Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rodziny więźniów Auschwitz sprzeciwiają się byłemu premierowi Rady Muzeum Mathews Moraweki Żydzi Auschwitz Warszawa UE

Krewni byłych więźniów Auschwitz z Polski protestowali przeciwko powołaniu czołowego członka prawicowej partii rządzącej do komitetu konsultacyjnego w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Twierdzą, że były premier Beta Sidlow tolerował grupy „pozornie faszystowskie” i, między innymi, wspierał wysiłki na rzecz zablokowania badań nad Holokaustem.

Szitlow został powołany w kwietniu do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, zespołu ekspertów doradzającego dyrektorowi muzeum. To skłoniło trzech członków dziewięcioosobowego panelu ekspertów do rezygnacji, po czym w tym tygodniu ogłoszono rezygnację czwartą.

W piątek wieczorem portal informacyjny Onet zwrócił się do premiera Matosa Moraveki z listem podpisanym przez dzieci i wnuki byłych polskich więźniów, a także ocalałego z Auschwitz.

Ona również nie lubiła Sidlowa z powodu partii rządzącej i silnego sprzeciwu Partii Sprawiedliwości wobec przyjmowania uchodźców, a także z powodu prób pozyskania wyborców ze skrajnej prawicy przez Partię Konserwatywną w przeszłości.

„Pamiętamy doniesienia o eksmisjach uchodźców, podważających osiągnięcia badaczy Holokaustu, publicznie tolerujących organizacje faszystowskie i ostatecznie odrzucających sojusze UE” – napisali do Moraveki, cytując Onet. „Nie akceptujemy tego”.

Na początku II wojny światowej Niemcy kierowały Auschwitz jako obozem dla polskich jeńców, w tym duchowieństwa katolickiego i opozycji. Następnie utworzyli pobliski Birkenau, aby masakrować Żydów z całej Europy. W sumie na terenach dzisiejszej południowej Polski zamordowano około 1,1 miliona ludzi.

Wśród osób, które podpisały list do Moravek, był syn i dwie wnuczki kapitana Wittolda Plka, jednego z znamienitych bohaterów polskiej opozycji. Blake zgłosił się na ochotnika jako więzień Auschwitz i ukradł informacje o okrucieństwach, które miały tam miejsce przed ucieczką. Torturowano go i powieszono podczas powojennego procesu komunistów.

W piątek wieczorem nie było natychmiastowej reakcji polskiego rządu.

Minister kultury Piotr Kliński, który powołał Sidlowa do rady, odpowiedział potępieniem ich po trzech pierwszych rezygnacjach.

Kliński powiedział, że to zaszczyt gościć Sidlowa w radzie, a rezygnacje grożą „upolitycznieniem debaty wokół najważniejszego w Polsce muzeum męczenników, miejsca światowego dziedzictwa”.

READ  Europejska Federacja Hokeja: Polska jest gospodarzem EuroHockey Championship III dla mężczyzn

Szydło jest teraz posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Studiował etnografię i historię, pochodzi z polskiego miasta Auschwitz, gdzie znajduje się były obóz zagłady Auschwitz.