Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przenośne urządzenie wielkości kciuka, które szybko wykrywa nieświeży oddech

Nikt nie chce nieświeżego oddechu – nie podczas wizyty u znajomych i rodziny, na rozmowie o pracę, a zwłaszcza na pierwszej randce. Nieprzyjemny zapach może sprawić, że wszystko będzie niezręczne, ale jest także naturalnym sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na poważne problemy z zębami. Teraz naukowcy piszą w ACS nano Stworzyli przenośne urządzenie wielkości kciuka, które diagnozuje nieświeży oddech poprzez „wdychanie” szybkiego wydychania gazu, który powoduje jego nieprzyjemny zapach – siarkowodoru.

Ponieważ większość ludzi nie czuje swojego oddechu, muszą zapytać kogoś innego, co może być niezręczne i krępujące. Niektóre urządzenia mierzą niewielkie ilości śmierdzącego siarkowodoru, ale wymagają zbierania i testowania wydychanego powietrza na drogich instrumentach laboratoryjnych, co nie jest możliwe dla konsumentów. Wcześniejsze badania wykazały, że gdy niektóre tlenki metali reagują z gazami zawierającymi siarkę, zmienia się ich przewodność elektryczna. A kiedy tlenki metali połączy się z katalizatorami z metali szlachetnych, mogą stać się bardziej wrażliwe i selektywne. Tak więc, aby opracować mały analizator halitozy w czasie rzeczywistym, Kak Namkoong, Il-Doo Kim i ich koledzy chcieli znaleźć odpowiednią kombinację materiałów, która wywołałaby najszybszą i najsilniejszą reakcję na siarkowodór w powietrzu wdmuchiwanym bezpośrednio na niego. .

Naukowcy zmieszali chlorek sodu (sól metalu alkalicznego) i platynę (katalizator z metalu szlachetnego) z wolframem i poddali roztwór elektrolizie na nanowłókien, które podgrzali, zamieniając wolfram w formę tlenku metalu. W początkowych testach związek wykonany z równych części każdego metalu w największym stopniu zareagował z siarkowodorem, co zespół zmierzył jako znaczny spadek oporności elektrycznej w czasie krótszym niż 30 sekund. Chociaż te nanowłókna reagowały z kilkoma gazami zawierającymi siarkę, były bardziej wrażliwe na siarkowodór, co skutkowało odpowiedzią 9,5 i 2,7 razy większą niż w przypadku odpowiednio siarczku dimetylu lub merkaptanu metylu. Wreszcie zespół pokrył zakłócające złote elektrody nanowłókienkami i połączył czujnik gazu z czujnikami wilgotności, temperatury i ciśnienia, tworząc mały prototyp urządzenia wielkości ludzkiego kciuka. Urządzenie prawidłowo rozpoznało nieświeży oddech w 86% przypadków wydychanego bezpośrednio przez ludzi. Naukowcy twierdzą, że ich czujniki można zintegrować z bardzo małymi urządzeniami w celu szybkiej i łatwej autodiagnozy nieświeżego oddechu.