Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja aresztuje francuskiego badacza podejrzanego o zbieranie informacji wywiadowczych  Wiadomości polityczne

Rosja aresztuje francuskiego badacza podejrzanego o zbieranie informacji wywiadowczych Wiadomości polityczne

Centrum Dialogu Humanitarnego (HD) potwierdziło, że 47-letni Laurent Vinatier został aresztowany w Moskwie i twierdzi, że pracuje nad jego uwolnieniem.

Rosja aresztowała obywatela Francji pracującego dla organizacji mediacyjnej z siedzibą w Genewie, oskarżając go o zbieranie informacji o wojsku i niezarejestrowanie się jako „zagraniczny agent”.

Państwowy Komitet Śledczy Rosji podał, że od kilku lat mężczyzna był podejrzany o „świadome zbieranie informacji z zakresu działalności wojskowej i wojskowo-technicznej Federacji Rosyjskiej”, które mogłyby zostać wykorzystane przeciwko bezpieczeństwu państwa.

Komisja, która bada poważne przestępstwa, opublikowała krótki klip wideo przedstawiający mężczyznę w dżinsach i czarnym T-shircie, do którego zamaskowani funkcjonariusze podchodzą na balkonie restauracji w centrum Moskwy, po czym zostają wprowadzeni do radiowozu.

Choć nie udało się zidentyfikować mężczyzny, a na nagraniu jego twarz była zamazana, państwowa agencja informacyjna TASS zidentyfikowała go jako Laurenta Vinatiera.

Jego prawnik Aleksiej Sinitsyn powiedział Agence France-Presse, że Vinatier został oskarżony o naruszenie rosyjskiego prawa dotyczącego „zagranicznych agentów”, ale śledczy oskarżyli go w oświadczeniu o zbieranie informacji wojskowych, które mogłyby zostać wykorzystane przez obce kraje przeciwko Rosji.

„Komitet Śledczy składa obecnie wniosek do kancelarii sądu”, w którym zwraca się z prośbą o zatrzymanie Vinatiera w więzieniu do czasu procesu, powiedział Sinitsyn.

Centrum Dialogu Humanitarnego non-profit oświadczyło, że wie o aresztowaniu Vinatiera (47 lat), który pracował dla grupy jako doradca ds. Rosji i Eurazji i próbował zapewnić jego uwolnienie.

„Pracujemy nad uzyskaniem większej liczby szczegółów na temat okoliczności i zapewnieniem uwolnienia Laurenta” – stwierdziła grupa w oświadczeniu.

Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron zaprzeczył, jakoby Vinatier pracował dla państwa francuskiego i stwierdził, że jego aresztowanie stanowi część kampanii dezinformacyjnej prowadzonej przez Moskwę.

Zgodnie z rosyjskim prawem stosowanym do tłumienia krytyków Kremla każdy, kto otrzymuje zagraniczne wsparcie lub znajduje się pod „obcymi wpływami”, musi zarejestrować się jako „zagraniczny agent”. HD została założona przez byłego Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana i działa na rzecz rozwiązywania konfliktów zbrojnych na całym świecie i mediacji w nich.

READ  Zełenski udaje się do USA na rozmowy z Bidenem, a rosyjski Miedwiediew uczestniczy w niespodziewanym spotkaniu Xi

Aresztowania pod zarzutem szpiegostwa i gromadzenia danych wrażliwych stają się w Rosji coraz częstsze od czasu rozpoczęcia przez nią totalnej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Ivan Gershkovitch, reporter The Wall Street Journal, został aresztowany w zeszłym roku pod zarzutem próby uzyskania tajemnicy wojskowej i oskarżony o szpiegostwo, za co grozi mu kara do 20 lat więzienia. Obecnie oczekuje na proces. Stany Zjednoczone sklasyfikowały go jako „bezprawnie przetrzymywanego” i domagają się jego uwolnienia.

Rosyjsko-amerykańska dziennikarka Alsou Kurmasheva została aresztowana w październiku ubiegłego roku i oczekuje na proces pod zarzutami, w tym niezarejestrowaniem się jako „zagraniczny agent”. Ona również przebywa w areszcie i oczekuje na proces.

Według strony LinkedIn Vinatiera jest on doradcą programu HD dla Eurazji/Rosji od marca 2014 r.

Doktorat uzyskał w diasporze czeczeńskiej, wykładał stosunki międzynarodowe i ekonomię polityczną na różnych uniwersytetach we Francji i Europie, a także jest autorem kilku książek i rozdziałów w książkach na temat Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej.

„To wyjątkowy naukowiec, który od ponad 15 lat prowadzi badania w ryzykownych warunkach, w tym w Czeczenii i na Białorusi” – powiedział Reutersowi Jean-François Ratel, adiunkt na Uniwersytecie w Ottawie, który powiedział, że spotkał się zawodowo z Vinatierem . Agencja prasowa.

Federalna Służba Bezpieczeństwa [Russia’s Federal Security Service] „Był ściśle monitorowany” – powiedział Ratel agencji Reuters, dodając, że na przestrzeni lat podczas wyjazdów badawczych do Rosji był także poddawany „dziesiątkom” przesłuchań przez FSB.

Powiedział, że aresztowanie Vinatiera „podkreśla, jak niebezpieczne jest prowadzenie badań akademickich w Rosji”.

Aresztowanie ogłoszono, gdy w czwartek Francja gościła kilku zachodnich przywódców podczas wydarzeń z okazji 80. rocznicy D-Day. Rosja nie została zaproszona w wyniku swojej inwazji na Ukrainę.

Dzieje się to także w obliczu napięcia w stosunkach Moskwy z Paryżem po wypowiedzi Macrona na temat warunków, na jakich Francja może być gotowa do rozmieszczenia żołnierzy na Ukrainie, a Kijów poinformował, że Francja zgodziła się wysłać do kraju instruktorów wojskowych.

READ  Xi Jinping usuwa Anthony'ego Albanese'a z listy spotkań liderów

Moskwa ostrzegła, że ​​francuscy żołnierze będą dla Rosji uzasadnionymi celami, jeśli zostaną wysłani na Ukrainę.