Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent Zełenski chce spotkać się z prezydentem Xi Jinpingiem, podczas gdy Chiny wydają dokument wzywający do pokojowych negocjacji

Prezydent Zełenski chce spotkać się z prezydentem Xi Jinpingiem, podczas gdy Chiny wydają dokument wzywający do pokojowych negocjacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chciałby spotkać się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem po tym, jak Pekin wezwie do zakończenia wojny z Rosją.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało 12-punktowe stanowisko wzywające do zakończenia brutalnej wojny na Ukrainie w celu wywarcia presji na Kijów i Moskwę, aby w piątek zasiadły do ​​stołu negocjacyjnego.

Gazeta kontrastowała z doniesieniami, że Chiny rozważają wysłanie broni do Rosji i po tym, jak prezydent Władimir Putin przeprowadził w Moskwie rozmowy z Wang Yi, najwyższym dyplomatą Pekinu.

Prezydent Zełenski z zadowoleniem przyjął oświadczenie i powiedział, że planuje spotkać się z chińskim przywódcą podczas przemówienia z okazji pierwszej rocznicy inwazji prezydenta Putina.

„Planuję spotkanie z Xi Jinpingiem i wierzę, że będzie to korzystne dla naszego kraju i dla bezpieczeństwa na świecie” – powiedział.

„Naprawdę chcę wierzyć, że Chiny nie dostarczą broni Rosji”.

Chińskie stanowisko polityczne wzywało Rosję do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ale nie wymagało wprost wycofania sił prezydenta Putina.

W artykule zatytułowanym Stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego napisano: „Dialog i negocjacje są jedynym realnym rozwiązaniem kryzysu ukraińskiego”.

Wszystkie strony powinny wspierać Rosję i Ukrainę, aby działały w tym samym kierunku i jak najszybciej wznowiły bezpośredni dialog, aby stopniowo deeskalować sytuację i ostatecznie doprowadzić do kompleksowego zawieszenia broni.

„Suwerenność, niezależność i integralność terytorialna wszystkich krajów muszą być aktywnie wspierane. Wszystkie kraje, duże i małe, silne lub słabe, bogate lub biedne, są równymi członkami społeczności międzynarodowej.”

Pekin jeszcze nie dołączył do innych krajów w formalnym potępieniu inwazji, a sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że stosunki Chin z Rosją oznaczają, że 12-punktowej polityki nie można traktować poważnie.

„Chiny nie cieszą się dużą wiarygodnością, ponieważ nie były w stanie potępić nielegalnej inwazji na Ukrainę, a ponadto na kilka dni przed inwazją podpisały porozumienie między prezydentem Xi i prezydentem Putinem o nieograniczonym partnerstwie z Rosją” – powiedział Stoltenberg. .

READ  Xi Jinping odbył podczas swojej podróży 16 spotkań bilateralnych i nie wszystko było zaplanowane

Oświadczenie pojawiło się dokładnie rok po tym, jak prezydent Putin rozpoczął „specjalną operację wojskową” i inwazję na pełną skalę na Ukrainę, z atakiem armii rosyjskiej na stolicę Kijów.

Oczekuje się, że Rosja rozpocznie agresywną ofensywę wiosenną z kolejnymi ofensywami, aby odzyskać kontrolę nad wojną, którą toczy dłużej, niż przewidywał prezydent Putin.

Prezydent Zełenski wykorzystał swoje przemówienie rocznicowe, by zjednoczyć Ukraińców i pochwalić ich za niezłomną walkę.

Prezydent Zełenski powiedział: „Rok temu tego dnia, z tego samego miejsca około siódmej rano, zwróciłem się do was z krótkim oświadczeniem, które trwało tylko 67 sekund”.

„Jesteśmy silni, gotowi na wszystko i pokonamy każdego. Ponieważ jesteśmy Ukrainą. Tak to się zaczęło 24 lutego 2022 roku.

„Najdłuższy dzień w naszym życiu. Najtrudniejszy dzień w naszej najnowszej historii. Wstaliśmy wcześnie i od tamtej pory nie spaliśmy”.

Prezydent Zełenski podziękował partnerom, sojusznikom i przyjaciołom narodu za to, że stali po stronie Ukrainy w „roku bólu i żalu, wiary i jedności”.

„Pierwszy miesiąc wojny. Pierwszy punkt zwrotny w wojnie. Pierwsze zmiany w światowym postrzeganiu Ukrainy. To nie stało się w trzy dni” – powiedział.

„Każdego dnia odnosiliśmy nowe sukcesy i każdego dnia dowiadywaliśmy się o nowych tragediach, ale byliśmy wdzięczni tym, którzy każdego dnia dawali z siebie wszystko. Dla dobra innych”.