Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dlaczego Polska bardziej kocha kapitalizm: nowe badanie

Dlaczego Polska bardziej kocha kapitalizm: nowe badanie

W okresie od czerwca 2021 do października 2023 zleciłem badanie obrazu gospodarki rynkowej i kapitalizmu w 35 krajach. Co znaleźliśmy? W żadnym innym kraju ludzie nie kochają kapitalizmu tak bardzo jak w Polsce – nawet w Ameryce.

W Polsce Ipsos MORI przeprowadziło ankietę wśród 1096 wybranych przedstawicieli w okresie od 30 lipca do 9 sierpnia 2021 r., a łącznie wzięło w niej udział 35 550 respondentów w 35 krajach.

Badanie to różni się od wielu badań nad gospodarką rynkową i kapitalizmem. Chociaż słowo „kapitalizm” budzi ich szczególną odrazę, ich rzeczywiste poglądy sytuują ich bardziej w obozie prokapitalistycznym. Dlatego w jednym zestawie pytań („wolność gospodarcza”) konsekwentnie pomijano słowo „kapitalizm”. Respondentom podano w sumie sześć stwierdzeń, z czego trzy wspierały wolność gospodarczą i gospodarkę rynkową, a trzy potwierdzały silną rolę. stan : schorzenie.

Natomiast w pozostałych dwóch zestawach pytań użyto terminu „kapitalizm”. Po pierwsze, chcieliśmy wiedzieć, co respondenci badania kojarzą ze słowem „kapitalizm”; Następnie daliśmy każdemu respondentowi w sumie 18 stwierdzeń na temat kapitalizmu. Łącząc dane z dwóch ostatnich pytań, możemy ustalić, co ludzie myślą, gdy pojawia się słowo „kapitalizm”. Ciekawe jest porównanie tego z pierwszymi pytaniami, gdzie odpowiedzi ujawniają, co ludzie myślą o kapitalizmie, gdy nie pada to słowo.

Z analizy reakcji na wypowiedzi prorządowe i prorynkowe wynika, że ​​wypowiedzi na rzecz wzmocnienia roli rządu cieszą się aprobatą 15 proc. Rola dla rządu Dzielenie średniej raportów pozytywnych przez średnią raportów negatywnych daje współczynnik 2,40. Współczynnik większy niż 1,0 wskazuje na dominację libertarianizmu proekonomicznego, natomiast współczynnik mniejszy niż 1,0 wskazuje na przewagę poglądów antyekonomicznych.

W raporcie ujawniono największe porozumienie w Polsce (46 proc.): „Uważam, że tylko prywatne firmy powinny decydować, jakie produkty produkować i jakie ceny za nie pobierać; Rząd nie powinien się w to wtrącać. Najmniej zgodności (10 proc.) było także ze stwierdzeniem: „Potrzebujemy znacznie większej interwencji rządu w gospodarkę, ponieważ rynek raz po raz zawodzi”.

READ  Otwórzcie drzwi do NATO i UE – mówi Prezydent RP Duda

W żadnym z 35 krajów gospodarka rynkowa nie została tak doceniona jak w Polsce. Za Polską plasują się Stany Zjednoczone, Czechy, Korea Południowa i Japonia.

W kolejnym zestawie pytań respondentom przedstawiono pięć pozytywnych i pięć negatywnych słów związanych ze słowem „kapitalizm” oraz łącznie 18 stwierdzeń na temat kapitalizmu, z czego dziesięć było negatywnych, a osiem pozytywnych.

Wykres 1 pokazuje, że „kapitalizm” ma w Polsce bardziej pozytywny wizerunek niż we wszystkich pozostałych 34 krajach (1,52 po połączeniu wolności gospodarczej i dwóch kwestii kapitalizmu).

Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie kwestie, czyli gdzie używa się słowa kapitalizm, a gdzie go nie ma, to za Polską z wyraźnym marginesem podążają takie kraje, jak USA, Korea Południowa i Japonia.

Rysunek 1

Skumulowany współczynnik postaw wobec kapitalizmu w 35 krajach

Uwaga: Im niższy współczynnik, tym silniejsze nastroje antykapitalistyczne

Źródło: Rainer Zidelmann, Jak kraje uciekają przed ubóstwem

Wyniki badania raczej nie zaskoczą nikogo, kto zna Polskę i jej historię. W latach 80., w czasach socjalizmu, Polska była jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Po reformach kapitalistycznych z początku lat 90. Polska stała się europejskim czempionem wzrostu i jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek narodowych na świecie. W mojej książce Jak kraje mogą uciec od ubóstwa, opowiadam, jak w ciągu zaledwie kilku dekad Polakom udało się radykalnie poprawić swój standard życia. Inne kraje mogą się uczyć z tego, co wydarzyło się w Polsce.

Rainer Zitelmann jest niedawno opublikowanym autorem Nitka Jak kraje mogą uciec od ubóstwa. To jest Dostępne również na Amazonie Tutaj.


Wiadomość z artykułu


Jesteśmy jedyną publikacją, która obejmuje każdy aspekt. Możemy wnieść ważny wkład, który jest teraz potrzebny bardziej niż kiedykolwiek i potrzebujemy Twojej pomocy, aby kontynuować wydawanie publikacji w tych trudnych ekonomicznie czasach. Proszę więc o darowiznę.