowy w sprawie kryzysu zadłużenia

Amerykańscy republikanie hamują rozmowy w sprawie kryzysu zadłużenia

Negocjatorzy prezydenta Joe Bidena zostali zamknięci w rozmowach z Republikanami, którzy szukają porozumienia w sprawie podniesienia limitu zadłużenia USA i umożliwienia największej gospodarce świata uniknięcia niewywiązania się z zadłużenia.

„Musimy się wstrzymać, nie możemy wydać więcej pieniędzy w przyszłym roku” – powiedział republikański przywódca dziennikarzom w Kongresie.

Niewypłacalność może wywołać burzę na światowych rynkach, ponieważ inwestorzy z niepokojem obserwują rozwój rozmów.

Amerykańskie indeksy giełdowe, które zmierzały w górę, zmieniły kurs później w piątkowych wiadomościach.

Republikanie nadal nalegają, aby Biden podpisał cięcia wydatków w zamian za wsparcie w podniesieniu pułapu zadłużenia, ignorując powtarzające się wezwania Demokratów do „czystego” zwiększenia nieograniczonego limitu pożyczek.

Demokraci potraktowali rozmowy jako okazję do przedyskutowania nadchodzącego budżetu przed 1 czerwca, kiedy Departament Skarbu przewiduje, że Stany Zjednoczone mogą zacząć nie spłacać swojego zadłużenia, co będzie miało tragiczne konsekwencje gospodarcze.

Biały Dom poinformował w piątek, że między obiema stronami utrzymują się poważne problemy budżetowe.

„Istnieją rzeczywiste różnice między obiema partiami w kwestiach budżetowych, a rozmowy będą trudne” – powiedział w oświadczeniu urzędnik Białego Domu, dodając, że „zespół prezydenta ciężko pracuje nad rozsądnym dwustronnym rozwiązaniem, które Izba i Senat mogą przyjąć ”.

– Ogranicz wydatki –

Nieoczekiwana przerwa w rozmowach nastąpiła zaledwie dzień po tym, jak McCarthy wyraził optymizm, że ustawa może zostać przedstawiona do przyszłego tygodnia, choć zaznaczył, że wstępne porozumienie prawdopodobnie zostanie osiągnięte do niedzieli lub poniedziałku. To się dzieje.

A główni republikańscy negocjatorzy biorący udział w rozmowach, kongresmeni Jarrett Graves i Patrick McHenry, nagle opuścili sesję negocjacyjną u boku McCarthy’ego i nie planują powrotu, donosi polityczna strona internetowa Punchbowl News.

Głównym punktem spornym było podobno wycofanie wydatków federalnych do 2022 r., czego zażądał prawicowy klub House Freedom Caucus, który reprezentuje około jednej piątej członków.

READ  Główny księgowy Trumpa przyznaje się do winy i zeznaje przeciwko firmie byłego prezydenta

W sumie cięcia w agencjach federalnych i programach, których domagali się Republikanie w zamian za wsparcie w podniesieniu pułapu zadłużenia, są warte około 130 miliardów dolarów.

Chcą też przyspieszyć krajowe projekty energetyczne, usprawnić proces uzyskiwania pozwoleń na rurociągi i rafinerie oraz przywrócić niewydane środki na pomoc Covid.

W miarę zbliżania się terminu Demokraci po obu stronach Kongresu wyrazili rosnące zaniepokojenie żądaniami Republikanów, grożąc wycofaniem poparcia dla propozycji nałożenia surowszych wymogów pracy na odbiorców niektórych świadczeń.

„Republikanie grożą zniszczeniem naszej gospodarki, jeśli nie ograniczymy Medicare, nie eksmitujemy tysięcy z mieszkań komunalnych i nie pozbawimy pracy prawie milionów Amerykanów” – napisała na Twitterze liderka kongresowego klubu latynoskiego Nanette Barragán.

„Ich plan stawia politykę ponad ludźmi. Musimy teraz przekroczyć pułap czystego zadłużenia”.

Joe Biden, który bierze udział w szczycie światowych przywódców G7 w Japonii, skraca swoją podróż do regionu i wraca w niedzielę do Waszyngtonu, aby spróbować zawrzeć umowę.

da-ft/bgs