Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent i premier Finlandii „bezzwłocznie” ponownie aplikują do NATO

Prezydent i premier Finlandii zapowiedzieli, że popierają ubieganie się o członkostwo w NATO, torując drogę do rozszerzenia sojuszu podczas wojny Rosji na Ukrainie.

Zapowiedź prezydenta Sauli Niinisto i premier Sanny Marin oznacza, że ​​prawie na pewno Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo w NATO, choć do rozpoczęcia procesu aplikacyjnego pozostało jeszcze kilka kroków.

Oczekuje się, że sąsiednia Szwecja podejmie w najbliższych dniach decyzję o przystąpieniu do NATO.

Finlandia dzieli z Rosją granicę lądową o długości 1340 km.

Kreml ostrzegł przed „reperkusjami wojskowymi i politycznymi”, jeśli Szwecja i Finlandia zdecydują się przystąpić do NATO.

Jeśli złożą wniosek, będzie obowiązywał okres przejściowy od daty złożenia wniosku do jego ratyfikacji przez wszystkie 30 parlamentów członkowskich NATO.

Premierzy Szwecji i Finlandii
Szwecja decyduje o przystąpieniu do NATO. Są wśród nich premier Szwecji Magdalena Andersson (z lewej) i premier Finlandii Sanna Marin.(AP: Paul Wennerholm, TT )

„Teraz, gdy zbliża się moment podejmowania decyzji, deklarujemy nasze równe poglądy, a także pozyskujemy informacje dla grup i partii parlamentarnych” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu Niinisto i Marin.

Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii.

„Jako członek NATO Finlandia będzie działać na rzecz wzmocnienia całego sojuszu obronnego.

Brytyjska obietnica obrony dla Szwecji i Finlandii

Czwartkowe oświadczenie pojawiło się dzień po wizycie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w Finlandii i Szwecji w celu podpisania umowy o współpracy wojskowej.

W środę Wielka Brytania obiecała pomoc dla Szwecji i Finlandii, jeśli te dwa kraje skandynawskie zostaną zaatakowane.

W 2017 r. Szwecja i Finlandia dołączyły do ​​kierowanych przez Brytyjczyków Połączonych Sił Ekspedycyjnych, które mają być bardziej elastyczne i szybciej reagować niż większy sojusz NATO.

Wykorzystuje standardy i doktrynę NATO, dzięki czemu może współpracować z NATO, ONZ lub innymi wielonarodowymi sojuszami.

Siły działają w pełni od 2018 roku i przeprowadziły szereg ćwiczeń samodzielnie i we współpracy z NATO.

opublikowany I zaktualizowany

READ  Renan Pacheco rezygnuje z „katastrofalnej” pierwszej randki po zapoznaniu się z wymaganiami żywieniowymi kobiety