Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prywatny projekt kosmiczny ma teraz na celu bezprecedensowe lądowanie na Marsie w 2026 roku

Prywatny projekt kosmiczny ma teraz na celu bezprecedensowe lądowanie na Marsie w 2026 roku

Komercyjne lądowania na Marsie będą musiały poczekać trochę dłużej, ponieważ dwie prywatne firmy kosmiczne zaktualizowały swój plan lądowania na Czerwonej Planecie, opóźniając go o dwa lata z niewyjaśnionych powodów.

Przemawiając na szczycie Humans to Mars, który odbył się w dniach 16-18 maja w Waszyngtonie, dyrektorzy prywatnych firm kosmicznych Impulse Space i Relativity Space ogłosili, że ich wspólne przedsięwzięcie na Marsa ma się teraz rozpocząć w 2026 r., SpaceNews. wspomniany.

Obie firmy po raz pierwszy ogłosiły swoje plany wystrzelenia pierwszej komercyjnej misji na Marsa w lipcu 2022 r., ze wstępną datą wystrzelenia na 2024 r. Chociaż kierownictwo nie ujawniło przyczyny opóźnienia, może to być związane z decyzją Relativity Space o anulowaniu jej misja. Rakieta Terran-1 po tym, jak nie udało jej się osiągnąć orbity podczas inauguracyjnego lotu w marcu. Zamiast tego firma, która produkuje swoje rakiety za pomocą druku 3D w metalu, koncentruje się teraz na opracowaniu swojego następcy, Terran-R, który ma zadebiutować w 2026 roku, dwa lata później niż oczekiwano.

Terran-R został zaprojektowany jako wydrukowany w 3D, średnio-ciężki orbitalny pojazd nośny, zdolny do wyniesienia na orbitę 33,5 tony metrycznej, który firma chce wykorzystać w swojej następnej misji na Marsa. Z drugiej strony, Impulse Space wniesie wkład w Mars Cruise i Mars Lander.

Obie firmy nie tylko mają nadzieję stać się pierwszym komercyjnym przedsięwzięciem, które wyląduje na Marsie, ale chcą także rozpocząć regularne misje na Czerwoną Planetę, aby stworzyć „stały łańcuch dostaw na Marsa” – powiedział Josh Prost, wiceprezes ds. operacje w Relativity Space, cytowane w SpaceNews. Okno startowe z Ziemi na Marsa otwiera się co 26 miesięcy, a obie firmy chcą wystawić „co najmniej jedną misję” dla każdego okna startowego, według Barry’ego Matsumori, dyrektora operacyjnego Impulse Space.

READ  Jak ultrazimne, ultragęste atomy stają się niewidoczne?

„Sprawiając, że transport na Marsa staje się bardziej przystępny cenowo, otwierasz tę pętlę redundancji, która może prowadzić do wcześniej niewyobrażalnych zmian” – dodał Prost.

Prywatne firmy kosmiczne zaczynają mierzyć wysoko. Rocket Lab z siedzibą w Kalifornii chce rozpocząć pierwszą komercyjną misję na Wenus i zbadać chmury planety pod kątem potencjalnego zamieszkania. Ale jak pokazała porażka tokijskiego ispace jako pierwszej prywatnej firmy, która wylądowała na Księżycu, przestrzeń kosmiczna może być naprawdę trudna. Komercyjne projekty kosmiczne mogą nadal potrzebować więcej doświadczenia, zanim będą mogły zobowiązać się do lądowania.

Aby uzyskać więcej lotów kosmicznych w swoim życiu, bądź na bieżąco Świergot i niestandardowe zakładki dla Gizmodo strona o lotach kosmicznych.