Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski ukryty rynek dla amerykańskiego eksportu produktów rolnych

Dane amerykańskiego Census Bureau dotyczące eksportu hurtowego, pośredniego i konsumenckiego (BICO) wysyłały amerykańskie informacje o handlu żywnością i produktami rolnymi bezpośrednio do Polski. Nie mierzyło to jednak znacznego wolumenu amerykańskiego handlu produktami rolnymi, który wpływał do Polski przez porty zachodnioeuropejskie.

Według BICO amerykańscy dostawcy wysłali do Polski 164 miliony amerykańskiej żywności i produktów rolnych do 2020 roku. Jednak według Centralnego Urzędu Statystycznego (GUS) w Polsce mierzy on handel z kraju pochodzenia i w związku z tym reprezentuje handel bezpośredni i pośredni, przy czym przewiduje się, że Polska wzrośnie do 506 mln USD do 2020 r. FAS Warszawa zachęca USDA oraz innych eksporterów i partnerów żywności i produktów rolnych z USA do spojrzenia poza dane BICO i przeglądu różnych źródeł danych przy rozważaniu alokacji zasobów i strategii rozwoju rynku w Polsce.

Stany Zjednoczone są 17. największym dostawcą żywności i produktów rolnych do Polski. Towary z USA płyną bezpośrednio do Polski ze Stanów Zjednoczonych lub głównie przez inne porty UE (UE) w Holandii i Niemczech. Ponieważ dane BICO odnoszą się tylko do bezpośredniego handlu z USA w Polsce, nie odzwierciedlają znaczącego wolumenu handlu z USA przesyłanego przez dystrybutorów w Rotterdamie, Bremerhaven i innych głównych miastach portowych Europy Zachodniej. W rezultacie dane GUS Post Poland obejmują handel bezpośredni i pośredni, co bardzo dokładnie odzwierciedla polski popyt na żywność i rolnictwo w USA.

Według danych GUS polscy importerzy mają pozyskać 506 mln USD z amerykańskiej żywności i produktów rolnych do 2020 roku.

Kliknij tutaj, aby przeczytać pełny raport.

READ  „Dzięki polskiej umowie będziemy żyć jak reszta Europy”. Jak daleko powinniśmy złapać?