Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Poznaj ludzi stojących za niesamowitym nowym satelitą SWOT śledzącym wodę NASA

Poznaj ludzi stojących za niesamowitym nowym satelitą SWOT śledzącym wodę NASA

Ta ilustracja przedstawia satelitarną topografię wód powierzchniowych i oceanów (SWOT), misję prowadzoną przez NASA i francuską agencję kosmiczną Centre National d’Études Spatiales (CNES). Sercem naukowym satelity SWOT jest radarowy interferometr w paśmie Ka (KaRIn), który będzie mierzył wysokość wody w ziemskich jeziorach, rzekach, zbiornikach i oceanach. W tym celu KaRIn wyśle ​​impulsy radarowe na powierzchnię Ziemi i użyje dwóch anten — widzianych po lewej i prawej stronie wektora statku kosmicznego — do triangulacji powracających sygnałów zwrotnych. Anteny zamontowane na końcach 10-metrowego wysięgnika będą zbierać dane z dwóch wycinków powierzchni Ziemi jednocześnie, szerokich na 30 mil (50 kilometrów) i znajdujących się po obu stronach satelity. KaRIn będzie działać w dwóch trybach: trybie niskiej rozdzielczości nad oceanem, który będzie wymagał znacznego przetwarzania danych na pokładzie w celu zmniejszenia ilości informacji przesyłanych podczas łączy w dół na Ziemię; Tryb wyższej rozdzielczości będzie używany głównie nad ziemią. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Nowa seria filmów ukazuje ciężką pracę i pasję naukowców i inżynierów, którzy pomogli wystrzelić tego niezwykłego nowego satelitę na Ziemię.

16 grudnia 2022 r. Międzynarodowa Misja Topografii Wód Powierzchniowych i Oceanów (SWOT) Wystrzelony na pokładzie[{” attribute=””>SpaceX Falcon 9 rocket from Space Launch Complex 4E at Vandenberg Space Force Base in California. A new video series focuses on some of the engineers and scientists behind the satellite, which will be the first to observe nearly all water on Earth’s surface.

Led by NASA and the French space agency Centre National d’Études Spatiales (CNES), SWOT will measure the height of water in lakes, rivers, reservoirs, and the ocean. The SUV-size satellite will improve scientists’ ability to track the movement of water around the world while providing data that will help communities monitor and plan for changing water resources.

People Behind SWOT

Clockwise from top left, Tahani Amer, Marc Simard, Christine Gebara, and Cedric David are the subjects of a new video series about the NASA engineers and scientists who work on the Surface Water and Ocean Topography (SWOT) satellite, which will track most of Earth’s water. Credit: NASA/JPL-Caltech

In addition, the mission will boost scientists’ understanding of how sea level rise will affect coastlines around the world and the people who live near them. SWOT will also see ocean features too small for current space-based instruments to detect, improving researchers’ understanding of their role in climate change.

Watch the series trailer here:

Poznaj niektórych naukowców i inżynierów biorących udział w nowej misji naukowej o Ziemi, kierowanej przez NASA i francuską agencję kosmiczną CNES. Satelita wód powierzchniowych i oceanów (SWOT) przeprowadzi pierwsze globalne badanie prawie całej wody na powierzchni Ziemi. Źródło: NASA/Laboratorium Napędów Odrzutowych– Caltech

SWOT jest czymś więcej niż tylko maszyną, jest zwieńczeniem lat pracy globalnego zespołu inżynierów, naukowców i techników zaangażowanych w poprawę naszego zrozumienia naszej planety. W tej serii filmów możesz spotkać członków zespołu z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Południowej Kalifornii, które prowadzi amerykańską część misji, oraz z centrali agencji w Waszyngtonie, którzy wyjaśniają, dlaczego praca nad SWOT znaczy dla nich tak wiele:

Cedrik Dawid

Cedric David, hydrolog, który bada światowe rzeki, opowiada, jak woda jest jedynym miejscem, w którym naprawdę czuje się dobrze ze względu na fizyczne wyzwania. Jak podkreśla Cedric, SWOT zapewni globalny obraz zasobów słodkiej wody i pomoże poprawić gospodarkę wodną, ​​dlatego jest dumny, że może przyczynić się do ochrony tego cennego zasobu.

Krystyna Jabara

Kristen Jepara, inżynier mechanik, który pomagał testować i integrować statek kosmiczny, opowiada historię o tym, jak zakochała się w inżynierii, ucząc się żeglowania z harcerkami na jeziorze w pobliżu jej domu rodzinnego w Houston. Ujawnia, co najbardziej ją inspiruje w budowaniu statku kosmicznego, i udziela porad młodym kobietom zainteresowanym inżynierią.

Gratulacje Amer

Tahani Amer, dyrektor wykonawcza programu misyjnego, pamięta, jak dorastała niedaleko Kairu, gdzie ojciec zachęcał ją do studiowania matematyki i nauk ścisłych — co było niezwykłym zajęciem dla młodych kobiet w Egipcie w tamtych czasach. Obecnie nadzoruje kilka misji naukowych o Ziemi dla NASA, w tym SWOT. W filmie Aamer opowiada o tym, jak wpłynęła na nią wiara islamska, rodzina i koledzy.

Marka Simarda

Marc Simard, naukowiec badający delty rzeczne w miejscach, gdzie stykają się one z oceanem, opowiada o tym, jak na studiach rozwinął pasję do środowiska, przechodząc od planowanej kariery w astrofizyce do opracowywania instrumentów do badania Ziemi. Jedną z ulubionych rzeczy Simarda w SWOT jest to, że jego dane pomogą naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób wzrost poziomu mórz wpływa na delty przybrzeżne na całym świecie.

READ  Wpływ sezonowej odporności na koronawirusa na podatność na zakażenie SARS-CoV-2 i szczepienie przeciwko COVID-19