Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rok rozliczeń netto w Polsce – magazyn pv International

Rok rozliczeń netto w Polsce – magazyn pv International

Chociaż początkowo miało to mrożący wpływ na polski rynek fotowoltaiki mieszkaniowej, przejście z opomiarowania netto na rozliczanie netto zaowocowało pozytywnymi zmianami, takimi jak lepsze rozmiary dachowych systemów fotowoltaicznych i wskaźniki zużycia własnego, mówi Instytut Energetyki Odnawialnej. (IEO), polska organizacja badawcza.

Polska branża fotowoltaiczna ma przejść głęboką transformację, co miało miejsce na początku kwietnia, kiedy to wprowadzono nowe przepisy dotyczące „mikroinstalacji” fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. Nowy system rozliczeń netto zastępuje system pomiaru netto, który był głównym silnikiem wdrażania PV w kraju od czasu jego wprowadzenia w 2016 roku.

Według IEO pierwsze skutki dla prosumentów były widoczne w zeszłorocznych statystykach instalacyjnych, ale wpływ zmiany na inwestorów i instalatorów jest nadal niejasny. W pierwszym kwartale 2022 roku dodano około 1,3 GW mocy mikroinstalacji PV. Zainstalowano około 152 000 systemów o średniej mocy 8,3 kW. Odpowiada to około 1700 instalacjom dziennie. Po przejściu na rozliczanie netto liczba ta spadła do 375 MW w trzecim kwartale.

„System rozliczeń netto spowolnił rozwój instalacji prosumenckich, ale nie dlatego, że jest to złe rozwiązanie” – powiedział IEO. „Chodzi o przyjęcie i poznanie nowych zasad przez założycieli i profesjonalistów oraz zrozumienie ich przez banki i instytucje finansowe”.

Wskazuje również na pozytywne skutki systemu rozliczeń netto, w tym lepszą wielkość instalacji fotowoltaicznych i inwestycje w dodatkowy sprzęt do wykorzystania nadwyżek energii słonecznej, taki jak pompy ciepła i akumulatorowe systemy magazynowania energii.

Według IEO nowy system rozliczeń netto prowadzi do wyższego wskaźnika zużycia własnego. W ramach systemu rozliczeń netto, przy wsparciu programu rabatowego Mój prąd, beneficjenci inwestujący w małe instalacje fotowoltaiczne o mocy od 4 kW do 5 kW otrzymają wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) w wysokości 19%. Do 25%. Metoda pomiaru netto dała IRR na poziomie zaledwie 13% do 14%.

READ  Kolejny tydzień to bliźniaki. W jednym błysnęły dwie Polki

Zgodnie ze starymi zasadami opomiarowania netto właściciele systemów fotowoltaicznych o mocy mniejszej niż 10 kW mogli przesyłać do sieci do 80% swojej mocy, podczas gdy systemy fotowoltaiczne o mocy od 10 kW do 50 kW mogły zasilać do 70% . W ramach ich sieci elektrycznej. Zgodnie z nowymi zasadami rozliczeń netto konsumenci będą musieli przygotowywać rachunek uwzględniający wytworzoną przez siebie energię. Cena kalkulowana jest według specjalnego modelu odpowiadającego cenie kilowatogodziny podczas tzw. handlu dnia następnego.

Klienci odpowiadają za około 80% zainstalowanej mocy fotowoltaicznej w Polsce. Na koniec ubiegłego roku liczba użytkowników przekroczyła 1,2 mln, a łączna moc ich instalacji przekroczyła 9,3 GW. Oznacza to, że średnia moc mikroinstalacji wynosi 7,6 kW.

IEO Power Forecast zakłada, że ​​do 2025 roku łączna moc fotowoltaiczna w kraju wyniesie 20 GW. Do 2030 roku liczba ta powinna sięgnąć 29 GW, w tym 4 GW systemów PV należących do przedsiębiorstw, w tym 15 GW źródeł energii.

Ta zawartość jest chroniona prawem autorskim i nie może być ponownie wykorzystana. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, prosimy o kontakt: [email protected].