Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja, Polska i Litwa przyspieszają połączenie gazowe w związku z obawami o dostawy

Rosja, Polska i Litwa przyspieszają połączenie gazowe w związku z obawami o dostawy

W dniu 27 października 2014 roku do terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w porcie Glipeta została podłączona pływająca jednostka regeneracyjna (FSRU) „Independence”. REUTERS / Ints Kalnins

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wilno/Warszawa, 28 lutego (Reuters) – GIPL, gazociąg łączący Polskę i Litwę, zostanie otwarty 1 maja wcześniej niż planowano w 2022 r., łącząc polski etap z trasą dla skroplonego gazu ziemnego (LNG). Terminal na Litwie.

Wcześniejsze uruchomienie zostało ogłoszone w czwartek po tym, jak okupacja Ukrainy przez Rosję wzbudziła obawy, że rosyjskie dostawy gazu do Europy mogą zostać ograniczone.

Źródła rządowe wyższego szczebla powiedziały Reuterowi, że Polska i Litwa od kilku tygodni dyskutują o początkowym uruchomieniu projektu, obawiając się, że dostawy energii zostaną zakłócone.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„W warunkach napięć geopolitycznych integracja bałtyckiego i fińskiego rynku gazu z europejskim rynkiem gazu gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne i niezależność całego regionu” – powiedział w oświadczeniu litewski minister energetyki Danius Grievis.

GIPL zwiększy import LNG do Polski i przezwycięży wszelkie przeszkody w wysyłaniu gazu do krajów bałtyckich.

Gazociąg, który ma przesyłać 2,4 mld m3 gazu rocznie w obu kierunkach, został sfinansowany przez Unię Europejską w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw w Polsce i krajach bałtyckich.

„Więcej źródeł dostaw gazu zapewni bezpieczeństwo i niezawodność dostaw gazu i otworzy możliwości dla terminalu LNG Glybeda” – powiedział Gravis.

Połączenie gazowe z Estonią Litewski terminal LNG od ubiegłego roku dostarcza gaz do Finlandii, kładąc kres monopolowi dostawczemu Rosji.

Rosyjski Gazprom dostarcza połowę 20 mld m3 polskiego zużycia gazu, ale kontrakt długoterminowy wygasa jeszcze w tym roku i Warszawa nie planuje jego przedłużenia.

Kraj zamierza eksportować te produkty gazociągiem bałtyckim łączącym Polskę z Norwegią od jesieni 2022 roku.

READ  🇵🇱 Polska: Ida Nowakowska rzecznikiem prasowym Eurowizji 2023

Państwa bałtyckie Łotwa, Litwa i Estonia były niegdyś rządzone z Moskwy, ale teraz są częścią NATO i Unii Europejskiej.

Przedstawiciele państw bałtyckich powiedzieli, że magazyn gazu Incukalns na Łotwie i obiekt importu LNG na Litwie zapewniają rozsądną ochronę przed zakłóceniami w dostawach gazu z Rosji.

Łotwa w zeszłym tygodniu zamówiła dodatkowe LNG w Incul w celu ochrony dostaw gazu do kraju.

Aukcja w kwietniu

Polski Operator Systemu Gazowego poinformował, że aukcja odbędzie się od kwietnia na możliwość przesyłania paliwa w obu kierunkach od maja do września.

Zdolność techniczna do transportu z Polski na Litwę wyniesie 2 564 500 kilowatogodzin, a przerywana moc z Litwy do Polski wyniesie 2 419 550 kWh/h w tym okresie, według organizacji GAS.

Według szacunków Reutersa pozwoli to na wysyłanie 173 mln m3 paliwa miesięcznie z Litwy do Polski i 164 mln m3 miesięcznie w przeciwnym kierunku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Andriusa Sytasa w Wilnie i Marka Strzeleckiego w Warszawie, montaż Derje Solswick, William McLean

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.