Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja rozważa szybki powrót załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po wycieku kapsuły Sojuz

Rosyjska agencja kosmiczna rozważa plan „ratowania”, polegający na wysłaniu pustego statku kosmicznego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), aby sprowadzić do domu trzech członków załogi przed terminem, po tym, jak w ich kapsule Sojuz wystąpił wyciek płynu chłodzącego podczas zadokowania w placówce orbitalnej.

Na konferencji prasowej w czwartek czasu lokalnego przedstawiciele Roskosmosu i NASA powiedzieli, że nadal badają, w jaki sposób przewód chłodzący w zewnętrznym grzejniku kapsuły spowodował małą dziurę w zeszłym tygodniu, tak jak dwóch astronautów przygotowywało się do rutynowego spaceru kosmicznego.

Nie podjęto ostatecznej decyzji co do dokładnego sposobu powrotu trzech członków załogi kapsuły na Ziemię – czy to poprzez wystrzelenie kolejnego Sojuza w celu ich odzyskania, czy mniej prawdopodobną opcję wysłania ich do domu w nieszczelnej kapsule bez większości chłodziwa. .

W zeszłym tygodniu Siergiej Krikalow – szef rosyjskich programów kosmicznych załogowych – powiedział, że wyciek mógł być spowodowany uderzeniem mikrometeoru.

Jednak on i jego koledzy z NASA pozostawili otwartą możliwość innych winowajców, takich jak awaria sprzętu lub kolizja z małym kawałkiem kosmicznego śmiecia.