Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pył kosmiczny z asteroidy sprzed 4,2 miliarda lat może być kluczem do zapobiegania katastrofalnym zderzeniom z Ziemią | Próżnia

Badania sugerują, że maleńkie drobinki pyłu z „gigantycznej poduszki kosmicznej” tak starej jak Układ Słoneczny mogą dostarczyć nowych wskazówek, jak uniknąć katastrofalnego uderzenia asteroidy.

Trzy maleńkie cząstki pyłu – mniejsze niż średnica włosa – zebrane z 500-metrowej asteroidy znanej jako Itokawa pokazują, że niektóre z tych kosmicznych skał są znacznie starsze i bardziej solidne niż wcześniej sądzono.

Sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna asteroida, przypominająca orzeszki ziemne Itokawa może skręcić niebezpiecznie blisko Ziemi i spowodować znaczne szkody w przypadku zderzenia.

Badanie opublikowane w Obrady Narodowej Akademii Nauk, odkryli, że Itokawa uformowała się ponad 4,2 miliarda lat temu, co czyni ją 10 razy starszą niż stałe asteroidy o podobnej wielkości. Dla porównania, Układ Słoneczny ma 4,57 miliarda lat.

Itokawa to asteroida z gruzem, która powstaje, gdy zderzają się stałe asteroidy, a powstałe fragmenty łączą się w nowe struktury. Składa się ze skał, pyłu, żwiru i pustki, spajanych grawitacją różnych składników.

Uważa się, że stałe asteroidy mają setki milionów lat i stopniowo oddalają się w wyniku ciągłych zderzeń.

„Ten długi czas przeżycia asteroidy przypisuje się amortyzującemu charakterowi materiału stosów gruzu i sugeruje, że stosy gruzu są trudne do zniszczenia po ustaleniu” – napisali autorzy badania.

„Byliśmy naprawdę zaskoczeni” – powiedział profesor Fred Jordan z Curtin University’s School of Earth and Planetary Sciences, pierwszy autor badania. „To jest naprawdę, bardzo stare i jestem pewien, że niektórzy z moich kolegów w to nie uwierzą”.

„To jest jak gigantyczna poduszka kosmiczna, a poduszki są naprawdę dobre w pochłanianiu wstrząsów” – powiedział Jordan dla AFP.

Asteroidy, które tworzą kopiec gruzu, są bardzo odporne na ciągłe uderzenia i prawdopodobnie będzie ich znacznie więcej, niż wcześniej zakładano. Jordan powiedział, że może to oznaczać, że potrzebujemy nowych sposobów radzenia sobie z takimi asteroidami na kursie kolizyjnym z Ziemią.

niedawno NASA test darta Pokazał, że asteroidy, takie jak Itokawa, można zepchnąć z kursu, ale wymagałoby to kilkuletniego wyprowadzenia.

Asteroida zaledwie kilka tygodni po uderzeniu w Ziemię wymagałaby innego podejścia, a Jordan mówi, że wybuch nuklearny może być potrzebny, jeśli asteroida zostanie wykryta zbyt późno, aby odbić bezpośrednie uderzenie.

„To nie jest w stylu Armagedonu”, mówi, „to wysadzenie w powietrze”, nawiązanie do filmu science-fiction z 1998 r. Fala uderzeniowa powinna odepchnąć asteroidę z drogi. [without destroying it]. „

To daleko idący wniosek, jaki można wyciągnąć z tak małych drobinek pyłu, ale każda cząsteczka jest analizowana na poziomie atomowym.

Zespół przeanalizował struktury kryształów w próbkach, szukając zniekształceń spowodowanych uderzeniem, które spowodowało Itokawę. Datowali próbki, mierząc rozkład potasu do argonu.

„Możemy uzyskać wspaniałe historie, takie jak ta [something] „Bardzo, bardzo małe”, powiedział Jordan, „ponieważ te maszyny mierzą i liczą atomy”. „Każda fasola ma swoją własną historię do opowiedzenia”.

Trzy próbki pyłu Itokawa zostały pierwotnie zebrane przez Japończyków Próżnia Sonda agencji Hayabusa 1 w 2005 roku.

Próbki wróciły na Ziemię pięć lat później. Od tamtej pory naukowcy analizują ją wraz z setkami innych cząstek z Itokawy w poszukiwaniu wskazówek.

– Z AFP

READ  Mama ujawnia, w jaki sposób organizacja Starlight Children's Charity wsparła rodzinę