Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przełamująca tabu „historia grzechu” będzie głównym bohaterem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kinotica

Przełamująca tabu „historia grzechu” będzie głównym bohaterem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kinotica

Filmy polskich twórców Krzysztofa Kieślowskiego, Waleriana Borowczyka i Michała Waszyńskiego to klasyka 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kinoteka w Londynie.

Podczas festiwalu w Berlinie zostanie pokazany nagrodzony film Kieślowskiego „Camera Buff” (1979), w którym pasja pracownika fabryki do taśmy 8 mm przejmuje kontrolę nad jego życiem; Przełamująca tabu Historia grzechu Borowczyka (1975), opowiadająca o losach młodej kobiety w wirze uwodzenia i obsesji; Wielka droga Waszczyńskiego (1946), opowiadająca historię młodego żołnierza, który zostaje przeniesiony do szpitala wojskowego, gdzie pielęgniarka udająca jego narzeczoną pomaga mu w powrocie do zdrowia.

8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zostanie wyświetlony film krótkometrażowy pt. „Opowiadanie kobiet”, na który składa się dziewięć filmów krótkometrażowych wyprodukowanych przez polskie animatorki urodzone w latach 70. i 90. XX wieku.

Nowa kategoria polskiego kina na festiwalu to „Kobieta…” Małgorzaty Szumowskiej i Mikalo Englerta, „Święta” Sebastiana Putny’ego, „Ganger” Jana Holubka, „Ultima Thule” Klaudiusza Chrostowskiego oraz „The Święto Ognia” Kingi Dybskiej i „Horror Story” Adriana Abanela. „Sekret różyczki” to kontynuacja „Róży” Jana Kidawy-Błońskiego i „Zrodzonego z blizny” Pawła Masłony.

Wśród dokumentów znajdują się: In the Rearview Macka Hameli, którego premiera odbyła się w Cannes i zdobyła liczne nagrody na festiwalach, m.in. Wielką Nagrodę Jury na Sheffield Doc Fest; Tytuł IDFA dla Vita Maria Drygas to „Danger Zone”.

Rodzinnym pokazem festiwalu w 2024 roku będzie Pies, który podróżował pociągiem Magdaleny Nitsch, jedna z najpopularniejszych premier polskiego roku ubiegłego roku.

Festiwal otworzy film „Zielone granice” Agnieszki Holland, a zamknięcie festiwalu „Chłopi” Łukasza Rostkowskiego.

Kinoteka 2024, organizowana przez Instytut Kultury Polskiej przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, odbywa się od 6 do 28 marca w londyńskich lokalizacjach.