Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Pustka wizja”: czy Christopher Luxon może poprowadzić Partię Narodową Nowej Zelandii do władzy? | Nowa Zelandia

CPółki (Christopher Luxon) są puste. W solidnych ramkach, które go otaczały, nie było książek, a ogromna przestrzeń jego biurka była w dużej mierze posprzątana papierami i starymi dębowymi skrzynkami odbiorczymi i nadawczymi, które nie były jeszcze pełne notatek. ten Nowa Zelandia Biuro lidera opozycji wciąż krzyczy, że zostało niedawno i bezceremonialnie opuszczone, a jego nowy okupant nie pozostawił jeszcze śladu.

„Wprowadziłem się do biura w ciągu ostatnich trzech lub czterech dni”, mówi Luxon, okrążając okno, by zrobić sobie selfie. To było szybkie wznoszenie się posła do parlamentu, zjeżdżającego z opozycyjnych pięter – „najmniejszego biura w budynku”, jak mówi – do wypolerowanych drewnianych przestrzeni biura przywódcy. – Pozbędę się tych wszystkich okropnych drewnianych mebli – powiedział, rozglądając się szybko. „Nie lubię być z tobą brutalnie szczery.”

Misja przeprojektowania firmy Luxon wykracza daleko poza te mury. on ma Obietnica odnowienia Partii Narodowej, który spędził 18 miesięcy nękany ponurymi problemami z głosowaniem, walkami wewnętrznymi i spustoszeniami przywództwa. W swoim pierwszym wystąpieniu jako lider obiecał uchronić partię przed stagnacją. „Jesteśmy resetem”, ogłosił zza podium. Patriotyzm powrócił.

Ten powrót może być trudny. Luxon została przesunięta na najwyższe stanowisko przed terminem w wyniku wewnętrznego załamania się byłej liderki Judith Collins – żelaznej i doświadczonej zawodniczki politycznej, której przywództwo publicznie załamało się w zeszłym miesiącu, kiedy była porzucony przez imprezę Po niefortunnej próbie zdegradowania rywala politycznego na podstawie, jak twierdziła, niewłaściwych komentarzy z 2017 roku.

Luxon, były dyrektor generalny Air New Zealand, który jest w polityce tylko od roku, został ogłoszony obiecującą nadzieją dla centroprawicy Nowej Zelandii, kiedy wszedł do parlamentu. A teraz przejmuje stery dużo wcześniej, niż mogliby sobie tego życzyć jego zwolennicy, przechodząc w bezprecedensowo krótkim czasie z nowego posła do parlamentu Nowej Zelandii na przywódcę głównej partii. Oprócz zjednoczenia kłótliwego bloku partyjnego – w tym trzech byłych przywódców o różnym stopniu osobistych ambicji – otrzymał zadanie zmierzenia się z premier Jacindą Ardern, która zdobyła większość w ostatnich wyborach i spotkała się z czterema liderami opozycji . dotychczas.

Nowy przywódca Partii Narodowej Christopher Luxon był posłem tylko przez rok, zanim przeszedł na kierownictwo. Zdjęcie: Hagen Hopkins/Getty Images

W obliczu tego Luxon jest niezmordowanie zwinny i niestrudzenie kieruje się swoim przesłaniem. „Jeśli spojrzysz na naszą historię w ciągu ostatnich czterech lat, było wiele dysfunkcji, myślę, że to najprostszy sposób, aby to opisać”, mówi o koncercie. „Ekscytujące w tym tygodniu jest to, że spotkaliśmy się jako zespół, przeszliśmy płynną zmianę przywództwa i ostatecznie ruszyliśmy naprzód jako zjednoczony zespół”. Nie mruga, słysząc frazę „płynna zmiana napędu”.

READ  The Simpsons: Mural przedstawiający Holokaust zdewastowany w podejrzanym ataku antysemickim | zdjęcia

Do tej pory komentatorzy po prawej stronie byli ostrożnie zadowoleni z jego występu – żadnych poważnych gaf w jego wczesnych latach i nic nie wyciągało dywanu z nadziei, że może okazać się realną frustracją dla Ardern. Luxon przedstawia swój brak doświadczenia w parlamencie jako mocną stronę. „O to właśnie chodziło w tym resecie” — mówi. „Aby zostawić bagaż w przeszłości, przewrócić stronę i iść do przodu”. Zamiast tego w dużym stopniu opiera się na swoim doświadczeniu w świecie korporacji, które, jak mówi, pomoże mu osiągnąć „wyniki”, z których inni politycy mogą być dumni.

„Godzienny przeciwnik dla Ardern”

Jedną z jego głównych linii ataku na Ardern jest brak wyników, który, jak mówi, kieruje rządem „spin i PR”, a nie działania. „Premier to bardzo skuteczny środek komunikacji, ale w rzeczywistości kraj potrzebuje teraz znacznie więcej” – mówi. „Ludzie naprawdę chcą widzieć wyniki i rezultaty”.

To krytyka wymierzona w administrację Ardern zarówno z lewicy, jak i z prawej strony – w niektórych ważnych kwestiach, które szykowały się od tak dawna, rząd walczył o rozpęd. Ogłoszenie stanu wyjątkowego klimatycznego nie zmniejszyło emisji Nowej Zelandii; Jeśli chodzi o kryzys przystępności mieszkań, szereg reform nie powstrzymał cen w Auckland Średni wzrost o 113 000 dolarów w ciągu ostatnich trzech miesięcy; Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, inwestycja 1,9 miliarda dolarów w dużej mierze nie trafiła na podstawowe usługi. Reakcja tego kraju na Covid przyniosła jedne z najlepszych wyników w zakresie zdrowia publicznego na świecie, ale teraz tak Wchodzenie w najtrudniejsze i niepewne fazy.

mówi Brigitte Morton, doradca ministerialny w ostatnim rządzie krajowym. „Myślę, że byłby dobrym przeciwnikiem dla Ardern”.

To, co się jeszcze okaże, to czy Luxon ma do zaoferowania jasne alternatywy. „Pochodzi z optymistyczną, jeśli nie pustą wizją”, mówi Ben Thomas, komentator polityczny i były pracownik rządu krajowego i sekretarz prasowy. „To, czego nie ma wiele szczegółów, to szczegóły, w szczególności rzeczy, które później staną się istotne – na przykład jego indywidualne stanowiska polityczne” – mówi Thomas.

READ  Policja w Hongkongu aresztuje wydawców „wywrotowych” książek dla dzieci przedstawiających wilki i owce

W tych wczesnych wywiadach styl Luxona może czasami przypominać półki na jego biurku. Istnieje podstawowa struktura przywódcy politycznego – historia, gotowy uśmiech, deklaracje wizji, zamiłowanie do wyrażenia „zasadniczo” – ale półki czasami nie są zaopatrzone, zwłaszcza w szczegóły. Po powrocie do domu dyskutowanie o potrzebie zwiększenia produktywności i poprawy infrastruktury w Nowej Zelandii jest pocieszające. W innym miejscu jego wypowiedzi mogą stać się niejednoznaczne. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, nie przyciągnie go miejsce Nowej Zelandii w sieci bezpieczeństwa Five Eyes; Szczegóły dotyczące tego, czy Nowa Zelandia powinna zaryzykować rozgniewanie Chin, swojego największego partnera handlowego, przyłączając się do prowadzonego przez USA bojkotu dyplomatycznego Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Lider Nowej Zelandii, Christopher Luxon, po prawej, i zastępca lidera Nicholas Willis.
Lider Nowej Zelandii, Christopher Luxon, po prawej, i zastępca lidera Nicholas Willis. Zdjęcie: Mark Mitchell/The Associated Press

Na temat jego ewangelicznej wiary – stosunkowo niezwykłego określenia w przywództwie politycznym Nowej Zelandii – i tego, jak może być źródłem jego podejścia do głosów sumienia, takich jak aborcja, eutanazja i legalizacja marihuany, po raz kolejny zrobił szersze pociągnięcie pędzla. . „Chcę być premierem Nowej Zelandii, któremu zdarzyło się wierzyć, a nie premierem Nowej Zelandii” – mówi. „Mam osobiste przekonanie, nie byłem w kościele od pięciu lat. To w zasadzie sprawa osobista dla mnie, daje mi cel, nadaje mi znaczenie, stawia mnie w kontekście czegoś większego niż ja. myślę, że to dobra rzecz”. Zaznaczył, że nie planuje mówić o reformie aborcji, która, jak twierdzi, została „skompromitowana” przez ostatni parlament.

Jeśli chodzi o mieszkalnictwo, podobnie jak jego polityczni odpowiednicy, nie chce powiedzieć, czy ceny domów powinny spaść – nawet jeśli 30-procentowy spadek cen spowodowałby powrót Auckland do dni z marca 2020 roku.

„Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jeśli chodzi o spadek cen domów – zdecydowanie chcemy, aby ceny domów stały się bardziej przystępne”, mówi. „Szczerze mówiąc, może nadejść okres, w którym ceny domów spadną, ale w dłuższej perspektywie chcemy widzieć powolny, stabilny i stabilny wzrost, a nie silny dwucyfrowy wzrost”.

READ  Indyjscy ratownicy próbują uwolnić 41 uwięzionych pracowników

Sam Luxon jest właścicielem siedmiu nieruchomości i jest to jeden z największych i najważniejszych portfeli nieruchomości w Parlamencie. Mówi, że to nie stawia go daleko od bezdomnych Nowozelandczyków.

W nadchodzących miesiącach wyzwaniem nowego lidera będzie wypełnienie luk w jego wizji. „Ludzie szybko oczekują od niego wielkich rzeczy, więc czas nie jest po jego stronie”, mówi Shen Tie Bo, komentator polityczny i były działacz Partii Pracy. Z drugiej strony, mówi. „NDP potrzebował zmiany. Są zdecydowanie lepsi niż dwa tygodnie temu.”

efekt galwanizacji

Na razie prawdopodobnie wszystkie pociągnięcia pędzlem to wszystko, czego Luxon potrzebuje: ma spokojne tygodnie w lecie w Nowej Zelandii na strategiczną pracę polegającą na wyartykułowaniu politycznej wizji partii i nauczeniu się, jak ją wyrażać, mówi Thomas.

„Wyzwaniem dla niego byłaby zdolność do instynktownego i szybkiego reagowania w praktycznie całodobowym środowisku medialnym, w którym oczekuje się, że politycy będą obecni i mają opinie na wiele tematów” – mówi Thomas. Dla kogoś, kto przechodzi od stosunkowo mało znaczącego konserwatysty do rzecznika partii, może to stanowić wyzwanie. „Jego największym wyzwaniem będzie zjednoczenie grupy partyzanckiej” – mówi Morton. To będzie jego pierwszy cel, mówi Luxon.

„Widziałem, jak wiele partii politycznych ma charyzmatycznego lidera i naprawdę złą drużynę i radzi sobie naprawdę, bardzo źle” – mówi. „[I’m] Robię wiele rzeczy po raz pierwszy, bo jestem nowy w polityce. Ale zapewniła mnie o wartości pracy zespołowej i przekonaniu, że polityka to sport zespołowy”.

Wśród wiernych partii, mówi Thomas, awans Luxona miał „efekt stymulujący” — nawet jeśli nie został osiągnięty. Wyżyny podniesione przez pojawienie się Ardern z jej bojowej partii przed wyborami w 2017 roku.

„Zamiast czystego podniecenia, reakcja emocjonalna została sfermentowana z ulgą”.