Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przywitaj się z „SKA” o wartości 2,2 miliarda dolarów, gdy największy ludzki teleskop kiedykolwiek dostał zielone światło

Po 30 latach oczekiwania i siedmiu latach prac projektowych i inżynieryjnych, w Republice Południowej Afryki i Australii Zachodniej wreszcie rozpoczęto budowę największego teleskopu w historii ludzkości.

Obserwatorium Kilometrów Kwadratowych (SKAO) będzie kosztować 2,2 miliarda dolarów i będzie składać się z dwóch dużych i złożonych sieci radioteleskopów – 197 anten radiowych w Karoo na Przylądku Północnym w Afryce Południowej i 131 072 anten w Murchison w głębi Australii Zachodniej.

Razem stworzą łączny obszar zbierania jednego kilometra obejmujący dwa kontynenty, co pozwoli na wykrycie bardzo słabych sygnałów radiowych.

„Jestem zachwycony – od przygotowań minęło 30 lat” – powiedział w tym tygodniu profesor Philip Diamond, dyrektor generalny SKAO podczas ogłoszenia w jego siedzibie głównej w Wielkiej Brytanii. „Ludzkość robi kolejny wielki krok, zobowiązując się do budowy największej placówki naukowej tego typu na świecie”.

SKAO został zaprojektowany, aby odkryć niektóre tajemnice wszechświata za pomocą radioastronomii – badania nocnego nieba na częstotliwościach radiowych. Teleskopy radiowe wykrywają i wzmacniają fale radiowe z kosmosu – promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez gwiazdy, galaktyki i inne obiekty kosmiczne.

SKAO pomoże astronomom odkryć:

  • Powstawanie i ewolucja galaktyk.
  • Fizyka podstawowa w trudnych warunkach.
  • Początki życia.

SKAO to wszystko Interferometria—Wiele małych anten zostało połączonych światłowodami, aby stworzyć wirtualny teleskop zwany szykiem. Będziesz się pochwalić znacznie większą czułością i dokładniejszą dokładnością niż pojedyncza gigantyczna antena radiowa.

Nazwy dwóch miejsc – SKA-Mid (RPA) i SKA-Low (Australia Zachodnia) – opisują zakres częstotliwości radiowych, który obejmują.

W SKA-Mid 197 zbudowane zostaną równoważne czasze radiowe, każda o średnicy 15 metrów. Południowoafrykańskie Obserwatorium Radioastronomiczne (SARAO) zbudowało już około jednej trzeciej tego.

Tymczasem SKA-Low zainstaluje łącznie 131 072 niskich częstotliwości Grupa przysłony Teleskopy mają 2 metry długości. Powstaje przy wsparciu Wajarri Yamaji, tradycyjnych pierwotnych właścicieli ziemi, na której ma powstać teleskop SKA-Low. „SKAO będzie dobrym sąsiadem i będzie współpracować z … rdzennymi społecznościami, aby zapewnić, że oni również skorzystają z projektu SKA” – powiedział Diamond. „Zdecydowanie zamierzamy odegrać naszą rolę we wspieraniu lokalnych społeczności i pobudzaniu lokalnej gospodarki”.

Szacuje się, że po pełnym uruchomieniu obie strony łącznie wygenerują 710 petabajtów danych naukowych.

Oczekuje się tego w 2029 r., po czym astronomowie spodziewają się 50 lub więcej lat nauki transformacyjnej, choć nauka będzie możliwa za kilka lat.

Członkami założycielami projektu SKA są Australia, Chiny, Włochy, Holandia, Portugalia, RPA i Wielka Brytania, podczas gdy Francja i Hiszpania również dążą do członkostwa. Uczestniczą również Szwajcaria, Kanada, Niemcy, Indie, Szwecja, Japonia i Korea Południowa.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  Brak pomocy federalnej rozgniewał Vic Palace | Wyspiarze