Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosyjska agencja szpiegowska aresztowana w Polsce pod zarzutem sabotażu

  • Adama Eastona
  • BBC News, Warszawa

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Grupa podobno zainstalowała kamery w miejscach, w tym na lotnisku Rzeszów-Zacionka, gdzie leciał samolot Joe Bidena.

Grupa cudzoziemców została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji – poinformowało BBC dwóch przedstawicieli polskiego rządu.

Radiostacja RMF FM poinformowała, że ​​polskie służby bezpieczeństwa rozbiły siatkę szpiegowską działającą na rzecz Rosji.

Sześć osób zostało aresztowanych w związku z podejrzeniem zainstalowania tajnych kamer na infrastrukturze transportowej służącej do dostarczania pomocy Ukrainie.

Powiedział, że RMF FM przygotowało plany sabotażu komórek.

Trwający od dziesięcioleci konflikt szpiegowski między Rosją a Zachodem nasilił się od czasu wojny na Ukrainie.

Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Ukrainy, a jej siły bezpieczeństwa aresztowały kilka osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji od inwazji w lutym ubiegłego roku.

Według stacji radiowej grupa zainstalowała dziesiątki kamer w pobliżu węzłów kolejowych i ważnych ciągów komunikacyjnych w województwie podkarpackim, które graniczy z Ukrainą.

Część z nich znaleziono w pobliżu małego regionalnego lotniska, które zostało przekształcone w międzynarodowe centrum logistyczne dla udzielania Ukrainie pomocy wojskowej i humanitarnej.

Samoloty wojskowe i transportowe ze Stanów Zjednoczonych i całej Europy regularnie przylatują i wylatują z lotniska Rzeszów-Jasionka, aby dostarczać zaopatrzenie czekającym ciężarówkom odbywającym 100-kilometrową (62 mil) ukraińską podróż. granica

Strona jest uważana za tak wrażliwą, że Waszyngton rozmieścił amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot, aby chronić lotnisko.

Prezydent USA Joe Biden niedawno odwiedził lotnisko w drodze do Kijowa.

Wzmocniono bezpieczeństwo w obiektach infrastruktury krytycznej – poinformował RMF FM.

Szef polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) – i którego funkcjonariusze zostali podobno aresztowani – minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński ma w czwartek rano rozmawiać z mediami na temat raportu RMF FM.

W ubiegłym roku aresztowano kilka osób za szpiegostwo. W zeszłym miesiącu prokuratorzy oskarżyli obywatela Rosji, długoletniego mieszkańca Polski, o szpiegostwo na rzecz Rosji w latach 2015-2022.

Mężczyzna, który prowadził biznes w Polsce, był związany z grupami rekonstrukcji historycznej, gdzie nawiązywał kontakty z polskimi wojskowymi.

Został zatrzymany w kwietniu ubiegłego roku w wyniku śledztwa w sprawie rzekomego zbierania informacji o strukturze organizacyjnej polskich jednostek wojskowych na północnym wschodzie kraju.

Obywatel Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia, zidentyfikowany jako agent rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU), został zatrzymany w zeszłym roku przez ABW w Przemyślu w południowo-wschodniej Polsce pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Moskwy.

W marcu ubiegłego roku polski pracownik warszawskiego urzędu stanu cywilnego, zidentyfikowany jako Tomas L., został zatrzymany pod zarzutem przekazywania wywiadowi rosyjskiemu cennych operacyjnie danych.

Dodatkowe raporty autorstwa Bartosa Keylocka

READ  Eksport polskich produktów mlecznych do Chin wzrósł o 34% w pierwszej połowie 2021 r.: Ambasada