Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Raport: Czech Film Launchpad @ Finále Plzeň 2023

Raport: Czech Film Launchpad @ Finále Plzeň 2023

– W ramach corocznej inicjatywy branżowej prezentującej czeskie projekty na wczesnym etapie rozwoju zaprezentowano prace młodszego pokolenia poruszające kwestię patriarchatu i różne inne tematy

Pomnik reżysera Thomasa Fenske Poważny weekend (© Czeskie Centrum Filmowe)

Sponsorem tegorocznej listy projektów znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju jest firma Punkt wyjścia czeskiego filmu Lokalna platforma branżowa w Finał w Pilźnie Wykorzystywano go do wyróżniania wschodzących twórców filmowych młodszego pokolenia. W zbiorze dominują powieści wyjaśniające doświadczenia kobiet w ramach patriarchalnych i łączą w sobie szereg gatunków o różnorodnych podejściach. Poniżej przyjrzymy się czterem szczególnie interesującym tytułom zaprezentowanym podczas wydarzenia, które odbyło się w dniach 22–24 września.

(Ciąg dalszy artykułu poniżej – Informacje biznesowe)

Poważny weekendTomasz Wiński
Urodzony w Polsce, mieszkający w Pradze reżyser Tomasz Finski, znany z pierwszych filmów fabularnych, Granice miłości [+see also:
film review
trailer
interview: Tomasz Wiński
film profile
]
Pracuje nad swoim drugim filmem, Poważny weekend. Fabuła zagłębia się w napaść na tle seksualnym, dynamikę władzy i konsekwencje, jakie ma ona w świecie kina. Film opowiada o popularnej aktorce telenoweli, która przygotowuje się do nowej roli, konfrontując się z traumą swojej przeszłości i sprawcy. Czeska aktorka Hannah Vagnerova Jest współautorem scenariusza i gwiazdą filmu inspirowanego prawdziwymi przykładami nadużycia władzy. Opowieść utrzymana w konwencji dokumentalnej wpisuje się w manifest „Nowa czeska intymność”, którego współautorem jest Winski. Koprodukcja Teresę Ngedlęprodukcji One Way Ticket Films ma rozpocząć produkcję pod koniec 2024 r., prawdopodobnie we współpracy z Polską lub Słowacją. Zespół aktywnie poszukuje partnerów do koprodukcji, agentów sprzedaży i dystrybutorów, natomiast Wiński zamierza ponownie połączyć się ze swoją pierwotną załogą z Granice miłości.

Anna Wora i Tomáš Bertold rzucają piłkę W dobrej wierze (© Czeskie Centrum Filmowe)

W dobrej wierzeAnna i Laura
Urodzona w Polsce reżyserka Anna Wora, uznana za talent w „Future Frames” z 2023 r. (zobacz wywiad), a obecnie mieszkająca w Pradze, debiutuje pełnometrażowym dramatem, W dobrej wierze. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce i opowiada historię dwóch nastoletnich sióstr zmagających się z niechcianą ciążą w obliczu surowych przepisów aborcyjnych. Porusza tematy braterstwa, pierwszej miłości i wolności. Narracja Wowry jest pod wpływem rumuńskiej Nowej Fali i aktualnych trendów w kinie islandzkim, ze stylistycznymi nawiązaniami do jej poprzedniego opowiadania, Sklejeni razemI Deniz Gamze Ergüven’S Mustang [+see also:
film review
trailer
interview: Deniz Gamze Ergüven
film profile
]
. Film reżyseruje Tomasza Bertholda, stowarzyszona z Perfilm, niezależną firmą produkcyjną z siedzibą w Pradze, dyskusje o koprodukcji obejmują Czechy, Polskę i potencjalnych partnerów ze Słowacji. Produkcja ma się odbyć około lata 2025 lub na początku 2026 roku w Czechach, a udziałem będzie polska ekipa. Zakończenie planowane jest na 2027 rok. Berthold negocjuje źródła finansowania i partnerstwa i z radością przyjmuje wszelką współpracę na etapie postprodukcji.

Jak powietrzeElwira Dolska
Elwira Dolska, znana z wnikliwego wnikania w kobiece narracje, rozpoczyna realizację swojego pierwszego filmu fabularnego pt. Jak powietrze. Akcja tego tajemniczego dramatu rozgrywa się w wiejskiej wiosce i bada traumę, pamięć i nadprzyrodzone zdolności poprzez życie Miszy i Juraja, dwóch bohaterów pokolenia Z, których łączy tragiczna eksplozja w dzieciństwie. Gdy Misa na nowo odkrywa swoją przeszłość i pozaziemskie moce, para przechodzi rytuał, podczas którego powraca do niszczycielskiego wydarzenia. Dulskaia, absolwentka FAMU, ma w swoim repertuarze popularne filmy krótkometrażowe Jestem flamingiem I rozbić lódi oba się do tego odnoszą Jak powietrzePołączenie dramatu, realizmu magicznego i horroru. 8Heads Productions, założone przez czeskiego producenta Julieta Seszele-Obsługuje film. Będąc projektem zorientowanym na odbiorcę, może wiązać się ze współpracą z Polską, Niemcami czy Francją. Prace nad filmem mają trwać do 2025 r., zdjęcia mają zakończyć się w marcu 2026 r., a rozpoczęcie festiwalu zaplanowano na 2027 r. Jak powietrze Zostanie wyświetlony na międzynarodowych forach dystrybucyjnych i w laboratoriach tekstowych, a będzie poruszał temat godzenia się z traumą – uczucia, które rezonuje z pokoleniem doświadczającym globalnych zawirowań, takich jak pandemia i różne konflikty europejskie.

Jan Gebert (z lewej) i Radovan Seibert rzucają piłkę Europa (© Czeskie Centrum Filmowe)

EuropaJeana Guiberta
Czeski dokumentalista Jan Gebert w swoim psychodramie wyrusza w wyobraźnię Europa. Historia zagłębia się w głąb ludzkiej duszy poprzez Thomasa, młodego mężczyznę, który ucieka przed trudną przeszłością. Jego życie zmienia się, gdy dołącza do tajnej grupy uniwersyteckiej Europa, na której czele stoi tajemniczy profesor psychologii Tim Jurkovic. Film, wzbogacony wiedzą historyczną i dziennikarską Guiberta, bada dynamikę władzy i pojawienie się totalitarnego mikrokosmosu. Produkuje go niezależna firma producencka PINK, pod kierownictwem Radovana Seibertaktóry był autorem wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego Gebert Kiedy nadejdzie wojna [+see also:
film review
trailer
film profile
]
, a etos firmy współgra ze szczerym przedstawieniem w filmie mrocznych impulsów społecznych. Seibert szuka słowackiego koproducenta, rozważa współpracę z Niemcami lub Francją i planuje nawiązać współpracę w Cottbus, Salonikach i Forum Berlinale.

(Ciąg dalszy artykułu poniżej – Informacje biznesowe)