Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Programy HAKUTO-R zostały w ostatniej chwili zaszyfrowane, co spowodowało awarie lądowania na Księżycu

Programy HAKUTO-R zostały w ostatniej chwili zaszyfrowane, co spowodowało awarie lądowania na Księżycu

26 kwietnia 2023 roku ludzie na całym świecie obserwowali, jak lądownik HAKUTO-R zbliża się do końca, by wylądować na powierzchni Księżyca. Jest „w drodze” od 11 grudnia 2022 r. i ukończył osiem kamieni milowych pierwszej misji. Numery 9 i 10 miały wylądować i założyć bazę na Księżycu. Jak wszyscy wiemy, dotarł na powierzchnię Księżyca, ale nie w sposób, jakiego spodziewał się zespół ispace. Obrazy NASA potwierdziły jej ostateczne miejsce spoczynku.

Zespół sterujący HAKUTO-R opublikował raport z analizy błędów, pokazujący, że oprogramowanie na lądowniku dokonało nieprawidłowego oszacowania wysokości, gdy statek kosmiczny przygotowywał się do osiadania na powierzchni. Zgodnie z danymi lotu zebranymi podczas podróży sondy do miejsca lądowania, czujniki na pokładzie przesłały dane dotyczące wysokości. Przeleciał nad krawędzią krateru, który był wyższy niż oczekiwano. Spowodowało to rozbieżność w oprogramowaniu między rzeczywistą zmierzoną wysokością a szacunkową wysokością podaną przed lądowaniem. Oprogramowanie pokładowe ustaliło, że był to błąd czujnika i „odfiltrowało” więcej pomiarów z tego czujnika.

Zasadniczo sonda oszacowała swoją wysokość na zero, czyli powierzchnię Księżyca. Jednak tak nie było. Zamiast tego miał około 5 kilometrów wysokości. Po osiągnięciu zaplanowanego czasu lądowania statek kontynuował powolne opadanie, aż w układzie napędowym skończyło się paliwo. W tym momencie nadal znajdował się nad powierzchnią i spadł na resztę drogi.

Zmiany programistyczne zburzyły HAKUTO-R

W ramach analizy powypadkowej zespół ispace powiązał katastrofę z decyzją podjętą podczas krytycznego przeglądu projektu w lutym 2021 r. W tym czasie zmieniono miejsce lądowania. Wymagało to zmian w sterowanych programowo schematach walidacji i weryfikacji. Symulator misji nie miał jednak wystarczających informacji o środowisku powierzchniowym w rejonie nowego lądowiska. Ostatecznie doprowadziło to do niezgodności między miejscem, w którym lądownik myślał, że jest, a miejscem, w którym faktycznie leciał. Tak więc, gdy statek kosmiczny dotarł na Księżyc i kontrolował większość drogi, ostatecznie rozbił się z powodu danych filtrujących nawigację, które uważał za błędne.

READ  Samsung wprowadza reklamy gier na swoich telewizorach

Funkcja filtra została zaprojektowana tak, aby odrzucać wszelkie pomiary wysokości, które były zbyt odległe od oszacowań sondy. Chodziło o to, aby móc utrzymać płynną pracę lądownika w przypadku, gdy czujnik poda błędny pomiar wysokości.

Incydent był poważnym ciosem dla zespołu ispace. Przeprowadzili jednak analizę i włączyli zmiany do planowania kolejnych misji. Chodzi o to, aby dostarczać dokładniejszych danych topografii powierzchni w planowaniu sekwencji lądowań, aby można było uniknąć konfliktów oprogramowania w przyszłości.

W przeciwnym razie była to naprawdę udana misja

Tak więc, chociaż fazy 9 i 10 nie zostały osiągnięte, a ładunki klientów zostały utracone, zespół ispace wykazał imponującą zdolność do latania statkiem kosmicznym po wcześniej zaplanowanych trajektoriach i dostania go na Księżyc, według Takeshi Hakamada, założyciela i dyrektora generalnego ispace. „Pierwsza misja wykazała dużą niezawodność techniczną, ponieważ nasza sonda dotarła do powierzchni Księżyca tuż przed lądowaniem. Teraz byliśmy w stanie zidentyfikować problem podczas lądowania i mamy bardzo jasny obraz tego, jak możemy ulepszyć nasze przyszłe misje. „Chociaż to niefortunne, że nie byliśmy w stanie w pełni spełnić oczekiwań wszystkich naszych interesariuszy, w tym naszych klientów, wszyscy w ispace jesteśmy dumni z tego, co osiągnęliśmy w Misji 1 i jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do tego, co możemy osiągnąć”.

Kamienie milowe misji HAKUTO-R na Księżyc.  dzięki uprzejmości ispace.
Kamienie milowe misji HAKUTO-R na Księżyc. dzięki uprzejmości ispace.

Celowniki HAKUTO-R były proste. Obejmował przygotowania do startu, start i rozmieszczenie na orbicie. Następnie wykonał swój pierwszy manewr kontroli orbity i osiągnął stabilny lot kosmiczny. Następnie wykonał więcej manewrów kontroli orbity i poleciał w kierunku Księżyca. W końcu dotarł do księżycowego pola grawitacyjnego i wmanewrował na orbitę księżycową. Dane ze wszystkich tych kamieni milowych zostały już połączone w kolejne dwie misje ispace.

„Rozpoczęliśmy już pracę nad Misją 2 i Misją 3” – powiedział Hakamada, zauważając, że zespół jest gotowy do podejmowania wyzwań i dołożenia wszelkich starań, aby poprawić przyszłe wysiłki. „Zapewnimy, że cenna wiedza zdobyta podczas Misji 1 doprowadzi nas do kolejnego etapu rozwoju. Wierzymy, że jest to nasze zobowiązanie i obowiązek wobec wszystkich naszych interesariuszy. „Nigdy nie opuszczaj misji księżycowej” W tym duchu będziemy kontynuować ruszać naprzód.

READ  W Dniu Pamięci ceny robotów sprzątających Roomba sięgają 425 dolarów

Przyszłe misje oparte na HAKUTO

Ispace rozpoczęła swoją działalność jako firma zajmująca się rozwojem zasobów księżycowych w 2010 roku. HAKUTO było pierwotnie ich zgłoszeniem do wyścigu Google Lunar XPRIZE. Następnie firma pracowała nad opracowaniem go w celu dostarczania ładunków na Księżyc. Kolejne dwie misje 2 i 3 powinny zostać wystrzelone w 2024 i 2025 roku. Rozbity lądownik HAKUTO-R przewoził interesującą kombinację ładunków. Zjednoczone Emiraty Arabskie dostarczyły łazik Rashida. Japońska firma Aerospace Exploration Corporation (JAXA) wprowadziła na Księżyc robota o nazwie SORA-Q. Agencja pracowała nad tym we współpracy z firmą zabawkarską Tomy’ego.

Ispace ma nadzieję zapewnić dostęp do powierzchni Księżyca za pośrednictwem łazików i innych ofert technologii robotów. Plany na przyszłość obejmują sprzęt do projektów farmaceutycznych i nauk przyrodniczych, a także programy rozrywkowe i edukacyjne. Ponadto firma sprzedaje usługi danych osobom i firmom, które chcą wejść na rynek eksploracji Księżyca.

po więcej informacji

ispace ogłasza wyniki misji lądowania na Księżycu „HAKUTO-R” 1
Japoński startup twierdzi, że nieudane lądowanie Hakuto-R na Księżycu było spowodowane błędnym obliczeniem wysokości