Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NASA testuje silnik statku kosmicznego napędzany rozszczepieniem jądrowym do 2027 r. |  Wiadomości z kosmosu

NASA testuje silnik statku kosmicznego napędzany rozszczepieniem jądrowym do 2027 r. | Wiadomości z kosmosu

Postęp technologiczny od dawna jest postrzegany jako kluczowy dla misji długoterminowych, w tym załogowej misji na Marsa.

Kraj planuje przetestować silnik statku kosmicznego napędzany rozszczepieniem jądrowym do 2027 r., powiedział starszy urzędnik NASA, postęp postrzegany jako klucz do długoterminowych misji, w tym załogowej podróży na Marsa.

Administrator NASA Bill Nelson powiedział we wtorek, że NASA będzie współpracować z Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych Armii Stanów Zjednoczonych (DARPA) w celu opracowania i wystrzelenia w kosmos silnika o napędzie jądrowym. Projekt nazwano Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations lub DRACO.

„Dzięki tej nowej technologii astronauci mogą podróżować w przestrzeń kosmiczną iz powrotem szybciej niż kiedykolwiek wcześniej – to świetna umiejętność przygotowania się do załogowych misji na Marsa” – powiedział Nelson w oświadczeniu.

Ogłoszenie pojawia się w trakcie nowego kosmicznego wyścigu nuklearnego między Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami, gdy trzy supermocarstwa rozszerzają swoje pozaziemskie możliwości nuklearne, w tym za pomocą statków kosmicznych z napędem i zasilania kolonii na Księżycu.

Jądrowy termojądrowy silnik rakietowy wykorzystuje reaktor rozszczepialny do generowania ekstremalnie wysokich temperatur. Ciepło jest następnie przekazywane do ciekłego paliwa napędowego, które „rozpręża się i jest wyrzucane przez dyszę, aby napędzać statek kosmiczny”, według NASA.

Według agencji, pocisk termojądrowy może być trzy lub więcej razy wydajniejszy niż konwencjonalny napęd chemiczny.

Oznacza to, że statki kosmiczne napędzane rozszczepieniem jądrowym mogą skrócić czas podróży i zmniejszyć ryzyko dla astronautów. Technologia może również zapewnić większą moc dla urządzeń pokładowych i komunikacji.

Według Global Nuclear Industry Group Stany Zjednoczone od dawna wykorzystują energię wytwarzaną przez materiały radioaktywne w swojej pracy w kosmosie, wykorzystując ciepło wytwarzane w wyniku ich rozpadu.

Jednak kraj ten nie stosował rozszczepienia jądrowego, które wytwarza energię z rozszczepiania jąder atomowych na statkach kosmicznych, częściowo ze względu na wyzwanie związane z zarządzaniem intensywnym ciepłem generowanym przez ten proces.

READ  Helikopter NASA wykonuje swój pierwszy lot na powierzchni Marsa

Ze swojej strony Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) od dawna uważa jądrowy napęd termiczny za niezbędny do dalszych podróży w kosmos.

„Technologia jądrowa od dawna odgrywa istotną rolę w głośnych misjach kosmicznych” – powiedział w lutym 2022 r. Michaił Czudakow, zastępca dyrektora generalnego agencji i szef Departamentu Energii Jądrowej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Ale przyszłe misje mogą polegać na systemach napędzanych energią jądrową w szerokim zakresie zastosowań. Nasza droga do gwiazd prowadzi przez atom.

Zgodnie z umową NASA-DARPA, Dyrektoriat Misji Technologii Kosmicznych NASA będzie kierował technicznym rozwojem jądrowego silnika cieplnego, który ostatecznie zostanie zintegrowany z eksperymentalnym statkiem kosmicznym zbudowanym przez wojsko.

Agencja poinformowała, że ​​ostatnie testy amerykańskich silników rakietowych zatrzymały się w latach siedemdziesiątych.

W oświadczeniu administrator DARPA, Stephanie Tompkins, określiła plany rozwoju jako „skok naprzód”.

„Pole kosmiczne ma kluczowe znaczenie dla współczesnego handlu, odkryć naukowych i bezpieczeństwa narodowego” – powiedziała.