Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rozprzestrzenianie się infekcji COVID w Chinach stawia pod znakiem zapytania koniec globalnej sytuacji kryzysowej | Korona wirus

Zdaniem kilku wiodących naukowców i konsultantów w tej dziedzinie może być za wcześnie, aby ogłosić globalny koniec sytuacji nadzwyczajnej związanej z pandemią Covid-19 z powodu nadchodzącej niszczycielskiej fali w Chinach. Światowa Organizacja Zdrowia.

Ich poglądy reprezentują zmianę od tego czasu Chiny Rozpoczęła demontaż swojej zerowej polityki Covid w zeszłym tygodniu po gwałtownym wzroście liczby infekcji i bezprecedensowych protestach publicznych. Prognozy wskazują, że po nagłej zmianie kursu w 2023 r. druga co do wielkości gospodarka świata może stawić czoła ponad milionowi zgonów.

Eksperci stwierdzili, że nierozprzestrzeniające się podejście Chin do koronawirusa utrzymało infekcje i zgony na stosunkowo niskim poziomie wśród 1,4 miliarda populacji, ale złagodzenie zasad zmieniło globalny obraz.

powiedziała holenderska wirusolog Marion Koopmans, która zasiada w panelu WHO, którego zadaniem jest doradzanie w sytuacji nadzwyczajnej Covid.

„Jesteśmy wyraźnie w zupełnie innej fazie [of the pandemic]Ale moim zdaniem ta fala wisząca w Chinach to dzika karta”.

Ostatnio, we wrześniu, szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że „koniec jest już widoczny” dla pandemii. W zeszłym tygodniu powiedział dziennikarzom w Genewie, że ma „ma nadzieję”, że stan wyjątkowy zakończy się w 2023 roku.

Większość krajów zniosła ograniczenia Covid, ponieważ w drugiej połowie 2022 roku zmniejszyły się zagrożenia ze strony niebezpiecznych nowych wariantów wirusa lub odrodzenia infekcji.

Wcześniejsze wypowiedzi Tedrosa budziły nadzieje, że agencja ONZ może wkrótce usunąć najwyższy stopień alertu COVID, który obowiązuje od stycznia 2020 roku.

Koopmans i członkowie komitetu doradczego WHO mają przedstawić swoje zalecenia dotyczące poziomów alarmowych pod koniec stycznia. Tedros podejmuje ostateczną decyzję i nie jest zobowiązany do przestrzegania zaleceń komisji.

We wtorek miasta w całych Chinach Walczą o zainstalowanie łóżek szpitalnych i budowę klinik przesiewowych w kierunku gorączkiponieważ władze zgłosiły pięć kolejnych zgonów i rosnące międzynarodowe zaniepokojenie nagłą decyzją Pekinu o rozprzestrzenieniu się wirusa.

W Chinach pojawiły się doniesienia o niedoborach niezbędnych leków. Zdjęcie: Wu Hao/EPA

Oprócz zagrożeń dla Chin, niektóre światowe dane dotyczące zdrowia ostrzegają, że pozwolenie wirusowi na lokalne rozprzestrzenianie się może również dać mu szansę na mutację, co może stworzyć niebezpieczny nowy wariant.

Obecnie dane z Chin udostępnione zarówno Światowej Organizacji Zdrowia, jak i bazie danych wirusów GISAID pokazują krążące tam warianty, które są dominującym na świecie Omicronem i jego podgatunkami, chociaż obraz jest niepełny z powodu braku pełnych danych.

„Najważniejsze jest to, że nie jest jasne, czy fala w Chinach jest napędzana w różnych formach, czy też jest to po prostu załamanie się powstrzymywania” – powiedział Tom Peacock, wirusolog z Imperial College London.

We wtorek Stany Zjednoczone zasygnalizowały chęć pomocy Chinom w wybuchu epidemii, ostrzegając przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się wirusa Może to mieć wpływ na gospodarkę światową.

„Jesteśmy gotowi do dalszego wspierania krajów na całym świecie, w tym Chin, tym i innym wsparciem zdrowotnym związanym z COVID” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. „Dla nas nie chodzi o politykę, nie chodzi o geopolitykę”.

Zapytany, czy Stany Zjednoczone zaoferowały dostawę szczepionek do Chin, Price powiedział: „Nie zamierzam wdawać się w prywatne dyskusje, ale kilkakrotnie daliśmy do zrozumienia publicznie, że jesteśmy największym dawcą szczepionek Covid-19 na świecie.

Zauważamy również, że to, co dzieje się w Chinach, ma wpływ na gospodarkę światową.

„Wiemy również, że gdy wirus rozprzestrzenia się szeroko w dowolnym miejscu w niekontrolowany sposób, prawdopodobnie pojawią się warianty”.

READ  Kary Chelsea, czym one są, co oznaczają, czy mogą podpisywać graczy, dlaczego tak się dzieje, sprzedaż biletów, status gry, analiza, Roman Abramowicz