Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosyjska agencja szpiegowska aresztowana w Polsce pod zarzutem sabotażu

Rosyjska agencja szpiegowska aresztowana w Polsce pod zarzutem sabotażu

  • Adama Eastona
  • BBC News, Warszawa

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Grupa podobno zainstalowała kamery w miejscach, w tym na lotnisku Rzeszów-Zacionka, gdzie leciał samolot Joe Bidena.

Grupa cudzoziemców została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji – poinformowało BBC dwóch przedstawicieli polskiego rządu.

Radiostacja RMF FM poinformowała, że ​​polskie służby bezpieczeństwa rozbiły siatkę szpiegowską działającą na rzecz Rosji.

Sześć osób zostało aresztowanych w związku z podejrzeniem zainstalowania tajnych kamer na infrastrukturze transportowej służącej do dostarczania pomocy Ukrainie.

Powiedział, że RMF FM przygotowało plany sabotażu komórek.

Trwający od dziesięcioleci konflikt szpiegowski między Rosją a Zachodem nasilił się od czasu wojny na Ukrainie.

Polska jest jednym z najsilniejszych sojuszników Ukrainy, a jej siły bezpieczeństwa aresztowały kilka osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji od inwazji w lutym ubiegłego roku.

Według stacji radiowej grupa zainstalowała dziesiątki kamer w pobliżu węzłów kolejowych i ważnych ciągów komunikacyjnych w województwie podkarpackim, które graniczy z Ukrainą.

Część z nich znaleziono w pobliżu małego regionalnego lotniska, które zostało przekształcone w międzynarodowe centrum logistyczne dla udzielania Ukrainie pomocy wojskowej i humanitarnej.

Samoloty wojskowe i transportowe ze Stanów Zjednoczonych i całej Europy regularnie przylatują i wylatują z lotniska Rzeszów-Jasionka, aby dostarczać zaopatrzenie czekającym ciężarówkom odbywającym 100-kilometrową (62 mil) ukraińską podróż. granica

Strona jest uważana za tak wrażliwą, że Waszyngton rozmieścił amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot, aby chronić lotnisko.

Prezydent USA Joe Biden niedawno odwiedził lotnisko w drodze do Kijowa.

Wzmocniono bezpieczeństwo w obiektach infrastruktury krytycznej – poinformował RMF FM.

Szef polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) – i którego funkcjonariusze zostali podobno aresztowani – minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński ma w czwartek rano rozmawiać z mediami na temat raportu RMF FM.

Mężczyzna, który prowadził biznes w Polsce, był związany z grupami rekonstrukcji historycznej, gdzie nawiązywał kontakty z polskimi wojskowymi.

Został zatrzymany w kwietniu ubiegłego roku w wyniku śledztwa w sprawie rzekomego zbierania informacji o strukturze organizacyjnej polskich jednostek wojskowych na północnym wschodzie kraju.

Obywatel Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia, zidentyfikowany jako agent rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU), został zatrzymany w zeszłym roku przez ABW w Przemyślu w południowo-wschodniej Polsce pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Moskwy.

W marcu ubiegłego roku polski pracownik warszawskiego urzędu stanu cywilnego, zidentyfikowany jako Tomas L., został zatrzymany pod zarzutem przekazywania wywiadowi rosyjskiemu cennych operacyjnie danych.

Dodatkowe raporty autorstwa Bartosa Keylocka