„Cicha niewidzialność” Amandy Macriny (Farrar, Straus i Giroux, 320 stron, 19 USD).
Franklin, Tennessee, pisarka Amanda Macrina „The Silent Unseen” wyrosła z badań swojej poprzedniej powieści o II wojnie światowej „Zdrajca” i palącego pytania, które zainspirowało. W przypisie autora do nowej książki napisała: „Po „Emancypacji”, co stało się z milionami Europejczyków z Europy Wschodniej – wielu z nich to dzieci, niektóre nawet w wieku 10 lat – którzy zostali zabrani przez Niemców jako niewolnicy. ogromna siła robocza w niemieckich fabrykach i na niemieckich plantacjach? Macrina zaczął szukać odpowiedzi.
Akcja „Cichego niewidzialnego” rozgrywa się pod koniec lipca 1944 roku. W tym czasie wojna w Europie szalała już od prawie pięciu lat. Jak czytamy w przypisie historycznym zawartym w przedmowie do książki, „Siły niemieckie są wypierane na obu frontach. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zdobyły przyczółek we Francji. A sowiecka Armia Czerwona, wspomagana przez polski ruch oporu, posuwa się naprzód. Przez Polskę”. Niemcy wycofali się na zachód, a Sowieci umocnili swoją władzę w Polsce, rozbrajając i aresztując polskich żołnierzy ruchu oporu, a także rozpoczynając brutalną kampanię przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii, znanej pod ukraińskim akronimem UPA.
Powieść skupia się wokół dwóch głównych bohaterów: Marii, która jest Polką i Kostii, która jest Ukrainką.
Maria Kamińska spędziła dwa i pół roku w Ostarpeter, niewolniczym robotniku, który został zmuszony do wykonywania pracy na rzecz Niemiec w Rüsselsheim. Teraz jest w drodze do domu na Brodzie w Polsce, by odnaleźć swoich rodziców i brata Tomka. Nie ma dowodu na to, że ktoś z jej rodziny jeszcze żyje, ani nie wie, czy Bród nadal jest w pobliżu, jak poprzednio, ale nie ma dokąd pójść i musi dowiedzieć się, co się stało.
Kostyantyn „Kostya” Lasko również po dwóch i pół roku trafia do domu Broda jako kurier dla UPA, która służy jako armia Ukraińskiego Ruchu Nacjonalistycznego. UPA walczyła w różnych momentach przeciwko Sowietom, Niemcom i polskim ruchom oporu, ale ich celem było „stworzenie niepodległej Ukrainy ze spornych południowo-wschodnich kresów Polski”. Praca kuriera jest bardzo poważna, a Kostia chce się wycofać. Musi dowiedzieć się, co stało się z jego matką i siostrami, które jego zdaniem wciąż są zimne.
Kiedy Maria przybywa do zrujnowanego domu Broda i jest świadkiem tortur i ran Kosti przez sowieckich oficerów NKWD, ratuje mu życie tylko po to, by odkryć, że jest z wrogą UPA. Ale w dzisiejszych czasach każdy stał się wrogiem i trudno jest wiedzieć, komu ufać. Kiedy Maria Kostia wyjechała szukać pomocy, połączyła się ponownie z Tomikiem, obecnie przywódcą dywizji w polskim ruchu oporu. Kostya zostaje de facto jeńcem wojennym, a Maria jest zmuszona zastanowić się, jak ważna jest narodowość lub polityczna lojalność danej osoby. To wojna. Celem numer jeden każdego jest przetrwanie, bez względu na koszty. Czy Maria może winić Kostię za jego wątpliwą przeszłość? Kiedy Maria dowiedziała się, że to UPA jest odpowiedzialna za spalenie najbliższego jej miasta, mogła tylko patrzeć na Kostię „i widzieć moich zmarłych rodziców. Patrzyłam na niego i widziałam, co zrobili mi jego ludzie”.
Tomyk, po przesłuchaniu Kostii, obmyślił plan ponownego zwrócenia się do wodzów Kostii w Lo w celu wynegocjowania lojalności, aby polski ruch oporu i UPA mogły współpracować w walce z Sowietami. Po tym, jak w końcu spotyka się z bratem, Maria jest zmuszona pożegnać się z nim ponownie. Ale kiedy Tomic nie wraca, ona i Kostia, potencjalni sojusznicy, postanawiają go odnaleźć.
Macrina umiejętnie porusza się po splątanej sieci nieustannie zmieniających się lojalności podczas chaosu II wojny światowej, udostępniając szczegóły wojny nawet najbardziej niedoinformowanym czytelnikom historii. Istnieje wiele różnych sił walczących z mocarstwami – Sowietów, Zjednoczonego Sojuszu Polskiego Ruchu Oporu, Polskiego Ruchu Oporu – i nie tylko, które mają udziały w wojnie z daleka, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Prawie każda potęga ma wrogów ze wszystkich stron, ale w „cichym niewidzialnym” ci wrogowie mogą czasami być najbardziej niechcianymi sojusznikami, a cywile tacy jak Maria stają się niezbędni w walce z niesprawiedliwością.
Aby uzyskać więcej informacji o lokalnych książkach, odwiedź Chapter16.org, internetową publikację Humanities Tennessee.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024