Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rywalizacja między Stanami Zjednoczonymi a Chinami stymuluje inwestycje w technologie kosmiczne

Rywalizacja między Stanami Zjednoczonymi a Chinami stymuluje inwestycje w technologie kosmiczne

Rakiety SpaceX służą do transportu prywatnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Szef NASA Bill Nelson mówi, że Stany Zjednoczone „biorą udział w kosmicznym wyścigu z Chinami o powrót na Księżyc”.

W wywiadzie dla BBC Nelson powiedział, że chce się upewnić, że „dotrzemy tam pierwsi”.

Jego komentarze przywołują wspomnienia z lat 60. i 70. XX wieku, kiedy NASA brała udział w wyścigu kosmicznym ze Związkiem Radzieckim. Jednak pół wieku później NASA zatrudniła prywatne firmy, aby wykonały więcej pracy.

Nelson twierdzi, że jest to kluczowe, ponieważ umożliwia dzielenie ogromnych kosztów i pozwala NASA polegać na „kreatywności przedsiębiorców z sektora prywatnego”.

Nawiązuje do firmy SpaceX Elona Muska, Który w 2021 roku otrzymał kontrakt o wartości 3 miliardów dolarów (2,4 miliarda funtów). Aby zbudować lądownik księżycowy, opracował także najpotężniejszą rakietę w historii.

Korzyści z wyścigu kosmicznego odczuwają także inne prywatne firmy. Na początku tego roku agencja podpisała ok Umowa o wartości 3,4 miliarda dolarów z Blue Origin Jeffa Bezosa – Również do budowy lądownika, ale do późniejszego lądowania na Księżycu.

Tylko te dwie firmy korzystają z miliardowych funduszy rządowych. Pieniądze te są wydawane, przynajmniej częściowo, na próbę przechytrzenia Chin w tych okolicznościach Znacznie szersze napięcia Pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.

Administrator NASA Bill Nelson

Szef NASA Bill Nelson powiedział, że Stany Zjednoczone ścigają się z Chinami o powrót na Księżyc

Pod koniec sierpnia Indie stały się czwartym krajem Aby osiągnąć gładkie lądowanie na Księżycu i jako pierwszy dotrzeć do południowego bieguna Księżyca.

Pomimo tego sukcesu, chiński program kosmiczny jest programem ściśle monitorowanym przez NASA.

Chiny to jedyny kraj, który ma własną stację kosmiczną Przyniosłem już próbki księżyca Wracając na Ziemię, ma plany dotarcia do polarnych obszarów powierzchni Księżyca.

To martwi pana Nelsona: „Martwi mnie to, że znajdziemy wodę na południowym biegunie Księżyca, a Chiny tam docierają, a Chiny mówią, że to jest nasze terytorium. Nie możesz tu przyjechać, to nasze terytorium”.

READ  Infekcje paciorkowcowe, w tym więcej dr

Pan Nelson tak twierdzi Działania Chin mające na celu budowę sztucznych wysp Roszczenie sobie suwerenności nad częściami Morza Południowochińskiego potwierdza jego obawy.

Nelson zwraca również uwagę, że Chiny nie podpisały porozumienia Porozumienia Artemis pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonychma stanowić ramy dla najlepszych praktyk w kosmosie i na Księżycu.

Chiny tak mówią Zaangażowany w pokojową eksplorację Space i wcześniej odrzucił amerykańskie obawy dotyczące swojego programu kosmicznego, określając go jako „Kampania oszczerstw „przeciwko normalnym i rozsądnym wysiłkom Chin w przestrzeni kosmicznej”.

Konkurs ten stymuluje ogromne inwestycje NASA. Agencja twierdzi, że w roku kończącym się we wrześniu 2021 r. jej wydatki dla amerykańskiej gospodarki osiągnęły 71,2 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 10,7% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chociaż wielkie nazwy, takie jak SpaceX, mogą pojawiać się na pierwszych stronach gazet, wydatki NASA sięgają znacznie dalej w gospodarkę.

„Jedna czwarta naszych wydatków trafia do małych firm” – mówi Nelson.

Pieniądze te mogłyby przyspieszyć rozwój małych firm, zwłaszcza start-upów, mówi Sinead O’Sullivan, była inżynier NASA, a obecnie ekonomistka zajmująca się przestrzenią kosmiczną w Harvard Business School.

Mówi, że rząd jest często pierwszym klientem startupów, a umowy te mogą pozwolić im na nawiązanie kontaktu z prywatnymi inwestorami i zebranie większej ilości pieniędzy.

„Wiele razy mówimy o kapitale wysokiego ryzyka i private equity, ale rządy są równie ważne, jeśli nie ważniejsze” – mówi O’Sullivan.


Więcej technologii biznesowych:


Wyścig o powrót na Księżyc może budzić ogromne zainteresowanie, ale pomógł wywołać eksplozję innych działań kosmicznych, które mogłyby być znacznie bardziej dochodowe.

W 1957 roku Rosja jako pierwszy kraj umieściła satelitę na orbicie, walcząc ze Stanami Zjednoczonymi w pierwotnym wyścigu kosmicznym. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej na orbicie Ziemi znajduje się obecnie nieco ponad 10 500 satelitów.

READ  Twórcy PFAS na zawsze ukryli niebezpieczeństwa związane z chemikaliami

W ciągu ostatniej dekady Chad Andersen, założyciel firmy inwestycyjnej Space Capital, przypisuje SpaceX stymulowanie branży.

„Jedynym powodem, dla którego mówimy dziś o kosmosie jako kategorii inwestycji, jest SpaceX” – mówi. „Nieco ponad 10 lat temu, przed pierwszym lotem komercyjnym, cały rynek był kontrolowany przez rząd”.

Według firmy analitycznej BryceTech prawie połowa satelitów znajdujących się obecnie na orbicie została wystrzelona w ciągu ostatnich trzech lat.

Dzieje się tak głównie dzięki dwóm firmom: One Web i Starlink Elona Muska.

„Gospodarka kosmiczna to nie tylko rakiety i sprzęt satelitarny” – wyjaśnia Anderson. „To niewidzialny kręgosłup napędzający naszą globalną gospodarkę”.

Jego zdaniem wraz ze wzrostem liczby satelitów na orbicie coraz większa liczba firm znajduje nowe zastosowania dostarczanych przez siebie danych, w tym w rolnictwie, ubezpieczeniach i przemyśle morskim.

Piotra Becka

Peter Beck, założyciel RocketLab, postrzega przemysł kosmiczny jako wart setki miliardów dolarów

RocketLab z siedzibą w Nowej Zelandii to kolejny duży gracz w gospodarce kosmicznej.

Będąc konkurentem SpaceX, wykonał już 40 startów dla klientów, w tym NASA i innych agencji rządowych USA.

Jej założyciel, Peter Beck, przeszedł od inżyniera zmywarki do wystrzeliwania rakiet w kosmos i twierdzi, że to dopiero wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o możliwości finansowe, jakie kryją się poza Ziemią.

„Wystrzelenie na orbitę to szansa o wartości 10 miliardów dolarów. Kolejna infrastruktura, np. budowa satelitów, to szansa o wartości około 30 miliardów dolarów. Są też aplikacje, o wartości około 830 miliardów dolarów”.

Nie jest osamotniony w wysuwaniu wielkich roszczeń. amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley Szacowany światowy przemysł kosmiczny Do 2040 roku wartość tego majątku może przekroczyć 1 bilion dolarów rocznie.

Co może być dalej dla prywatnych firm zajmujących się lotami kosmicznymi?

Beck ostrożnie podchodzi do możliwości na Księżycu, zwłaszcza do górnictwa.

READ  Bez tego rośliny nie mogą reagować na temperaturę

„W tej chwili nie jest ekonomicznie opłacalne wybranie się na Księżyc i wydobycie kopaliny i sprowadzenie ich z powrotem na Ziemię”.

Bill Nelson z NASA widzi potencjał w badaniach medycznych. I wskazuje Przydatne badania nad wzrostem kryształów Zostało przeprowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2019 roku przez firmę farmaceutyczną Merck, która pomogła opracować lek na raka.

Mówi też, że włókna światłowodowe można wytwarzać wydajniej przy zerowej grawitacji.

„To, co zobaczysz, to duża aktywność komercyjna na niskiej orbicie okołoziemskiej.”