Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Najważniejsze wydarzenia z polskich targów Enex Expo – pv Magazine International

Rekordowe rozmiary Enex Expo i tętniące życiem hale pokazują, że polski rynek PV nie zamierza zwalniać tempa. Oczekuje się, że ubiegłoroczne przejście od pomiaru netto do rozliczeń netto będzie nadal odbijać się echem na mieszkaniowym rynku fotowoltaicznym, przy czym segmenty komercyjnego i przemysłowego (C&I) oraz rynku PV na skalę użytkową będą gotowe do nadrobienia luzu.

Edycja targów ENEX Expo 2023 odzwierciedla silny wzrost polskiego sektora fotowoltaicznego w ostatnich latach. Przyciągnął on zdrową listę dużych producentów i lokalnych graczy, z producentami inwerterów i pomp ciepła, którzy zajęli centralne miejsce.

Wydarzenie odbyło się 8 i 9 marca w Tarkach Kielce, 200 kilometrów na południe od Warszawy. Przyciągnęło 323 firmy z 15 krajów i 19 600 odwiedzających, rozmieszczonych na powierzchni 33 096 m2. Jak podają organizatorzy, w 2022 roku na rekordowej powierzchni 15 550 metrów kwadratowych gościło 190 wystawców i 7868 zwiedzających.

Ku zaskoczeniu niektórych wystawców i uczestników, ubiegłoroczne zmiany przepisów dla segmentu PV generacji rozproszonej nie ostudziły entuzjazmu na parkiecie.

To powiedziawszy, polski sektor fotowoltaiki na dachach budynków mieszkalnych przeszedł głęboką zmianę zeszłej wiosny, kiedy wprowadzono nowe przepisy dotyczące „mikroinstalacji” fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. Nowy system rozliczeń netto zastąpił system pomiaru netto, który obowiązywał od 2016 r., wpływając na główny silnik wdrażania PV w kraju.

W połowie ubiegłego roku kilka dużych firm z polskiej branży fotowoltaicznej odnotowało znaczne straty finansowe, a część firm instalacyjnych zbankrutowała. Niemniej jednak Polska zdołała zainstalować 4,9 GW fotowoltaiki do 2022 r., zgodnie z danymi Solar Power Europe, co czyni ją trzecim co do wielkości rynkiem w Europie po Niemczech i Hiszpanii.

„Prawie 90% instalacji PV w 2022 roku będzie pochodzić od użytkowników” – powiedział Bogdan Szymański, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia PV (SBF Polska PV). – W tym roku sytuacja będzie trochę inna.

READ  8,8-milionowy kontrakt Brighton, polskiego młodzieńca, Kokbara Kozłowskiego, ma zostać przypieczętowany.

Zdaniem Szymańskiego rynek ma pozostać na ścieżce wzrostowej, ale przechodzi z mikroinstalacji do skali użytkowej.

„W tym roku około 50% nowych instalacji będzie pochodziło od prosumentów” – powiedział. „Tymczasem kilka projektów o mocy 100 MW lub 200 MW w przygotowaniu zostanie zrealizowanych po latach wychodzenia z procesu uzyskiwania pozwoleń”.

Oczekuje się, że segment rynku C&I PV również znacząco przyczyni się do sumy w tym roku.

„W ubiegłym roku obserwowaliśmy ożywienie segmentu rynku C&I PV w Polsce” – powiedział Maciej Borowiak, wiceprezes SBF Polska PV i współzałożyciel firmy instalacyjnej PV Brewa. „Ceny energii elektrycznej są pięć razy wyższe niż cztery-pięć lat temu, średnio 1200 PLZ (273 USD) / MW, a MŚP zaczynają zwracać się do fotowoltaiki jako tarczy przed zmiennością cen energii elektrycznej”.

Według Borowiaka jeszcze dwa, trzy lata temu nie było zainteresowania ze strony segmentu C&I.

„W tej chwili moja firma prawie codziennie przygotowuje ofertę na projekty 1 MW lub 2 MW i linie do 5 MW i wszystkie te projekty planują model biznesowy PPA” – dodał.

Jednak podczas gdy system fotowoltaiczny do 50 kW nie wymaga pozwolenia, większe systemy zwykle potrzebują 12 miesięcy, aby uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia. Kolejną przeszkodą jest obecna regulacja, która dotyczy rynku PPA.

„Maksymalna cena PPA została ustalona na poziomie około 350 zł/kWh i będzie obowiązywać przez rok” – powiedział Szymański. „Innymi słowy, jeśli sprzedajesz więcej niż 50 zł powyżej ceny aukcyjnej, musisz zapłacić podatek od wszystkich pieniędzy zarobionych powyżej tej ceny, a to zniechęca niektórych inwestorów”.

W związku z oczekiwanymi nowymi ograniczeniami w lokalizacji PPA i pozwoleniami na uruchamianie bezpośrednich tras, branża ma nadzieję, że w tym roku nie będzie większych zmian ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne.

READ  Rozwój oka polskiego i bałtyckiego w powietrzu nadmorskim

Tymczasem perspektywy dla pomp ciepła są jasne. W ubiegłym roku Polska była najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła w Europie ze 130% rocznym wzrostem sprzedaży. Według lokalnych stowarzyszeń, w tym roku nie przewiduje się takiego postępu, ale tempo instalacji będzie nadal przyspieszać.

Niektórzy z wiodących dostawców pomp ciepła – Panasonic, Mitsubishi Electric i Daikin – powiedzieli magazyn pt Byli zaskoczeni gwałtownym wzrostem popytu obserwowanym w zeszłym roku na Enex Expo, ale obecne czasy realizacji zostały skrócone do około sześciu miesięcy.

Ta zawartość jest chroniona prawem autorskim i nie może być ponownie wykorzystana. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, prosimy o kontakt: [email protected]