Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rubymar tonie po ataku rakietowym Houthi

Rubymar tonie po ataku rakietowym Houthi

Jemeński rząd na uchodźstwie, wspierany od 2015 roku przez koalicję pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, powiedział, że Rubimar zatonął w sobotę w wyniku sztormowej pogody na Morzu Czerwonym. Statek został porzucony na 12 dni po ataku, chociaż planowano próbę odholowania statku do bezpiecznego portu.

Wspierani przez Iran Huti fałszywie twierdzili, że statek zatonął niemal natychmiast po pierwszym ataku.

Ahmed Awad bin Mubarak, premier cieszącego się międzynarodowym uznaniem rządu Jemenu, określił wrak statku jako „bezprecedensową katastrofę ekologiczną”.

„To nowa katastrofa dla naszego kraju i naszego narodu” – napisał na X, wcześniej na Twitterze. Dodał: „Każdego dnia płacimy cenę za przygody milicji Houthi, która nie poprzestała na pogrążeniu Jemenu w katastrofie zamachu stanu i wojny”.

Greenpeace wyraził również obawy w związku z zatonięciem statku.

„Bez natychmiastowych działań sytuacja ta może przerodzić się w poważny kryzys środowiskowy” – powiedział Julien Jreissati, dyrektor programowy Greenpeace na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

„Oprócz dalszego wycieku oleju opałowego z silników zatonięcie statku może doprowadzić do dalszych pęknięć w kadłubie statku, umożliwiając kontakt wody z tysiącami ton nawozu, który następnie mógłby przedostać się do Czerwonego i zakłócić równowagę.” do ekosystemów morskich, prowadząc do skutków kaskadowych w całej sieci troficznej.

Huti kontrolują stolicę Jemenu, Sanę, od 2014 roku i wydalili rząd. Rebelianci walczą z koalicją pod przywództwem Arabii Saudyjskiej od 2015 roku, a wojna utknęła w impasie.

pobierać

Od listopada rebelianci wielokrotnie atakowali statki na Morzu Czerwonym i otaczających go wodach podczas wojny między Izraelem a Hamasem. Wśród tych statków znajdował się co najmniej jeden statek przewożący towary kierowane do Iranu, głównego darczyńcy Huti, oraz statek z pomocą, który później płynął na terytorium kontrolowane przez Huti.

Pomimo trwających od ponad miesiąca nalotów pod dowództwem USA rebelianci Houthi byli w stanie przeprowadzać poważne ataki. Obejmuje to atak na Rubymar i zestrzelenie amerykańskiego drona wartego dziesiątki milionów dolarów. Huti upierają się, że ich ataki będą kontynuowane, dopóki Izrael nie zaprzestanie działań bojowych w Strefie Gazy, co rozgniewało szerszy świat arabski i spowodowało, że Huti zyskali międzynarodowe uznanie.

READ  Papua Nowa Gwinea zakazuje lotów z Indii po oskarżeniu o „oszukiwanie” testu na Covida | Papua Nowa Gwinea

AP

Otrzymuj bezpośrednie notatki od naszych zagranicznych korespondentów na temat tego, co trafia na pierwsze strony gazet na całym świecie. Zapisz się na cotygodniowy biuletyn What in the World tutaj.