Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rynek PPA w Polsce rozwija się, ponieważ firmy starają się ograniczyć podaż w obliczu obaw o przyszłość

Nabywcy korporacyjni są bardziej zainteresowani fotowoltaicznymi umowami PPA w Polsce pomimo podwyżek cen. Zdjęcie: BayWa re

W kontekście europejskiego kryzysu energetycznego i wojny na Ukrainie, umowy zakupu energii w Polsce przyciągają coraz większą uwagę firm i korporacji, które są zaniepokojone przyszłymi trendami cenowymi i decydują się oferować po wyższych cenach.

Ceny energii elektrycznej w całej Europie osiągnęły szczyt od połowy sierpnia, przy dziennych cenach rynkowych przekraczających 500 euro/MWh (497 USD/MWh), a nawet wyższych we Francji i Niemczech, co przekłada się na ceny regionalne. Ceny na rynku Umowy o Zakup Energii (PPA) nadal rosną.

W Europie Polska odnotowała najwyższy wzrost cen w II kwartale 2022 r., z indeksem słonecznym P25 – najniższym 25% zestawem koncesji na energię słoneczną – Blisko limitu 100 €/MWhImport gazu ziemnego z Rosji wzrósł o 36,2% z powodu zawieszenia. Inwazja na Ukrainę i późniejsze sankcje zachodnie.

Niemniej jednak sytuacja Polski na rynku PPA nie jest wyjątkowa w Europie, a ceny w wielu krajach rosną wraz z nasilaniem się kryzysu energetycznego na kontynencie. Tak jest również w przypadku największych gospodarek, takich jak Niemcy i Francja, mówi Amanda Niklaus, starszy menedżer ds. transakcji PPA w firmie konsultingowej Pexpark w zakresie odnawialnych źródeł energii.

„Macie pewne wyjątki w krajach skandynawskich, ale widzieliśmy bardzo znaczny wzrost na wszystkich rynkach”, mówi Niklaus, dodając, że rosnące ceny energii na całym kontynencie przełożyły się na wyższe ceny PPA.

Do tej pory polskie dotacje na energię słoneczną wystarczały, aby wesprzeć rynek energii elektrycznej i utrzymać ceny na sztucznie niskich cenach. Jednak wraz z narastającym kryzysem energetycznym wielu graczy na rynku nie uczestniczy już w krajowych programach przetargowych, zamiast tego faworyzuje długoterminowe umowy PPA.

Przerażeni aktualnymi cenami energii elektrycznej nabywcy korporacyjni w Polsce chcą długoterminowych kontraktów na co najmniej 10 lat, które mogą zapewnić niezawodną energię elektryczną po stabilnych cenach, nawet jeśli są znacznie wyższe niż te, które płacili rok temu. Technologia fotowoltaiczna Wcześniej zgłaszane jak Europejskie umowy PPA stają się coraz bardziej atrakcyjne Ceny europejskich umów PPA rosną dramatycznie o 47% rok do roku.

READ  Mateusz Ponitka, Polska trzyma Pragę

„Mogą podpisać umowę PPA po stosunkowo wyższej cenie niż ta, którą dostali na aukcji”, mówi Niklaus. „Obserwujemy duże zainteresowanie ze strony nabywców korporacyjnych w Polsce. Istnieje duży popyt na te długoterminowe umowy PPA.

W rzeczywistości nastąpiła zmiana w kierunku bardziej korporacyjnych umów PPA, ponieważ firmy blokują dostawy, a wytwórcy stają się bardziej ostrożni wobec mediów. „Nabywca korporacyjny może w rzeczywistości zaoferować o 12 do 15 lat dłużej niż przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, ponieważ zużyje energię. Podczas gdy przedsiębiorstwo będzie handlować na rynku odbiorców i trudniej jest nim zarządzać w dłuższej perspektywie”, mówi Nicklaus .

Należy jednak zauważyć, że podpisanie umowy PPA jest nadal niezbędne do zabezpieczenia finansowania projektu, biorąc pod uwagę niestabilność na rynku energii, który w ubiegłym roku odnotował wahania cen o ponad 40%.

„Ceny są dziś bardzo wysokie, ale nie były dwa lata temu i nie wiemy, jakie będą za dwa lata”, zauważa Niklaus.

Tymczasem, a być może patrząc w przyszłość, trwająca wojna na Ukrainie nie wpłynęła negatywnie na polski rynek PPA. Zamiast tego, być może martwiąc się o przyszłe dostawy energii, zainteresowanie podpisaniem długoterminowych umów PPA znacznie wzrosło, mówi Niklaus. „W Polsce widzę teraz większą aktywność niż na początku roku czy w zeszłym roku”.

Ponadto szybsza niż oczekiwano rozbudowa aktywów fotowoltaicznych w Polsce miała wpływ na uchwyconą cenę energii słonecznej, która spadła z powodu obfitości odnawialnych źródeł energii w niektórych częściach kraju.

Niklaus mówi: „Wiadomość o Polsce jest taka, że ​​w tej chwili jest bardzo aktywna. Widzę wielu korporacyjnych kupców, którzy są zainteresowani i naprawdę inwestują, a także sprzedających. Widzisz kilka dużych technologicznych przetargów w Polsce.