Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Putin przebywa w Kirgistanie podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej od czasu wydania przez sąd nakazu aresztowania

Putin przebywa w Kirgistanie podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej od czasu wydania przez sąd nakazu aresztowania

Prezydent Putin jest poszukiwany przez sąd pod zarzutem deportacji ukraińskich dzieci. Jego orzeczenie nakłada na członków Międzynarodowego Trybunału Karnego, do którego nie zalicza się Kirgistan, obowiązek aresztowania w przypadku, gdy ten postawi stopę na ich terytorium.

Materiał telewizyjny pokazał, jak Putin przyjmuje w stolicy Biszkeku swojego kirgiskiego odpowiednika Sadra Japarowa w celu wzięcia udziału w szczycie poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw.

„Chciałbym podziękować prezydentowi za zaproszenie” – powiedział Putin w rozmowach z Japarowem. „Mamy dobre powody (że tu jesteśmy), ale nawet bez powodów ta wizyta jest już dawno spóźniona”.

„Spodziewam się, że współpraca wojskowa i wojskowo-techniczna między Rosją a Kirgistanem… będzie w dalszym ciągu wzmacniana i rozszerzana” – powiedział Putin.

Kirgistan jest częścią Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, sojuszu wojskowego na wzór NATO obejmującego kraje byłego Związku Radzieckiego pod przewodnictwem Rosji.

Od czasu rozpoczęcia ataku na Ukrainę w lutym 2022 r. Putin rzadko opuszczał Rosję.

W tym roku udał się jedynie do okupowanych przez Rosję części Ukrainy, a jego ostatnie podróże zagraniczne na Białoruś i do Kirgistanu odbyły się w grudniu ubiegłego roku, co znacznie odbiegało od napiętego harmonogramu międzynarodowego, jaki miał wcześniej za swoich rządów.

Oczekuje się, że w przyszłym tygodniu uda się do Chin.

Moskwa porównała ewentualne aresztowanie Putina za granicą do aktu wojny i określiła nakaz aresztowania jako „nielegalny”.

W praktyce jednak podjęła niezbędne środki ostrożności: w sierpniu Rosja zamiast Putina wysłała na szczyt BRICS w Republice Południowej Afryki swojego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, członka Międzynarodowego Trybunału Karnego.

– „Przedstawienie polityczne” –

Choć zmasowany atak na Ukrainie uczynił Putina person non grata w świecie zachodnim, orzeczenie MTK skutecznie zamknęło drzwi do dużej części globu.

Statut Rzymski, traktat wymagający od członków przestrzegania orzeczeń Międzynarodowego Trybunału Karnego, został ratyfikowany przez 123 kraje.

READ  Ulewne deszcze w Chinach zabiły 15 osób, a powodzie zmyły dzieci z ich rodzin

Orzeczenie to przysporzyło prawnego bólu głowy RPA, członkowi Międzynarodowego Trybunału Karnego, który był gospodarzem szczytu BRICS, na który zaproszony został Putin.

Decyzją podjętą w ostatniej chwili zamiast Putina Moskwa wysłała swojego ministra spraw zagranicznych.

„Dlaczego miałbym sprawiać kłopoty naszym przyjaciołom podczas wydarzenia?” Putin powiedział w tym miesiącu, komentując swoją nieobecność w Johannesburgu.

Dodał: „Jeśli przyjdziecie, zacznie się polityczne przedstawienie”.

Putin jest poszukiwany wraz z komisarz ds. praw dziecka Marią Lwową Biełową pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennej polegającej na nielegalnej deportacji tysięcy ukraińskich dzieci do Rosji.

Moskwa odrzuca te oskarżenia.

– Premier Armenii odmawia spotkania –

Wizyta odbywa się w kontekście nieporozumień między sojusznikami Rosji.

Jak ogłosił dwa dni przed wydarzeniem, przywódca Armenii Nikol Paszynian, będzie obecny na szczycie z udziałem Putina.

Paszynian skrytykował Moskwę za brak interwencji, gdy w zeszłym miesiącu Azerbejdżan rozpoczął skuteczną ofensywę mającą na celu przejęcie kontroli nad separatystycznym regionem Górskiego Karabachu.

Jego odmowa nastąpiła po tym, jak ormiańscy prawodawcy przystąpili do Międzynarodowego Trybunału Karnego, co rozgniewało Moskwę i potencjalnie jeszcze bardziej ograniczyło możliwości podróży Putina.

Putin planuje spotkać się z przywódcą największego wroga Armenii, prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

Przed wizytą Putina Kirgistan oświadczył, że ratyfikował porozumienie z Rosją w sprawie wspólnego systemu obrony powietrznej.

Moskwa ma podobne umowy z innymi krajami sojuszniczymi, w tym z Kazachstanem, Białorusią i Tadżykistanem.

Jednak podejrzenia wobec Rosji w niektórych częściach regionu wzrosły od czasu konfliktu na Ukrainie. Żaden z krajów Azji Środkowej nie poparł Rosji w kluczowym głosowaniu ONZ w sprawie Ukrainy w zeszłym roku.

por-bc/db