Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Protestujący rolnicy blokują główne drogi prowadzące do Paryża

Protestujący rolnicy blokują główne drogi prowadzące do Paryża

W ostatnich tygodniach we Francji, będącej głównym producentem rolnym, wybuchła seria protestów rolników rozgniewanych z powodu dochodów, biurokracji i polityki ochrony środowiska, które ich zdaniem osłabiają ich zdolność do konkurowania z innymi krajami.

Protestujący rolnicy rozpoczęli proces od zamknięcia autostrady A13 na zachód od stolicy, A4 na wschód i A6, którymi od południa jeździły setki traktorów w kierunku Paryża.

Według służby monitorowania ruchu Sytadin wydawało się, że do południa osiągnęli swój cel, jakim było utworzenie ośmiu punktów kontrolnych na głównych drogach prowadzących do Paryża.

„Potrzebujemy odpowiedzi” – powiedziała Karen Duque, rolniczka z południowo-zachodniego departamentu Lot i Garonne, dołączając do konwoju traktorów jadącego do Paryża.

„To ostatnia bitwa o rolnictwo. To kwestia przetrwania” – powiedziała AFP.

Tablica na traktorze w konwoju głosiła: „Nie umrzemy w milczeniu”.

– Policja ochrania lotniska –

W odpowiedzi rząd nakazał rozmieszczenie 15 000 policjantów i żandarmów.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zwrócił się do sił bezpieczeństwa o zachowanie powściągliwości. Ale ostrzegł także rolników przed ingerencją w strategiczne lokalizacje.

„Nie pozwolimy na niszczenie budynków rządowych, urzędów skarbowych, dużych sklepów ani zatrzymywanie ciężarówek przewożących zagraniczne produkty” – powiedział.

Darmanin powiedział, że protesty nie będą mogły również dotknąć paryskich lotnisk Charles de Gaulle i Orly ani międzynarodowego hurtowego targu żywności Rungis na południe od miasta.

Opancerzone pojazdy policyjne zostały rozmieszczone w Rungis w poniedziałek po tym, jak niektórzy rolnicy zagrozili, że je „zajmą”.

Darmanin powiedział, że policji i żandarmerii nakazano również zapobiegać wtargnięciu do samego Paryża.

Rząd stara się zapobiec szerzeniu się niezadowolenia wśród rolników przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, które postrzegane są jako poważny sprawdzian dla rządu prezydenta Emmanuela Macrona.

Biuro Macrona poinformowało, że w poniedziałkowe popołudnie zwołał spotkanie z kilkoma ministrami, aby omówić sytuację.

READ  Canal Grande w Wenecji: rozwiązanie tajemnicy zielonych wód

Podczas niedzielnej wizyty w gospodarstwie premier Gabriel Attal ponownie starał się rozwiać obawy rolników, po tym jak szereg koncesji ogłoszonych w piątek nie złagodził kryzysu.

„Chcę, żebyśmy wyjaśnili sprawę i zobaczyli, jakie dodatkowe środki możemy podjąć” – powiedział.

– „Daj nam kęs” –

Liderzy rolników stwierdzili, że reakcje rządu były niewystarczające.

„Premier nas ugryzł, a teraz chcielibyśmy, żeby pracował trochę ciężej i dał nam więcej” – powiedział Arnaud Lepoel, członek prominentnego związku zawodowego rolników FNSEA.

Źródła poinformowały AFP, że Arnaud Rousseau, przywódca FNSEA i szef Związku Młodych Rolników Arnaud Guillot spotkają się z Attalem w późniejszy poniedziałek.

„Naszym celem nie jest zdenerwowanie Francuzów ani utrudnianie im życia, ale wywarcie presji na rząd” – Rousseau powiedział radiu RTL.

Wcześniej około 30 działaczy grupy ekologicznej Greenpeace wystrzeliło bomby dymne na Place de la Concorde w Paryżu, niedaleko Pól Elizejskich.

Zanim zostali eskortowani przez policję, podnieśli transparent wspierający rolników.

W poniedziałek taksówkarze zorganizowali ruch protestacyjny przeciwko – ich zdaniem – niewystarczającym płacom za przewóz pacjentów przez francuską służbę zdrowia.

Ich mała prędkość potęgowała zamieszanie na autostradach.

W sąsiedniej Belgii rolnicy zintensyfikowali własną kampanię.

W ostatnich tygodniach protesty rolników nasiliły się także w Niemczech, Polsce, Rumunii i Holandii.

bur/jh/as/tw