Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Promieniowanie ultrafioletowe gwiazd zapobiega tworzeniu się planet podobnych do Jowisza

Promieniowanie ultrafioletowe gwiazd zapobiega tworzeniu się planet podobnych do Jowisza

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym Xander Thielens z Obserwatorium w Lejdzie, wykorzystał Kosmiczny Teleskop Hubble'a i obserwatorium ALMA, aby wykazać, że promieniowanie ultrafioletowe masywnych gwiazd może zapobiegać tworzeniu się planet. Naukowcy opublikowali swoje odkrycia 1 marca w czasopiśmie Science.

Zespół badał Mgławicę Oriona, dobrze znany żłobek gwiazd. Astronomowie odkryli, że powstająca planeta podobna do Jowisza w dysku protoplanetarnym d203-506 nie mogła powstać, ponieważ ciężkie gwiazdy w pobliskiej gromadzie Trapez wytwarzają intensywne promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie ultrafioletowe powoduje wyrzucenie gazu z dysku protoplanetarnego. Pozostaje za mało gazu, aby uformować planetę.

the Materiał naukowy Można go przeczytać na stronie Nauki.

Artykuł ten ukazał się w formie komunikatu prasowego Strona internetowa Holenderskiej Szkoły Badawczej Astronomii (NOVA).

Zdjęcie: NASA/STScI/Rice Univ./CO'Dell i in. (przegląd); Albo Bernier/I. Schroeter/PDRs4All (wstawka)

/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk korporacyjnych ani stron, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów. Zobacz całość tutaj.

READ  Potrzebne są „wielkie wysiłki”, aby osiągnąć cel, jakim jest supresja wirusa u dzieci żyjących z HIV