Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne po raz pierwszy staje przed ukraińskim sądem

Rosyjski żołnierz jest sądzony na Ukrainie za zabójstwo nieuzbrojonego cywila, po raz pierwszy członek rosyjskiego wojska był sądzony za zbrodnię wojenną podczas 11-tygodniowego konfliktu.

21-letni członek jednostki pancernej został oskarżony o zastrzelenie 62-letniego Ukraińca przez otwarte okno samochodu w północno-wschodniej wsi Czubakiwka w pierwszym tygodniu wojny.

Dziesiątki dziennikarzy i kamer stłoczyły się w małej sali sądowej Solomyanskyy District Court w Kijowie, gdzie podejrzany Vadim Shishimarin pojawił się w małej szklanej klatce ubrany w niebiesko-szary mundur.

Grozi mu dożywocie pod groźbą kar określonych w części ukraińskiego kodeksu karnego dotyczącej praw i zwyczajów wojennych.

Najwyższy Prokurator Ukrainy prowadzi śledztwo w sprawie zarzutów, że siły rosyjskie naruszyły prawo ukraińskie i międzynarodowe poprzez zabijanie, torturowanie i maltretowanie tysięcy ukraińskich cywilów.

Sędziowie i prawnicy w sprawie pana Shishimarina pokrótce omówili kwestie proceduralne, zanim sędziowie opuścili salę sądową, a następnie wrócili, aby powiedzieć, że postępowanie będzie kontynuowane przez kolejny dzień.

Rosyjski żołnierz siedzący za szybą na sali sądowej
Vadim Shishimarin pojawił się przed sądem w małej szklanej klatce.(AFP: Efrem Łukacki)

Obrońca Wiktor Owsianikow przyznał, że sprawa przeciwko żołnierzowi jest mocna, ale zapowiedział, że ostateczną decyzję o tym, jakie dowody należy zezwolić, podejmie kijowski sąd.

Ovsianikov powiedział w czwartek, że on i jego klient nie zdecydowali jeszcze, jak będzie się bronić.

READ  Wariant Omicron Covid ma więcej przypadków, Wielka Brytania nakłada ograniczenia w podróży